Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy finansowe dla spółki Ferro nieco w dół – popyt spada, a presja na ceny rośnie

|
selectedselectedselected
Prognozy finansowe dla spółki Ferro nieco w dół – popyt spada, a presja na ceny rośnie  | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Biorąc pod uwagę prognozy na II kwartał aktualizujemy roczne założenia finansowe dla Spółki. Obniżamy oczekiwaną wartość przychodów na br. o 16% do 774 mln zł. Wydaje się, że o ile słaba koniunktura w Polsce ustabilizowała się, w krajach regionu pojawia się większa presja na popyt. Wysokie stopy procentowe i słaby popyt mogą spowodować zauważalną presję na ceny, co pomimo korzystnych cen surowców i transportu oraz kursów walut może utrudnić poprawę rentowności. Zakładamy, że w 2023E marża EBITDA wyniesie 13%, płasko r/r.

 

 

Warto zwrócić uwagę, że w I poł. 2023 w Polsce oddano do użytku 2% mieszkań więcej r/r (+2% r/r w 2022), rozpoczęto 28% r/r budów mniej (-28% r/r w 2022), a liczba pozwoleń na budowę spadła 35% r/r (-13% r/r w 2022). Rynek materiałów wykończeniowych może odczuć pozytywny wpływ dostępu do taniego finansowania (kredyt 2%, ok. 12 tys. wniosków złożonych do końca lipca), ale to za kilka – kilkanaście miesięcy.

Reklama

 

Kolejnym impulsem popytowym, który jednak na razie się nie zmaterializował, mogą być programy w obszarze źródeł ciepła (który obecnie cierpi najmocniej) jak Mój Prąd 5.0 (program wspierający termomodernizację skierowany do posiadaczy mikro instalacji fotowoltaicznych podłączonych do systemu rozliczeń net-biling; budżet programu to 955 mln zł; wnioski można składać do 22 grudnia br.), Czyste Powietrze (wsparcie modernizacji źródeł ciepła, program realizowany do poł. 2027 r., łączny budżet przekraczający 100 mld zł) czy Moje Ciepło (wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych budynków jednorodzinnych; łączny budżet to 600 mln zł).

Zobacz także: Kurs perły GPW dziś mocno w dół, mimo dobrych wyników za II kwartał 2023

 

 

Prognozy finansowe dla spółki Ferro nieco w dół – popyt spada, a presja na ceny rośnie  - 1Prognozy finansowe dla spółki Ferro nieco w dół – popyt spada, a presja na ceny rośnie  - 1

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama