Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polska gospodarka urośnie w '24 r. o 2,9 proc., CPI na koniec roku wyniesie 5,2 proc. - IPAG (opinia)

|
selectedselectedselected
Polska gospodarka urośnie w '24 r. o 2,9 proc., CPI na koniec roku wyniesie 5,2 proc. - IPAG (opinia)
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

"Według szacunków Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG), tempo wzrostu produktu krajowego brutto w drugim kwartale 2024 roku wyniosło 2,7 proc. Choć tempo to było niewysokie, to warto zwrócić uwagę, że był to czwarty kolejny kwartał, w którym tempo wzrostu gospodarczego było wyższe, niż odnotowane kwartał wcześniej. Było to również najwyższe kwartalne tempo wzrostu PKB od końca 2022 roku" - napisano w raporcie.

"W kolejnych kwartałach tempo wzrostu PKB będzie dalej stopniowo się zwiększać: do 3,3 proc. w trzecim i 3,7 proc. w ostatnim kwartale roku. W całym 2024 roku tempo wzrostu PKB wyniesie 2,9 proc., a w 2025 roku zwiększy się do 3,6 proc." - dodano.

Według oceny IPAG, w drugim kwartale popyt krajowy wzrósł o 3,3 proc., a w drugiej połowie roku tempo jego wzrostu jeszcze wyraźnie przyspieszy.

Reklama

"W dalszym ciągu popyt krajowy będzie się zwiększać w szybszym tempie niż produkt krajowy brutto. W całym 2024 roku popyt krajowy zwiększy się o 4,9 proc., a w kolejnym roku o 5,5 proc." - wskazują autorzy raportu.

"Według szacunków IPAG, tempo wzrostu konsumpcji w II kw. wyniosło 4,4 proc., a więc więcej niż wyniósł szacunek tempa wzrostu PKB. Przewaga ta utrzymywać się będzie w następnych kwartałach roku, by całorocznie wynieść 4,2 proc. W 2025 roku tempo to będzie nieco niższe i wyniesie 3,5 proc." - dodano.

Według prognoz IPAG, w latach 2024-2025 szybciej niż spożycie prywatne wzrastać będzie spożycie ogółem - tempa wzrostu spożycia ogółem w tym okresie wyniosą odpowiednio 5,0 i 3,7 proc.

Reklama

Autorzy raportu prognozują, że w całym 2024 roku kwartalne tempo wzrostu inwestycji będzie niższe niż w roku poprzednim.

"Dopiero w ostatnim kwartale roku dynamika nakładów brutto na środki trwałe przewyższy dynamikę PKB. W całym 2024 roku pogorszy się zatem relacja nakładów brutto na środki trwałe do PKB (czyli stopa inwestycji w gospodarce narodowej). W całym 2024 roku spodziewać się należy wzrostu nakładów brutto na środki trwałe o 2,2 proc., a w 2025 – o 9,8 proc." - napisano w raporcie.

"W efekcie stopa inwestycji w przyszłym roku istotnie wzrośnie. Wzrostowi inwestycji sprzyjać będzie napływ środków finansowych z Unii Europejskiej (w ramach KPO, programu FEnIKS czy też na transformację energetyczną)" - dodano.

Reklama

Zdaniem IPAG, stopa bezrobocia w III i IV kw. 2024 r. nieco wzrośnie i ukształtuje się na poziomie 5,2 proc. na koniec roku.

"W 2025 roku, mimo przyspieszenia tempa wzrostu gospodarki, stopa bezrobocia również wyniesie 5,2 proc." - prognozują ekonomiści.

W ocenie instytutu, w całym 2024 roku zmianom stopy bezrobocia towarzyszyć będzie nieznaczny spadek przeciętnego zatrudnienia w gospodarce narodowej.

Reklama

"Po wzroście w pierwszym kwartale, w kolejnych dwóch spodziewać się można spadku poziomu zatrudnienia, a w ostatnim kwartale jego stabilizacji. W całym 2024 roku tempo wzrostu przeciętnego zatrudnienia wyniesie -0,1 proc., a w roku następnym 0,5 proc. Będzie to pierwszy w skali roku spadek przeciętnego zatrudnienia od 2020 roku. Korzystną z punktu widzenia pracowników tendencją na rynku pracy będzie przyspieszenie tempa wzrostu wynagrodzeń" - napisano.

"W opinii IPAG, całoroczne tempo wzrostu przeciętnego realnego wynagrodzenia brutto w 2024 roku wyniesie 8,6 proc., a w roku następnym 3,5 proc. Wysoka dynamika realnych wynagrodzeń w 2024 roku stanowi odreagowanie spadku odnotowanego w 2022 roku i stagnacji z 2023 roku, kiedy to wysoka stopa inflacji w istotny sposób wpływała na obniżenie realnej dynamiki wynagrodzeń, pomimo wysokich przyrostów w kategoriach nominalnych" - dodano.

Według przewidywań IPAG, rozpoczęty w kwietniu trend wzrostowy stopy inflacji w Polsce kontynuowany będzie również w kolejnych miesiącach, osiągając punkt szczytowy w październiku.

Reklama

"Na jego inicjację wpłynęło przywrócenie od kwietnia 2024 roku stawek podatku VAT na podstawowe produkty żywnościowe. W drugiej połowie roku na poziom inflacji w największym stopniu wpływać będzie uwolnienie z początkiem lipca cen za energię elektryczną, gaz i ciepło. Wzrostowi tempa inflacji sprzyjać będzie ponadto przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego oraz wzrost realnych wynagrodzeń. W opinii IPAG, w całym 2024 roku średni poziom inflacji wynosić będzie 3,8 proc., a w grudniu 5,2 proc." - napisano.

"W 2025 roku średnioroczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych będzie wyższe i wyniesie 4,6 proc. W kolejnych miesiącach roku wskaźnik inflacji będzie odznaczał się tendencją zniżkową, osiągając na koniec 2025 roku poziom 4,0 proc., co oznacza, że pozostanie powyżej poziomu celu inflacyjnego NBP" - dodano. (PAP Biznes)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama