Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognoza wyników finansowych spółki Agora za 4Q22

|
selectedselectedselected
Prognoza wyników finansowych spółki Agora za 4Q22  | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W segmencie Film i książka spodziewamy się, że przychody ze sprzedaży biletów były niższe r/r. Z jednej strony informacje na temat filmów wyświetlanych w kinach i częściowe dane o frekwencji kinowej pozwalają na prognozowanie ponad 10% spadku przychodów z biletów w porównaniu do 4Q21, ale z drugiej strony Helios podnosił w trakcie roku ceny biletów. Kolejnym czynnikiem było wejście do kin filmu Avatar 2, jednak miało to miejsce dopiero 16 grudnia, wiec wpływ tego wydarzenia prawdopodobnie nie był decydujący dla całego kwartału. Znacznie bardziej pozytywnego wpływu na wyniki segmentu spodziewamy się za to ze strony części gastronomicznej i to zarówno jeżeli chodzi o bary kinowe (wzrost cen produktów), jak i biznesu restauracyjnego.

 

Kolejnym pozytywnym elementem powinna być działalność wydawnicza, z uwagi na dobre wyniki filmu Johny, którego dystrybutorem był Next Film, a premiera miała miejsce 23 września (czyli efekty widoczne będą w 4Q). W segmentach Reklama zewnętrzna i Radio, w których dominują przychody z rynku reklamy, prognozujemy kontynuację odbicia po epidemii. Towarzyszył temu jednak dalszy wzrost kosztów, co zniwelowało część pozytywnego wpływu na wyniki. W przypadku naszych prognoz dla segmentu Internet uwzględniamy zapowiedzi spółki, że bieżący rok jest okresem inwestycji w zmianę sposobu funkcjonowania spółki YieldBierd. Przekłada się to na prognozę niższych przychodów i spadku wyniku operacyjnego o około połowę. W segmencie Prasa nie spodziewamy się zmiany w obserwowanych wcześniej tendencjach niewielkiego wzrostu przychodów, ale przy stopniowym obniżaniu rentowności z uwagi na presję kosztową.

 

Rezerwy i odpisy

Spółka podała, że jej analizy wykazały konieczność dokonania odpisu w segmencie Prasa Cyfrowa i Drukowana. Odpis aktualizujący dotyczy wartości goodwill przypisanego do tego segmentu, a jego wpływ na skonsolidowany wynik netto Grupy Agora w 4Q22 to 43,4 mln PLN. Należy mieć na uwadze, że odpis ten ma charakter niepieniężny, więc nie wpłynie na sytuację płynnościową. Dodatkowo Helios podjął decyzję o przeprowadzeniu zwolnienia grupowego w 4Q22. Szacowana wysokość rezerwy z tego tytułu , która obciąży wynik grupy Agora w czwartym kwartale 2022 r., wyniesie około 1,9 mln PLN. Z kolei sama spółka matka podjęła decyzję o przeprowadzeniu zwolnienia grupowego, które obejmie do 84 pracowników. Szacowana wysokość rezerwy z tego tytułu, która obciąży wynik grupy Agora w 4Q22 wyniesie około 3,6 mln PLN.

Reklama

 

Znaczne odpisy w segmencie Prasy wiążą się naszym zdaniem z zapowiedzianymi zmianami struktury Grupy. Działalność Gazety Wyborczej ma zostać wydzielona do osobnej spółki, co w naszej opinii poprawi przejrzystość rozliczania kosztów i rozwiąże problem nieprzejrzystości znaczących kosztów ogólnych w sprawozdaniach finansowych.

 

W ostatecznym rozrachunku prognozujemy przychody Grupy Agora wyższe o 2% r/r. Wynik operacyjny bez wpływu MSSF16 i skorygowany o odpisy oraz rezerwy był naszym zdaniem niższy o 25% r/r. Z kolei zaraportowany wynik operacyjny, czyli z uwzględnieniem odpisów i rezerw będzie ujemny na poziomie 26,7 mln PLN w porównaniu do zysku 24,1 mln PLN przed rokiem. Publikacja sprawozdania finansowego zaplanowane jest na 17 marca 2023r.

 

Prognoza wyników finansowych spółki Agora za 4Q22  - 1Prognoza wyników finansowych spółki Agora za 4Q22  - 1

Reklama

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama