Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pomimo retoryki NBP, rośnie prawdopodobieństwo wcześniejszych obniżek stóp proc. - Commerzbank (opinia)

|
selectedselectedselected
Pomimo retoryki NBP, rośnie prawdopodobieństwo wcześniejszych obniżek stóp proc. - Commerzbank (opinia)
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

"Narodowy Bank Czech ciął stopy głównie dzięki poprawie dynamiki inflacji bazowej. W tym względzie Polska nie jest daleko w tyle - bazowy HICP rośnie w podobnym tempie mdm co w Czechach, a implikowana inflacja (zasadnicza - PAP) znajduje się w górnej części pasma odchyleń od celu. W takim układzie nastawienie NBP jest nieproporcjonalne nie tylko do perspektyw inflacji, ale także do perspektyw gospodarczych" - napisano w porannej nocie Commerzbanku.

"Wraz ze wzrostem politycznej presji na prezesa NBP Glapińskiego, żeby wyjaśnił swoje działania, rośnie prawdopodobieństwo, pomimo całej retoryki, że NBP zacznie obniżać stopy procentowe wcześniej niż później. Względem obecnych poziomów jest więcej "downside" dla złotego niż dla czeskiej korony" - dodano.

Członek zarządu NBP Artur Soboń powiedział niedawno, że obecnie obniżka stóp procentowych na początku 2025 r. jest scenariuszem mniej prawdopodobnym.

Reklama

Prezes NBP Adam Glapiński poinformował na początku lipca, że przy rosnącej inflacji, co jest prognozowane na pierwszą połowę 2025 r., można zapomnieć o obniżce stóp proc., a taka możliwość może pojawić się najwcześniej w 2026 r. (PAP Biznes)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama