Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Śnieżka: prognoza wyników kwartalnych za IV kwartał 2021 roku

|
selectedselectedselected
Śnieżka: prognoza wyników kwartalnych za IV kwartał 2021 roku | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Opinia. Pozytywna.

Choć 4Q jest sezonowo dość specyficzny (niższe poziomy sprzedaży i marż) i trudno na jego podstawie wyrokować, co będzie się działo w 2022 roku, to wyniki 4Q21 oceniamy pozytywnie. Nie tylko ze względu na znaczące przebicie konsensusu i naszych szacunków, ale także dzięki zaskakująco dobrym przepływom pieniężnym (nawet przy zwiększonym capexie). Z rzeczy negatywnych wyróżnilibyśmy rosnące zadłużenie (przy rosnących stopach procentowych) oraz większa niż w poprzednim kwartale ekspozycja na Ukrainę. Przy obecnej sytuacji na Ukrainie i zjawisku inflacji kosztów na ten moment nie zdecydowalibyśmy się na poprawą naszych prognoz na 2022 i kolejne lata.

 

Śnieżka: prognoza wyników kwartalnych za IV kwartał 2021 roku - 2Śnieżka: prognoza wyników kwartalnych za IV kwartał 2021 roku - 2

 

Przychody

Sprzedaż z prawie wszystkich rynków była wyższa od naszych oczekiwań, przy czym największe pozytywne zaskoczenie odnotowaliśmy na Ukrainie (19% powyżej naszej prognozy). Może to być wynikiem zarówno wyższych od spodziewanych podwyżek cen, jak i lepszego popytu na produkty spółki. Zwiększoną ekspozycję na Ukrainę odbieramy negatywnie. Przychody wyniosły PLN 144,5 mln i były o 7% wyższe od naszej prognozy oraz o 4% wyższe od konsensusu.

Reklama

 

SG&A

Koszty SG&A były niemal zgodne z naszymi oczekiwaniami, przy czym koszty sprzedaży były o 2% niższe od naszej prognozy, a koszty zarządu o 3% wyższe.

 

EBITDA

Oczyszczona EBITDA w 4Q21 wyniosła PLN 7,1 mln i była o 195% wyższa od naszych oczekiwań oraz o 42% wyższa od konsensusu.

 

Zysk netto

Zysk netto na poziomie PLN 0,1 mln był o PLN 7,5 mln wyższy od naszych oczekiwań i o PLN 4,4 mln wyższy od konsensusu. Wynikało to głównie z wyższych od oczekiwań przychodów finansowych oraz ujemnych kosztów finansowych. Stopa podatkowa za cały rok 2021 wyniosła 16,2%.

Reklama

 

Przepływy pieniężne

W aktualizacji raportu podnieśliśmy nasze oczekiwania odnośnie nakładów inwestycyjnych z PLN 100 mln na 2021 r. do PLN 105 mln. Ostatecznie spółka wydała na ten cel PLN 110,5 mln, co oceniamy negatywnie. Z drugiej strony spółka zaksięgowała przyzwoity FCF w porównaniu do poprzedniego roku: PLN 1 mln PLN vs. PLN -42 mln PLN w 4Q20. Wynika to głównie ze spadku należności i niższego wzrostu zobowiązań w porównaniu do 4Q20.

 

Zadłużenie

Choć negatywnie oceniamy wzrost zadłużenia w 4Q21 (wskaźnik dług netto/EBITDA na poziomie 2.5x vs. 2.4x w 3Q21), zwracamy uwagę, że spółce udało się istotnie zmniejszyć udział długu krótkoterminowego względem długoterminowego. O ile w 3Q21 zadłużenie długoterminowe vs. krótkoterminowe wyniosło PLN 146 mln vs. PLN 133 mln, to w 4Q21 wyniosło PLN 253 mln vs. PLN 40 mln. Jest to zdecydowana poprawa.

 

Ekspozycja na aktywa ukraińskie

Śnieżka podała w raporcie, że wartość aktywów na Ukrainie wynosi PLN 42 mln i obejmują PLN 21,4 mln środków trwałych, PLN 10,8 mln zapasów, PLN 5 mln należności i PLN 4,3 mln gotówki.

Reklama

 

 Śnieżka: prognoza wyników kwartalnych za IV kwartał 2021 roku - 1Śnieżka: prognoza wyników kwartalnych za IV kwartał 2021 roku - 1

 

Analizy i rekomendacje - FFIL Śnieżka S.A.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama