Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spadek sprzedaży, rolowanie udzielonych pożyczek, erozja wyniku – Selena FM SA, notowania akcji GPW

|
selectedselectedselected
Spadek sprzedaży, rolowanie udzielonych pożyczek, erozja wyniku – Selena FM SA, notowania akcji GPW  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wyniki spółki za 4Q’22 były powyżej naszych oczekiwań, ale był to efekt głównie ugody z Bankiem Millennium, która dodała blisko 15 mln PLN do EBITDA. Marża brutto ze sprzedaży, mimo, że była lepsza r/r, była poniżej naszych oczekiwań. Pozytywnie oceniamy wyraźną poprawę pozycji gotówkowej spółki w końcówce roku. Na telekonferencji wynikowej zarząd zasygnalizował pogarszając się otoczenie rynkowe od 4Q’22, szczególnie w Polsce. 1H’23 może stać pod znakiem presji na przychody. Spółka chce elastycznie reagować na ceny surowców (obserwowany wyraźny spadek w części kategorii) i działania konkurencji (presja cenowa na spadającym rynku), więc mimo mniejszej presji kosztowej, nie spodziewamy się na ten moment miejsca na poprawę rentowności (bardziej widzielibyśmy przestrzeń w końcówce 2023 i 2024).

Zobacz także: Prognozy wyników finansowych dla spółki Selena FM – najważniejsze wskaźniki i dane [opracowanie na zlecenie GPW]

 

Zakładamy, że w 1Q’23 spółka wykaże spadek sprzedaży o 2% (słaby rynek w Polsce i USA, neutralnie w Europie Zachodniej i krajach Europy Wschodniej i Azji). Spodziewamy się słabszej r/r marży brutto ze sprzedaży (1Q’22 był ponadprzeciętnie dobry, czemu sprzyjał wysoki popyt). Oczekujemy spadku EBITDA o 19% r/r. Na poziomie netto erozja wyniku może być mocniejsza, znaczący wpływ mogą mieć ujemne różnice kursowe (spółka w 1Q’22 miała dodatnie saldo finansowe oraz niską efektywną stopę podatku).

Nie zmieniamy istotnie naszych prognoz przychodowych na kolejne lata. Obniżamy minimalnie estymowany poziom marży brutto ze sprzedaży (większy negatywny wpływ innych czynników kosztowych niż surowce) oraz podwyższamy w nieznacznym stopniu prognozowany stosunek kosztów SG&A do przychodów. Implikuje to nieznaczne obniżenie naszych oczekiwań na lata 2023-24 (o 5-8% na poziomie EBITDA, przy czym nasze założenia były już wcześniej niższe r/r w 2023).

Reklama

W modelu uwzględniamy w 2023 i 2024 roku rolowanie udzielonych pożyczek głównemu akcjonariuszowi. Przyjmujemy spłatę w 2025, obecnie spółka nie ma większych potrzeb kapitałowych, zakładamy, że pożyczka nie byłaby rolowana w sytuacji, gdyby spółka finalizowała jakieś większe transakcje M&A.

Spadek sprzedaży, rolowanie udzielonych pożyczek, erozja wyniku – Selena FM SA, notowania akcji GPW  - 1Spadek sprzedaży, rolowanie udzielonych pożyczek, erozja wyniku – Selena FM SA, notowania akcji GPW  - 1

 

 

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama