Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Skończył się strach na giełdzie? Ten indeks ostrzega, że nie

|
selectedselectedselected

Amerykańska giełda zaliczyła sporą korektę w ostatnich dniach. Znany wskaźnik pokazuje, że na rynku akcji zapanował “ekstremalny strach”. Czy to zapowiedź dalszych spadków?

Skończył się strach na giełdzie? Ten indeks ostrzega, że nie
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dlaczego na giełdzie panuje strach? Co na to wskazuje?
  • Co czeka rynek akcji w USA?

 

Strach powrócił na rynek akcji

Indeks “Strachu i Chciwości” opracowywany przez CNN (Fear & Greed Index) spadł do wartości 20, sygnalizując "skrajny strach" (ang. “Extreme Fear”) wśród inwestorów.

Jest to najniższy poziom, jaki indeks osiągnął od ponad roku. Obrazuje to dramatyczną zmianę nastrojów rynkowych. Jeszcze w zeszłym tygodniu indeks ten wynosił znacznie powyżej 50, wskazując na "neutralne” nastawienie inwestorów, a nawet lekkie przechylenie w kierunku pozytywnych emocji.

 

Wykres: Indeks “Fear & Greed” od CNN - 8 sierpnia 2024.

Reklama

skonczyl sie strach na gieldzie ten indeks ostrzega ze nie grafika numer 1skonczyl sie strach na gieldzie ten indeks ostrzega ze nie grafika numer 1

Źródło: CNN.

 

Nagły spadek indeksu to oczywiście efekt korekty na rynku. Zarówno S&P 500, jak i Nasdaq doświadczyły gwałtownych spadków. To zaniepokoiło inwestorów.

Indeks S&P 500, który w połowie lipca osiągnął rekordowy poziom 5667 punktów, spadł obecnie do 5199. Ten znaczący spadek wywołał niepewność na rynkach finansowych.

 

Reklama

Wykres: Notowania indeksu S&P 500.

skonczyl sie strach na gieldzie ten indeks ostrzega ze nie grafika numer 2skonczyl sie strach na gieldzie ten indeks ostrzega ze nie grafika numer 2

Źródło: TradingView.

 

CNN Fear & Greed Index jest narzędziem mierzącym nastroje rynkowe. Składa się on z siedmiu wskaźników, z których każdy odzwierciedla inny aspekt emocji inwestorów. Obejmują one między innymi zmienność rynkową, popyt na “bezpieczne przystanie” czy średnie kroczące notowań.

Wysoka wartość indeksu oznacza chciwość, podczas gdy niska wartość wskazuje na strach.

Reklama

Ekstremalny strach na rynku często prowadzi do panicznej sprzedaży, gdy inwestorzy spieszą się, aby zminimalizować straty. Takie zachowanie może potencjalnie jeszcze bardziej obniżyć ceny akcji, tworząc błędne koło spadku zaufania i spadków na rynkach.

I odwrotnie, gdy indeks wskazuje na chciwość, może to sugerować nadmierną pewność siebie i potencjalne bańki rynkowe.

Niedawna zmiana na "skrajny strach" obrazuje to, że inwestorzy są głęboko zaniepokojeni przyszłymi warunkami gospodarczymi. Czynniki przyczyniające się do tego strachu obejmują globalną niepewność gospodarczą, podwyżki stóp procentowych i napięcia geopolityczne.

Indeks VIX pokazuje, że podwyższona zmienność wciąż obserwowana jest na amerykańskiej giełdzie. Indeks w środę na koniec sesji przyjął wartość 27,7 punktów, co jest powyżej wartości obserwowanych w ciągu ostatniego roku.

 

Pomimo obecnych zawirowań, niektórzy analitycy postrzegają je jako potencjalną okazję do kupna. W przeszłości po okresach skrajnego strachu często następowało odbicie na rynku. 

Reklama

 

Dane historyczne pokazują, że po korekcie o 5% indeks S&P 500 zwykle dość szybko odrabiał straty w ciągu ostatnich 45 lat: Krach na giełdzie okazją do kupna? Akcje są tanie, uważają eksperci

 

Warto pamiętać jednak, że przeszłe wyniki nie są gwarancją rezultatów w przyszłości. Zatem, zalecana jest ostrożność. Przyszły kierunek rynku pozostaje niepewny i niewykluczone są dalsze spadki. 


 

Zobacz również: Krach na giełdzie okazją do kupna? Akcje są tanie, uważają eksperci

Najczęściej zadawane pytania

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu.


Reklama
Reklama