Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Podatek od zysków kapitałowych: gigantyczna stawka uszkodzi giełdę i rynek nieruchomości?

|
selectedselectedselected

Blisko 67% może wynosić od połowy roku stawka podatku od zysków kapitałowych w jednej z największych gospodarek świata. Firmy ślą listy protestacyjne do premiera.

Podatek od zysków kapitałowych: gigantyczna stawka uszkodzi giełdę i rynek nieruchomości?
Sean Kilpatrick/Associated Press/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

  • Ile ma wynieść stawka podatku od zysków kapitałowych w Kanadzie?
  • Czemu ma służyć wdrożenie tak dużej stawki?
  • Jak reagują na propozycję firmy i inwestorzy?
  • Jak oceniają tą propozycję eksperci?

 

Największe kanadyjskie firmy finansowe oraz stowarzyszenia przedsiębiorców wzywają premiera Kanady Justina Trudeau do wycofania się z planu podniesienia stawki podatku od zysków kapitałowych do 66,7%.

 

Reklama

 

Wyższym podatkiem w bogatych i firmy…

„Rząd powinien anulować proponowaną podwyżkę podatku od zysków kapitałowych” - napisało sześć stowarzyszeń branżowych - w tym Kanadyjska Izba Handlowa i Kanadyjskie Stowarzyszenie Venture Capital i Private Equity - w liście do minister finansów Kanady Chrystii Freeland.

W planowanym budżecie Freeland przedstawiła plan opodatkowania firm i osób fizycznych stawką 66,7% od zysków kapitałowych. Rząd zapowiedział, że zmiana ma wejść w życie 25 czerwca. Ma ona dotknąć ledwie 12,6% firm, bo tą stawką mają być obłożone tylko zyski powyżej 250 000 CAD. Obecnie stawka sięga 50%.

"66,7% zysków kapitałowych zrealizowanych w dniu 25 czerwca 2024 r. lub po tej dacie byłoby zasadniczo uwzględniane w dochodzie do celów podatkowych. To oznacza wzrost z 50%, dla zysków ponad 250 000 CAD” - tłumaczą analitycy Grant Thornton. "Wyższa stopa CGT oznacza wyższe podatki od sprzedaży wszelakich aktywów kapitałowych" - dodali.

Organizacje biznesowe zakwestionowały szacunki rządu. Przekonują one, że skutki radykalnej podwyżki stawki odczują wszyscy Kanadyjczycy i wszystkie firmy - bezpośrednio lub pośrednio.

Reklama

Strona internetowa Kanadyjskiego Urzędu Skarbowego mówi, że aktywa kapitałowe podlegające opodatkowaniu obejmują: papiery wartościowe (akcje, obligacje, kryptowaluty i jednostki funduszy powierniczych) oraz grunty i budynki. Podatek od zysków dotyczy także zysków ze sprzedaży i wynajmu nieruchomości.

 

Zobacz także: Kryzys inflacji. 33% młodych osób obawia się bezdomności. Nieruchomości poza zasięgiem

 

…oraz w rynek nieruchomości

Propozycja podatkowa pojawia się gdy Kanada doświadcza kryzysu mieszkaniowego, który wywiera presję na aspirujących młodych nabywców domów. Według raportu stowarzyszenia Royal Lepage, 10% Kanadyjczyków posiada nieruchomość inwestycyjną.

"Jeśli ta zmiana zostanie wprowadzona w życie, będzie miała znaczący wpływ na biznes. Utrudni np. sukcesję firmy, szczególnie w przypadku firm wielopokoleniowych, takich jak gospodarstwa rolne, rybołówstwo i małe firmy" - stwierdziły zgodnie stowarzyszenia przedsiębiorców.

Reklama

Organizacja Business Council of Canada stwierdziła, że obawia się, iż proponowane zmiany jeszcze bardziej osłabią zdolność Kanady do przyciągania inwestycji i talentów oraz zahamują wzrost gospodarczy.

Rząd oczekuje, że zmiana podatkowa wygeneruje 19,4 mld USD przychodów w okresie pięciu lat. Pozyskane dodatkowe środki mają pomóc w ograniczeniu deficytu. Przedstawiciele organizacji biznesowych podkreślają, że rząd powinien skupić się na równoważeniu budżetu w zakresie wydatków, a nie na podwyższaniu stawek podatkowych.

Kanada ma najniższą krańcową efektywną stawkę podatkową w grupie G7.

„Oczywiście, rynek kapitałowy jest wrażliwy na podwyżki podatków. Jednak proponowana podwyżka stawki o 17 pp. nie wydaje się gamechangerem, przy obecnej stawce. Poza tym, dotknęłaby grupę najbogatszych i firm, a takie podmioty zawsze sobie poradzą z optymalizacją. Jednak generalnie nie chce mi się wierzyć, żeby ta propozycja ostatecznie weszła w życie. Na jesieni odbędą się wybory prezydenckie, to zapewne gra pod wrażliwych społecznie wyborców” – skomentował dla FXMAG Konrad Ryczko, ekspert ds. rynku kapitałowego.

 

Zobacz również: 7 na 10 Europejczyków uważa, że przyjmuje się zbyt wielu imigrantów w ich kraju

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama