Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Apple policzy nawet 80 PLN za usługi sztucznej inteligencji. U innych są za darmo

|
selectedselectedselected

Apple może pobierać od swoich użytkowników nawet do 20 USD w zamian za nowe zaawansowane funkcje sztucznej inteligencji, szacują eksperci. Gigant przyzwyczaił już wiernych fanów do tego, że oferuje usługi i produkty za dodatkową opłatą, które u innych producentów bywają wliczone w cenę produktu.

Apple policzy nawet 80 PLN za usługi sztucznej inteligencji. U innych są za darmo
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Apple może wymagać nawet 20 USD za nową usługę AI, szacują eksperci
  • Kiedy zostanie ona wprowadzona?
  • Czy w Polsce będzie opóźniona?

 

Apple wkracza w świat AI

Apple zamierza przyspieszyć rozwój swojej działalności usługowej, a nowa technologia AI stwarza ku temu świetną okazję. Technologiczny lider rodem z USA planuje wdrożyć usługę Apple Intelligence jeszcze w tym roku.

Apple może pobierać subskrypcję za bardziej zaawansowane funkcje czy aplikacje, twierdzą analitycy firmy Counterpoint Research.

Nie jest niczym niezwykłym, że firmy technologiczne pobierają opłaty za swoje usługi oparte na sztucznej inteligencji. Najlepszym przykładem jest OpenAI. Firma wprowadziła opłatę abonamentową za zaawansowane funkcje ChatGPT, choć podstawowa usługa jest w dużej mierze dostępna za darmo. Oprócz tego, Microsoft pobiera opłaty za swoje narzędzie AI Copilot.

Według analityków, Apple może pobierać od swoich użytkowników nawet do 20 USD za zaawansowane funkcje sztucznej inteligencji. Jest to suma, która jest spodziewana na rynku amerykańskim. Jednak trudno oczekiwać, że jeśli zostanie wprowadzona w Polsce byłaby dużo niższa.

Reklama

Apple ogłosiło swój system oparty na AI w czerwcu tego roku. Firma obiecała usprawnienie asystenta głosowego Siri. Wprowadzone mają zostać również inne funkcje, jak np. możliwość automatycznego generowania wiadomości e-mail i obrazów. 

 

W Polsce jak zawsze później…

Niestety dla fanów Apple w Polsce mamy złe wieści: najpierw funkcjonalności te wdrożone zostaną w USA, a dopiero potem w Azji oraz Europie. 

Inwestycje w sztuczną inteligencję są drogie i Apple będzie chciał przenieść te koszty na swoich użytkowników. - stwierdził Neil Shah, partner w Counterpoint Research w wypowiedzi dla CNBC.

Oprogramowanie i usługi sprawiają, że Apple jest bardziej lukratywne, aby przekazać je w modelu subskrypcji Apple One. - dodał.

 

Czytaj także: Akcje Mentzen potaniały o 50%. Prezes naruszył giełdowe przepisy

 

Reklama

Obecnie, Apple One kosztuje 19,95 USD miesięcznie i daje użytkownikom dostęp do różnych usług Apple, w tym Apple Music.

Ekspert Counterpoint Research ocenił, że Apple może pobierać od 10 do 20 USD za Apple Intelligence. Potencjalnie mogłoby to zostać wprowadzone w ramach Apple One jako dodatkowa opłata za funkcję “premium”.

Apple skutecznie zarabia na dodatkowych usługach. Dział usług Apple zapewnił 24,2 mld USD przychodów w II kwartale 2024 roku. Inne firmy nie są tak skuteczne jak amerykański gigant w osiąganiu zysków na oprogramowaniu.

Apple jest jedną z niewielu firm zajmujących się urządzeniami podłączonymi do sieci, która z powodzeniem zarabia na oferowanych przez siebie dodatkowych usługach. - stwierdzili analitycy CCS Insight.

W rezultacie, marka ustanowiła precedens dla swoich użytkowników, że muszą płacić za więcej usług premium. Na tej podstawie nie można wykluczyć, że Apple zdecyduje się pobierać opłaty za bardziej zaawansowane funkcje w ramach oferty Apple Intelligence. - dodał. 

Apple Intelligence może dać amerykańskiemu gigantowi możliwość uruchomienia usługi subskrypcji pakietowej z różnymi usługami w ramach jednej ceny. Jednak Apple będzie również niechętne rozcieńczaniu przychodów z subskrypcji poszczególnych produktów. - podkreślił ekspert CCS Insight.

Największy rywal Apple, Samsung, rozpoczął już wdrażanie swoich usług sztucznej inteligencji znanych jako Galaxy AI. Koreańska firma wciąż rozważa jednak różne modele uzyskiwania przychodów ze swojego oprogramowania.

 

Zobacz również: Warren Buffett ostrzega. Porównania do kryzysu z 2008 roku wciąż żywe

Najczęściej zadawane pytania AI

Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów?

FAQ arrow
AI prawdopodobnie zautomatyzuje wiele rutynowych zadań programistycznych, przyspieszając proces tworzenia oprogramowania. Jednak kreatywność, zrozumienie złożonych problemów i umiejętności interpersonalne pozostaną domeną ludzi. Zatem, programiści będą nadal potrzebni do bardziej zaawansowanych i innowacyjnych zadań.

Czy AI jest zagrożeniem?

FAQ arrow
AI może stanowić zagrożenie, jeśli nie zostanie odpowiednio kontrolowana. Potencjalnie, może doprowadzić do problemów takich jak bezrobocie technologiczne czy naruszenia prywatności. Jednak przy odpowiednim zarządzaniu i regulacjach, AI ma potencjał do przynoszenia ogromnych korzyści społeczeństwu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama