Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek pracy i nieruchomości w USA to tylko przystawka. Danie główne zaserwuje R. Bostica?

|
selectedselectedselected
Rynek pracy i nieruchomości w USA to tylko przystawka. Danie główne zaserwuje R. Bostica? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Środowy kalendarz startuje (godz. 10:00) listopadowym odczytem rachunku bieżącego ze strefy euro (kons. 30,9 mld euro). O 13:30 poznamy „minutes” z grudniowego posiedzenia EBC. Na tę samą godzinę zaplanowane jest wystąpienie R. Bostica. Mimo, że przewodniczący oddziału Fed z Atlanty jest odbierany jako umiarkowanie gołębi, jego ostatnie komentarze nie sugerują łagodzenia polityki pieniężnej przed początkiem lata br. O 14:30 DoL poda cotygodniowe dane o nowych zasiłkach dla bezrobotnych za Oceanem (kons. 206 tys.). Najważniejszym dzisiejszym odczytem mogą natomiast być dane z amerykańskiego rynku nieruchomości za grudzień (kons. dla pozwoleń na budowę to 1,48 mln, dla rozpoczętych inwestycji 1,43 mln SAAR).

 

Handel żywnością stabilizuje bilans handlowy

Wczoraj opublikowane przez GUS dane o listopadowej wymianie handlowej wskazują na podobnej wielkości nadwyżkę (+0,4 mld EUR), którą zaraportował NBP (+0,2 mld EUR). Z opublikowanych dodatkowo szczegółów dowiadujemy się, że głównym czynnikiem, który odpowiada za pogorszenie salda w stosunku do poprzedniego miesiąca (+1,1 mld EUR), był dynamiczny wzrost importu kategorii „pozostałe wyroby przemysłowe” po tym, gdy w październiku ta kategoria odnotowało rekordową w historii nadwyżkę. Ów wzrost wyniósł 1,6 mld EUR do 5,3 mld EUR.

Sugeruje to, że jest to efekt jednorazowy związany z kalendarzem. Wskazuje na to także charakter tej kategorii („pozostałe”). Podobna sytuacja miała miejsce pod koniec zeszłego roku. Istotnego uszczerbku doświadczyła także kategoria „maszyny i sprzęt transportowy”. Jej nadwyżka zmalała z 1,8 do 0,5 mld EUR. Jest ona silnie powiązana łańcuchami dostaw, więc nie spodziewamy się trwałego deficytu w jej przypadku. Kategorią, która umożliwiła utrzymanie salda wymiany handlowej na plusie jest żywność. Nadwyżka z tego tytułu wzrosła w listopadzie do rekordowego +1,7 mld EUR, a jej udział w eksporcie ogółem podniósł się do także rekordowych 13%.

 

Reklama

Rynek pracy i nieruchomości w USA to tylko przystawka. Danie główne zaserwuje R. Bostica? - 1Rynek pracy i nieruchomości w USA to tylko przystawka. Danie główne zaserwuje R. Bostica? - 1

 

Publikacja pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość polskiego bilansu płatniczego. Ryzyka związane z powstaniem istotnej nierównowagi zewnętrznej pozostają niskie, a budują się szanse na delikatną nadwyżkę handlową w 2024 roku.

 

Zobacz także: Wiadomości krajowe: członkowie RPP przekonani, że inflacja nie wejdzie powyżej 5%

 

 

Krótki koniec bazowego FI pod presją bieżących danych

Reklama

Już na starcie handlu w Europie widać było słabsze nastroje na krótszych tenorach Bunda oraz UST. Sprzyjały temu wyższe od oczekiwań odczyty inflacji w Wielkiej Brytanii (0,6% m/m dla core’a przy kons. 0,4% m/m) oraz delikatnie jastrzębie komentarze ze strony Ch. Lagarde. W wywiadzie dla Bloomberga szefowa EBC powiedziała, że dopiero późną wiosną napłyną dane o zbiorowych układach w sprawie plac, co da dobre wyobrażenie dotyczące dochodów gosp. dom. oraz inflacji. Kolejny impuls do wzrostu dochodowości długu napłynął zza Oceanu. Zbiorcze dane o sprzedaży detalicznej za grudzień z USA były powyżej oczekiwań (0,6% m/m, kons. 0,4% m/m). Pozytywnie zaskoczył również komponent grupy kontrolnej (sprzedaż z wyłączeniem m.in. aut, materiałów budowlanych oraz paliw), który poszybował 0,8% m/m (kons. 0,2% m/m, listopad zrewidowano z 0,4 do 0,5% m/m). Poza tym w raporcie Biura Spisowego można zwrócić uwagę na utrzymującą się wysoką dynamikę sprzedaży internetowej (1,5% m/m oraz 9,7% r/r), a także solidny wzrost popytu na odzież (1,5% m/m).

Tuż po publikacji sprzedaży detalicznej dochodowość 2Y podniosła się o 6 pb. Większość osłabienia utrzymała się do końca notowań. Sprzyjały temu zbieżne z oczekiwaniami dane o produkcji przemysłowej oraz lepszy niż pod koniec listopada opis koniunktury wyłaniający się z Beżowej Księgi. Ostatecznie na głównych węzłach dochodowość UST wzrosła w ruchu wypłaszczającym o 12, 3 oraz 1 pb. do odpowiednio 4,34% (2Y), 4,10% (10Y) oraz 4,31% (30). Skala i kształt zmian na Bundzie był podobny do tego obserwowanego na Treasuries. Niemiecka krzywa przesunęła się na głównych węzłach o +9, +4 oraz +2 pb. do odpowiednio 2,70% (2Y), 2,29% (10Y) oraz 2,47% (30Y).

Za nami spokojna sesja w Azji, a pierwsze kwotowania w Europie również nie przynoszą większych zmian. Potencjał do wywołania większej zmienności przez dzisiejsze dane również wydaje się być ograniczony. Spodziewamy się więc delikatnej korekty i umiarkowanego umocnienia bazowego FI na krótkim końcu krzywej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama