Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

VIGO Photonics: Omówienie wyników finansowych za 4Q22 [Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW]

|
selectedselectedselected
VIGO Photonics: Omówienie wyników finansowych za 4Q22 [Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW] | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Opinia. Lekko negatywnie. Pomimo lekko lepszych przychodów EBIT okazał się poniżej naszych oczekiwań, ze względu na niższą niż oczekiwaną marże brutto na sprzedaży, która również wykazała spadek k/k. Spółka nie przedstawiła skonkretyzowanego celu na wzrost w tym roku, jedynie zaznaczając iż oczekuje istotnej poprawy przychodów za sprawą większych wolumenów i podwyżki cenników, ponadto planowane są dalsze oszczędności kosztowe.

VIGO Photonics wygenerowało w 4Q22 przychody na poziomie PLN 20.3m (lekko powyżej wstępnych danych), EBITDA w wysokości PLN 6.5m (+15% r/r, 4% powyżej prognozy IPOPEMA) oraz znorm. zysk netto PLN 4.7m (vs. PLN 3.9m w 4Q21 oraz 11% powyżej naszej prognozy):

 

Perspektywy na 2023. W 2023 roku zarząd oczekuje istotnej poprawy przychodów spółki za sprawą zarówno wyższych wolumenów jak i cenników efektywnie podwyższonych o 20% r/r. Po stronie kosztowej widoczna jest presja związana z inflacją, cenami energii oraz wzrastającymi kosztami materiałów. Aby jej przeciwdziałać spółka planuje wprowadza oszczędności kosztowe, związane z redukcją etatów, ograniczaniem zużycia energii oraz usług obcych.

Przychody. Przychody spółki wyniosły PLN 20.3m (spadek o 9% r/r, wzrost o 21% k/k), za sprawą wyników w segmencie przemysłowym (PLN 11.9m, +10% r/r), wojskowym (PLN 1.8m, vs. PLN 5.5m w 4Q21; łącznie w 2022 zamówienia od Safrana wyniosły PLN 4.7m, spadek z PLN 20.2m rok temu) oraz transportu (PLN 1.6m, -44% r/r). Segment materiałów półprzewodnikowych wygenerował PLN 1.5m przychodów (-25% r/r). Łącznie w 2022 spółka sprzedała 13.6k detektorów, wzrost o 12% r/r.

Reklama

Marża brutto na sprzedaży. Marża brutto na sprzedaży wniosła 41.5%, spadek 6pp k/k oraz 12.5pp poniżej naszych oczekiwań. Był to kolejny kwartalny spadek i nowe minimum.

Koszty sprzedaż i zarządu. Koszty sprzedaży i zarządu wyniosły PLN 5.8m, spadek o 26% k/k, w tym 15% spadek kosztów zarządu oraz 41% spadek kosztów sprzedaży, co było prawdopodobnie wynikiem wdrażanych oszczędności kosztowych.

EBITDA. EBITDA spółki wyniosła PLN 6.5m (+15% r/r, blisko dwukrotny wzrost k/k oraz 4% powyżej naszej prognozy), EBIT wyniósł PLN 3.8m (-4% r/r, +133% k/k oraz 17% poniżej naszej prognozy IPOPEMA).

Zysk netto. Znormalizowany zysk netto wyniósł PLN 4.7m, 11% powyżej naszej prognozy. Spółka odnotowała PLN 0.9m wyniku na działalności finansowej związanej z efektem różnic kursowych jak również podatek dochodowy na poziomie PLN 6.7m (głównie niegotówkowe zmiany w podatku odroczonym).

Operacyjne przepływy pieniężne. Operacyjne przepływy pieniężne wyniosły PLN -2.2m (vs. PLN -1.3m w 3Q22), za sprawą wzrostu kapitału obrotowego, prawdopodobnie w związku z zabezpieczaniem dostępności materiałów do produkcji.

Capex. Capex brutto wyniósł PLN 6m, w tym PLN 5.0m na B&R (+4% k/k), PLN 0.3m na inwestycje oraz PLN 0.8m zainwestowane w VIGO Ventures. VIGO otrzymało w kwartale PLN 10.2m dotacji.

Reklama

Dług netto. Dług netto wyniósł PLN 48.0m, spadek o 7% k/k. Zatrudnienie. Spółka na koniec roku zatrudniała 212 osób, płasko r/r.

VIGO Photonics: Omówienie wyników finansowych za 4Q22 [Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW] - 1VIGO Photonics: Omówienie wyników finansowych za 4Q22 [Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW] - 1

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama