Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przeciągane, choć nieuniknione zamknięcie – czyli historia funduszu „Opera Za 3 Grosze”

|
selectedselectedselected
Przeciągane, choć nieuniknione zamknięcie – czyli historia funduszu „Opera Za 3 Grosze”  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

To już szesnaście lat. Niesłychane, jak ten czas płynie. Dokładnie szesnaście lat temu, w kwietniu 2007 roku zwróciłem uwagę na pojawienie się na naszym rynku nowego funduszu zamkniętego. Nie bardzo interesowała mnie wówczas jego polityka inwestycyjna, buńczuczne zapowiedzi pokonywania rynku, co raczej wybór – dość kontrowersyjnej, w mojej opinii – nazwy funduszu.

 

 

Reklama

„Opera Za 3 Grosze”. Nie wiem, jaka pokrętna logika stała za tym wyborem – poza tym, że miał być to klon wcześniejszego funduszu Opera FIZ, tylko dostępnego dla mniej zamożnych – groszowych – klientów. Niemniej skojarzenie z antykapitalistycznym manifestem Bertolda Brechta było oczywiste. Tak jak pisałem wówczas (Dobra marka), trzeba naprawdę wielkiej odwagi, by wykorzystać jako markę dla produktu inwestycyjnego utwór, w którym padają słowa:

Znów znikają grube ryby
Z zawartością tajnych kont –
Mackie znów się bardzo dziwi,
On nic nie wie, bo i skąd?
Więc choć sąd zna zła przyczynę,
Mackie wolny jest jak ptak,
Bo czy rekin jest rekinem,
Gdy dowodów pewnych brak?
To już koniec przedstawienia,
Więc ściągamy czapki z głów.
Świat na drobne się rozmienia,
By fortuny rosły znów.

 

Dziewiątego maja 2023 roku, Opera TFI opublikowała komunikat o likwidacji swoich funduszy inwestycyjnych, w tym również funduszu Opera Za 3 Grosze. Kilka dni wcześniej pojawiła się wycena wartości certyfikatu na koniec kwietnia 2023. Wyniosła ona 251,81 złotych. W 2007 roku fundusz startował z wyceną 1000 złotych.
Strata – siedemdziesiąt pięć procent wartości.

 

Reklama

Przeciągane, choć nieuniknione zamknięcie – czyli historia funduszu „Opera Za 3 Grosze”  - 1Przeciągane, choć nieuniknione zamknięcie – czyli historia funduszu „Opera Za 3 Grosze”  - 1

 

Garść statystyk:

  • 50,5% miesięcy spadkowych
  • Średnia strata miesięczna: -4,8%
  • Średni zysk miesięczny: 3,9%
  • Średni miesięczny wynik: -0,5%
  • Maksymalne obsunięcie: -82,9!
  • Największy miesięczny zysk: +29,4%
  • Największa miesięczna starta: -32,8%

 

Ktoś może powiedzieć, że to łatwe naśmiewanie się. Niestety ten (i wiele innych) funduszy powinien zostać już bardzo dawno zamknięty. Richard Dennis, w jednym ze starych wywiadów tłumaczył, że krytycznym poziomem, przy którym zamyka się fundusze to strata 40%. Gdy ten pułap zostanie osiągnięty, to jeśli jeszcze zostaną jacyś naiwni klienci i nie wycofają swoich pieniędzy, łudzenie siebie samego, że się odzyska pieniądze, jest po prostu bzdurą. Przy czterdziestu procentach straty, oddaje się to co zostało i pisze listy z przeprosinami do inwestorów. W tym akurat przypadku Opera miała doświadczenie. Prezes Maciej Kwiatkowski pisał taki list już w 2009 roku (Ludzie listy piszą). Strata wówczas wynosiła 60 procent. Niestety własne ambicje, przekonania i złudzenia okazały się silniejsze i pozwalały trwać w złej inwestycji przez kolejne trzynaście lat.

Reklama

Na szkoleniach dla inwestorów (niezawodowych) pokazuję często tabelę, którą jako jeden z pierwszych rozpropagował Van K. Tharp (Giełda, wolność i pieniądze) – Ile musimy zyskać, żeby odrobić stratę określonej wartości. Do 30% straty, wartości konieczne do odrobienia, są nie tylko wyobrażalne, ale również realne do osiągnięcia. Zysk 40-60 procentowy choć imponujący, nie jest nie możliwy. To tylko kwestia czasu.

 

Przeciągane, choć nieuniknione zamknięcie – czyli historia funduszu „Opera Za 3 Grosze”  - 2Przeciągane, choć nieuniknione zamknięcie – czyli historia funduszu „Opera Za 3 Grosze”  - 2

 

Przy stracie 80 procent musimy zyskać 400 procent, żeby wrócić do punktu wyjścia. Czterysta procent! Naprawdę na rynkach takie okazje leżą tak często, żeby je podnieść? Przez ile lat – pięć, dziesięć, dwadzieścia? Czy to na pewno ma sens?

Zobacz także: Biuletyn ekonomiczny: członkowie RPP specjalnie maskowali prawdziwe zamiary Rady?

Reklama

 

 

Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Czytaj więcej 

 

Reklama

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Grzegorz Zalewski

Grzegorz Zalewski

Grzegorz Zalewski – Na rynku od 1993 r. Twórca portalu futures.pl Autor książki “Kontrakty terminowe w praktyce” i “Droga inwestora”. Prowadzi szkolenia dot. analizy technicznej, instrumentów pochodnych. Pisuje felietony od 1996 r. na różnych łamach pod ogólnym hasłem “wokół parkietu?”.


Reklama
Reklama