Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognoza wyników finansowych za I kwartał 2022 r. - Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA (SNIEZKA)

|
selectedselectedselected
Prognoza wyników finansowych za I kwartał 2022 r. - Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA (SNIEZKA) | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Śnieżka publikuje wyniki za I kw. 2022 10 maja 2022 r.

 

 

Opinia

Uważamy, że kluczowym czynnikiem w 1Q22 dla Śnieżki będzie pogorszenie marży ze względu na wyższe koszty materiałów takich jak spoiwa, biel tytanowa i stal. Powinno to zostać częściowo zrównoważone przez wzrost przychodów r/r. W ujęciu ilościowym wynik na początku 2022 roku powinien być płaski lub spadać, ale spółka będzie w stanie zrekompensować to podwyżkami cen, szczególnie na rynku polskim. Ponadto, w związku z nałożonymi sankcjami spodziewamy się zwiększonej aktywności klientów z Białorusi w związku z potencjalnymi niedoborami produktów, co przełoży się na 20% r/r wzrost sprzedaży z tego rynku w 1Q22. W rezultacie oczekujemy spadku EBITDA o 9,7% r/r do kwoty PLN 27,8 mln.

Reklama

W 2022E oczekujemy PLN 108,9 mln EBITDA, co oznaczałoby spadek o 2,2% r/r. Wydaje się to uzasadnione ze względu na sytuację na Ukrainie i potencjalne spowolnienie popytu.

 

Prognoza wyników finansowych za I kwartał 2022 r. - Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA (SNIEZKA)  - 1Prognoza wyników finansowych za I kwartał 2022 r. - Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA (SNIEZKA)  - 1

 

Przychody

W zakresie przychodów oczekujemy, że Polska zanotuje wzrost o 5% r/r do PLN 133 mln, a Białoruś wzrośnie o 19,9% r/r. W pierwszym przypadku oczekujemy, że podwyżki cen przeważą nad spadkami wolumenów. Natomiast w kwestii sprzedaży na Białorusi oczekujemy, że w sytuacji kryzysu wojennego klienci pospieszą do sklepów, co przełoży się na dodatkową sprzedaż dla spółki. Ukraina naturalnie doświadczy spadku sprzedaży o 17,5% r/r ze względu na inwazję Rosji.

Reklama

 

SG&A

Uważamy, że podwyższone poziomy obserwowane w 2021 roku powinny się utrzymać, co przełoży się na koszty sprzedaży w wysokości PLN 33,6 mln (18% przychodów vs. 17,4% przychodów w 1Q21). Koszty zarządu powinny wynieść PLN 20,5 mln (11% sprzedaży vs. 11,7% w 1Q22), co jest lekkim spadkiem, gdyż naszym zdaniem spółka zacznie szukać oszczędności w tym obszarze.

 

EBITDA

Bez wpływu zdarzeń jednorazowych (biorąc pod uwagę brak zamiaru księgowania odpisów/rezerw z rynku ukraińskiego) oczekujemy, że EBITDA wyniesie PLN 27,8 mln (spadek o 9,7% r/r), przy czym spadek ten wynika głównie ze spadku zysku brutto.

 

Zysk netto

Reklama

Przy założeniu 18,5% efektywnej stopy podatkowej oczekujemy, że zysk netto wyniesie PLN 14,2 mln (spadek o 13,1% r/r).

 

Przepływy pieniężne

Prognozujemy poprawę przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej w stosunku do ubiegłego roku z uwagi na prawdopodobne nieznaczne obniżenie poziomu zapasów (sytuacja w Ukrainie i Białorusi). Nakłady inwestycyjne będą prawdopodobnie nadal pod wpływem rosnących kosztów materiałów budowlanych.

 

Analizy i rekomendacje

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama