Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki akcji ruszyły w drugim tygodniu 2024. Amerykańskie indeksy przetarły szlaki

|
selectedselectedselected
Rynki akcji ruszyły w drugim tygodniu 2024. Amerykańskie indeksy przetarły szlaki | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po słabym rozpoczęciu 2024r. na rynku akcji, w drugim tygodniu stycznia parkiety bazowe zanotowały wzrosty. Widocznie lepiej radziły sobie parkiety zza oceanu, gdzie indeks S&P500 na przestrzeni tygodnia zyskał 1,84%, a wraz z powrotem pozytywnego sentymentu do sektora technologicznego indeks Nasdaq wzrósł o 3,09%. Główne parkiety Starego Kontynentu, czyli niemiecki DAX i francuski CAC40 zarobiły odpowiednio 0,66% oraz 0,60%.

 

Odreagowanie na amerykańskim rynku akcji można odbierać jako łagodniejszy niż na początku odbiór opublikowanych minutek z grudniowego posiedzenia Fed, które zostały odebrane w znacznie jastrzębim tonie z powodu braku dyskusji na temat obniżek stóp procentowych w najbliższym czasie. Na przestrzeni tygodnia oczekiwania rynkowe jednak wzrosły z okolic 60% do ponad 70% co do potencjalnego cięcia stóp w Stanach Zjednoczonych już w marcu.

 

Ewidentnie słabiej zachowywał się polski parkiet, gdzie indeks największych spółek stracił w ciągu minionego tygodnia 1,14% i podąża w kierunku technicznego wsparcia w okolicy 2200 pkt. Zaznaczamy jednak, że przyczyn większej skali korekty na polskim rynku można upatrywać we względnie mocniejszym zachowaniu podczas wzrostów pod koniec 2023r. Z istotnych wydarzeń rynkowych z lokalnej gospodarki można wymienić wtorkową decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Decydenci utrzymali stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co było zgodnie z naszymi prognozami, jak i rynkowym konsensusem. W środę miała miejsce konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego, która nie przyniosła jednak prezentacji kierunku działania RPP. Prezes potwierdził, że RPP znajduje się w trybie wait-and-see, a dalsze decyzje odnoście stóp procentowych będą zależeć od napływających danych. Tego dnia polska giełda traciła już przed konferencją. Piątkowa sesja stała pod znakiem mocnej przeceny Dino, którego notowania spadły o blisko 12%. Powodów tak silnej przeceny można upatrywać w publikacji niezadowalających wyników przez Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka. Obroty tego waloru kształtowały się na poziomie ok. 400 mln PLN, co stanowiło ok. 33% dziennego obrotu na WIG20.

Reklama

 

Zobacz także: Rynek pracy i nieruchomości w USA to tylko przystawka. Danie główne zaserwuje R. Bostica?

 

 

Pomocnej przecenie ropy naftowej na początku tygodnia, piątek przyniósł mocne wzrosty cen surowca i gatunek Brent przekroczył granicę 80 dolarów za baryłkę. Było to efektem nalotów ze strony USA i ich sojuszników na cele rebeliantów Huti w Jemenie, co było odwetem za ataki na statki w rejonie Morza Czerwonego, które jest istotnym szlakiem komunikacyjnym w kontekście transportu paliwa i towarów. W kontekście rynku długu, osłabienie jastrzębiego sentymentu wywołanego na początku roku na rynku amerykańskim, przyniosło spadek rentowności 10-letnich obligacji rządowych Stanów Zjednoczonych poniżej poziomu 4,0%. W piątek rentowności polskich 10-obligacji rządowych spadły poniżej 5,0%.

 

Rynki akcji ruszyły w drugim tygodniu 2024. Amerykańskie indeksy przetarły szlaki - 1Rynki akcji ruszyły w drugim tygodniu 2024. Amerykańskie indeksy przetarły szlaki - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama