Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Śnieżka: omówienie wyników finansowych za I kwartał 2023 [GPWPA 3.0]

|
selectedselectedselected
Śnieżka: omówienie wyników finansowych za I kwartał 2023 [GPWPA 3.0] | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Śnieżka zaprezentowała wyniki za 1Q23 16 maja 2023 r. po zamknięciu rynku.

Opinia. Pozytywna. Wyniki za 1Q23 oceniamy pozytywnie, ponieważ były wyższe od konsensusu. Zwracamy uwagę na dobrą sprzedaż w Polsce i w Ukrainie. Na pierwszy z rynków pozytywny wpływ miała prawdopodobnie wprowadzona podwyżka cen. W drugim przypadku (zgodnie z komentarzem zarządu) następuje ożywienie popytu na farby dekoracyjne i chemię budowlaną, zwłaszcza w zachodnich i centralnych regionach kraju. Spółka pokazała również najwyższy poziom marży brutto od III kw. 2020 r., co jest prawdopodobnie spowodowane wspomnianą już podwyżką cen, tańszym euro w stosunku do złotego i mniejszą presją na kluczowe koszty. Po dobrych wynikach rozważalibyśmy rewizję w górę naszych szacunków na 2023 r. z naszego raportu.

Przychody. Sprzedaż w 1Q23 była o 7% wyższa od konsensusu i o 11% wyższa od naszych szacunków. Największą pozytywną niespodziankę sprawiły Polska i Ukraina z przychodami odpowiednio 20% i 11% powyżej naszej prognozy. Wygląda na to, że nie doceniliśmy efektu wprowadzonych podwyżek cen w Polsce. Sprzedaż na Węgrzech była o 13% niższa od naszych szacunków ze względu na utrzymujący się niższy popyt konsumencki.

Marża brutto. Spółka wykazała znaczną poprawę marży brutto na poziomie 42.2% - najwyższy poziom od 3Q20, prawdopodobnie efekt podwyżek cen i tańszego euro.

SG&A. Koszty sprzedaży i zarządzania były powyżej naszych szacunków, ale zgodnie z wyższymi niż oczekiwano przychodami.

Reklama

EBITDA. Raportowana EBITDA na poziomie PLN 37.5m była o 32% wyższa od konsensusu. Uwzględniając PLN 0.4m pozytywnego wpływu pozostałych przychodów/kosztów operacyjnych skorygowana EBITDA wyniosłaby PLN 37m - 30% powyżej konsensusu.

Zysk netto. Wynik netto na poziomie PLN 16.3m był o 47% wyższy od konsensusu, głównie dzięki wyższym od oczekiwań marżom. Jednocześnie zaksięgowane koszty finansowe i zapłacony podatek dochodowy były nieco wyższe od oczekiwań (oczekiwaliśmy PLN 5m kosztów finansowych vs. wykazane PLN 6.6m oraz stopa podatkowa na poziomie 19% vs. zaksięgowane 19.2%).

Przepływy pieniężne. Jak zwykle w tym okresie Śnieżka wykazała ujemny OCF na poziomie PLN -19m, choć i tak był on lepszy niż rok temu na poziomie PLN -51.9m. Ujemny OCF wynika głównie ze spadku zobowiązań handlowyvh. Nakłady inwestycyjne wyniosły PLN 10m i spółka prognozuje ich poziom na PLN 35m w 2023 r. wobec naszych szacunków na 2023 r. na poziomie PLN 45m.

Zadłużenie. Dług brutto wzrósł o PLN 52m, ale dzięki poprawie EBITDA spółce udało się utrzymać wskaźnik dług netto/EBITDA na poziomie 2.7x - płasko kw/kw.

Śnieżka: omówienie wyników finansowych za I kwartał 2023 [GPWPA 3.0] - 1Śnieżka: omówienie wyników finansowych za I kwartał 2023 [GPWPA 3.0] - 1

 

Reklama

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama