Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Segment Realizacje przemysłowe i projektowanie - raport z działalności grupy Mostostal Zabrze

|
selectedselectedselected
Segment Realizacje przemysłowe i projektowanie - raport z działalności grupy Mostostal Zabrze | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przedmiotem działań w ramach segmentu są:

  • realizacja specjalistycznych prac, głównie w sektorach przemysłowych, przy wykorzystaniu komplementarności usług całej Grupy Kapitałowej, począwszy od projektowania po wielobranżowe wykonawstwo i podwykonawstwo w zakresie robót montażowych,
  • specjalizacja w zakresie prefabrykacji konstrukcji stalowych budowlanych i orurowania,
  • w zakresie projektowania skoncentrowanie działań na projektach złożonych i koncepcyjnych przy wykorzystaniu narzędzi 3D (usługi świadczone przez MZ Biprohut), w tym projektowanie i dokumentacje wykonawcze obiektów realizowanych przez GK MZ

Grupa MZ zrealizowała już ponad 20 spalarni śmieci w całej Europie, a w Niemczech prowadzi prace serwisowe elektrociepłowni. Zarząd spółki zwraca uwagę, że rentowności na kontraktach realizowanych poza granicami Polski są wyższe niż na analogicznych kontraktów w kraju. Segment realizacje i projektowanie w Grupie MZ obsługują 3 spółki:

  • Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe (MZRP) - świadczy kompleksowe usługi produkcyjno-montażowe w sektorze budownictwa przemysłowego, chemii i petrochemii oraz energetyki i ochrony środowiska
  • Mostostal Zabrze Biprohut (MZB) - jest biurem projektowym o szerokim zakresie wielobranżowych usług m.in. dla przemysłu hutniczego, maszynowego, chemicznego, energetycznego i wielu innych.
  • Mostostal Zabrze Elektro (MZE) - oferuje realizację usług elektroinstalacyjnych w zakresie projektowania, dostaw i montażu urządzeń rozdzielczych, aparatury dla sieci i instalacji elektroenergetycznych na wszystkich poziomach napięć w nowych, modernizowanych oraz remontowanych obiektach energetyki zawodowej konwencjonalnej i odnawialnej, budownictwa przemysłowego, obiektach użyteczności publicznej i gospodarki komunalnej

Sytuacja w segmencie realizacji przemysłowych i projektowania

W listopadzie MZRP otrzymał wypowiedzenie znaczącego kontraktu. Chodzi o umowę zawartą z podmiotem krajowym z branży chemicznej na dostawę i montaż orurowania w ramach projektu dotyczącego budowy hali produkcyjnej nowego materiału dla ogniw akumulatorowych w Polsce. Wartość wynagrodzenia MZRP za wykonanie prac miała wynosić ok. 8 % przychodów. W 3Q21 MZRP otrzymało oświadczenie zleceniodawcy, że rozwiązuje przedmiotowy kontrakt, przy czym wskazał, że MZRP otrzyma wynagrodzenie i pokrycie kosztów zgodnie z odpowiednimi postanowieniami umowy. Z dostępnych informacji medialnych wynikało, że decyzja zamawiającego związana była z wycofaniem się przez niego z prowadzenia działalności produkcyjnej dot. ogniw akumulatorowych. Na dzień rozwiązania Umowy zawansowanie robót MZRP na kontrakcie wynosiło ok. 25%.

Kontrakty o znaczącej wartości w ramach segmentu

  • BASF Schwarzheide GmbH - Prefabrykacja i montaż instalacji chemicznej oraz prace elektryczne w zakładzie produkcji aktywnych materiałów katodowych w Schwarzheide w Niemczech. Wartość kontraktu wynosi ok. 50 mln EUR, a zakończenie realizacji przewidziano na 4Q22.
  • ThyssenKrupp Industrial Solutions AG - Dostawa i montaż konstrukcji stalowych, prefabrykacja i montaż rurociągów, montaż urządzeń oraz prace izolacyjne w ramach zadania „Budowa instalacji kwasu azotowego i azotanu amonu we Włocławku”. Wartość kontraktu wynosi około 92,4 mln PLN, a realizacja miała zakończyć się w marcu 2022r.
  • POSCO Engineering & Construction Oddział w Polsce - Montaż kotłów w ramach rozbudowy instalacji termicznego przekształcania odpadów na terenie spalarni śmieci w Warszawie. Wartość kontraktu wynosi 30,5 mln PLN, a realizacja ma się zakończyć w 2Q23.
  • ArcelorMittal Poland – W ramach konsorcjum projektowanie, dostawa i uruchomienie instalacji pilotażowej Drogi Gazu dla Wielkiego Pieca nr 2 w Dąbrowie Górniczej. Wartość części kontraktu przypadającej na MZRP wynosi 45 mln PLN, a realizacja ma się zakończyć w 1Q23.
  • ArcelorMittal Poland – Zaprojektowanie, dostawa i montaż systemu podawania żelazostopów w Zakładzie Stalowania AMP w Dąbrowie Górniczej. Wartość kontraktu wynosi 19,9 mln PLN, a realizacja ma się zakończyć w 1Q23.
  • ArcelorMittal Poland – Zaprojektowanie, dostawa i montaż systemu podawania żelazostopów w Zakładzie Stalowania AMP w Dąbrowie Górniczej. Wartość kontraktu wynosi 13,0 mln PLN, a realizacja ma się zakończyć w grudniu 2022r.
  • ThyssenKrupp Industrial Solutions AG - Montaż mechaniczny 3 kotłów wraz z prefabrykacją i montażem rurociągów w ramach projektu Genesis w rafinerii Rhineland w Kolonii-Godorf w Niemczech. Wartość kontraktu wynosi 29,2 mln EUR, prace trwają od września 2019r., a ich zakończenie zaplanowano na marzec 2022r.
  • Mitsubishi Power Europe GmbH - Montaż konstrukcji stalowej i komponentów w ramach modernizacji elektrowni w zakładach samochodów osobowych w Niemczech. Wartość kontraktu wynosi ok. 5 mln EUR, a zakończenie realizacji przewidziano na maj 2023r.
  • Air Liquide Global E&C Solutions Poland - Prefabrykacja oraz montaż konstrukcji i rurociągów, montaże urządzeń, prace izolacyjne w ramach budowy nowej Jednostki Rozdziału Powietrza „ASU KGHM 2″ w Głogowie. Wartość kontraktu wynosi ok. 24,6 mln PLN, a realizacja ma się zakończyć we wrześniu 2022r.

Segment Realizacje przemysłowe i projektowanie - raport z działalności grupy Mostostal Zabrze - 1Segment Realizacje przemysłowe i projektowanie - raport z działalności grupy Mostostal Zabrze - 1

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama