Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kryptowaluty

Kryptowaluty to rodzaj elektronicznych pieniędzy, które są wirtualnymi odpowiednikami tradycyjnych walut, takich jak dolar czy euro. Kryptowaluty są emitowane i zarządzane za pomocą zdecentralizowanych systemów informatycznych, takich jak blockchain, co oznacza, że nie są one kontrolowane przez żadne państwo, bank centralny ani inny podmiot. Kryptowaluty są wykorzystywane do dokonywania transakcji finansowych w sieci, ale są również coraz częściej używane jako forma inwestycji. Najbardziej znana kryptowaluta to Bitcoin, ale istnieje wiele innych, takich jak Ethereum, Litecoin czy Ripple. Kryptowaluty są uważane za nowatorskie rozwiązanie, ale są też kontrowersyjne i nie są one powszechnie akceptowane jako forma płatności. Ich użycie jest regulowane różnie w różnych krajach i mogą być objęte podatkiem od zysków kapitałowych lub innymi opłatami.

 

 

Jak działają kryptowaluty?

Rewolucja wyłaniająca innowacyjną technologię blockchain, na podstawie której funkcjonują kryptowaluty, sprawiła niewyobrażalne zmiany, dotychczas światu nieznane. Kryptowaluty to waluty cyfrowe alternatywne (ang. altcoin, od alternative coin), które nie posiadają oparcia na kruszcu (nie są to więc waluty fiduncjarne), a ich wartość determinowana jest przede wszystkim przez mechanizmy wolnorynkowe – zasady podaży i popytu (z pewnymi wyjątkami, ponieważ liczba danej kryptowaluty na rynku może być odgórnie ograniczona, jak jest w przypadku np. Bitcoina). Kryptowaluty opierają się na wspomnianym już systemie blockchain – zdecentralizowanej sieci peer-to-peer (P2P), opartej na środowisku open source. Charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem, ponieważ chronione są przez wbudowane algorytmy z zakresu kryptografii (stąd też właśnie najpowszechniejsza nazwa je określająca: kryptowaluty).

Skąd wziąć kryptowaluty?

Dla większości jedyną możliwością nabycia kryptowalut to ich zakup na giełdzie kryptowalut lub w kantorze. Obecnie jest bardzo dużo miejsc, gdzie można kupić lub sprzedać Bitcoiny lub Ethereum, jednak najważniejsze jest to, aby takie miejsce było wiarygodne. Ważne, aby dane kontaktowe były widoczne na stronie internetowej firmy. Jeśli robimy to online, dobrze, gdy platforma łączy w sobie funkcje giełdy, portfela oraz kantoru kryptowalut. Dobrze, jeśli kryptowaluty można wypłacić fizycznie w kantorze lub bankomacie.

Reklama

 

Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty?

Obecnie rynek kryptowalut jest niezwykle rozbudowany. Na rynku znajduje się ponad tysiąc sześćset kryptowalut. Do najpopularniejszych kryptowalut zaliczyć należy Bitcoina, Ethereum, Litecoina czy też – zwłaszcza ostatnio – Ripple. Początek Bitcoina, pierwszej i najpowszechniejszej kryptowaluty na świecie, przypadł na 2009 roku, a autorstwo przypisuje się enigmatycznej osobie o pseudonimie Satoshi Nakamoto (lub grupie osób, stojących za tym pseudonimem). Wydany pod tym pseudonimem manifest to de facto manifest – mniej lub bardziej – wszystkich kryptowalut, nie tylko kryptowaluty Bitcoin. Zawiera on idee, na których kryptowaluty się opierają.

 

Dlaczego powstały kryptowaluty?

Do jednych z nich zaliczyć można troskę o poszanowanie prywatności. Kryptowaluty stanowią bowiem alternatywny środek płatniczy, w którym transakcje są prywatne, tzn. system nie wymaga podmiotu trzeciego do finalizowania transakcji. Dodatkowo za pomocą kryptowaluty jesteśmy w stanie przelać pieniądze do dowolnego miejsca na świecie, choćby i na Arktykę, o ile znajduje się tam internet. Wiele kryptowalut dodatkowo łączy się z większymi projektami. Doskonałym tego przykładem jest Ethereum (ETH), które jest zarówno całą platformą, jak i kryptowalutą wchodzącą w skład tejże platformy. Ethereum stanowi atrakcyjne rozwiązanie zarówno ze względu na proponowane możliwości crowdfundingu (tokeny ETH), jak i w zakresie możliwości umieszczania w skrypcie zawieranych inteligentnych kontraktów (smart kontrakty). Ostatecznie kryptowalutami można też oczywiście handlować, a w przypadku niektórych instrumentów finansowych również grać nimi na spadki.

 

Reklama

Kryptowaluty są cyfrowymi walutami, które są wykorzystywane do dokonywania transakcji finansowych w sieci. Są one zdecentralizowane, co oznacza, że nie są one kontrolowane przez żadne państwo, bank centralny ani inny podmiot. Kryptowaluty są wykorzystywane do dokonywania transakcji bez udziału banków lub innych instytucji finansowych, co pozwala uniknąć opłat za przelewy czy inne usługi bankowe. Kryptowaluty są emitowane i zarządzane za pomocą technologii blockchain, która jest zdecentralizowaną bazą danych, w której przechowywane są wszystkie informacje o transakcjach w sieci. Blockchain jest bezpiecznym sposobem przechowywania informacji, ponieważ jest ona rozproszona i składa się z wielu kopii, co oznacza, że nie można jej łatwo zmienić ani usunąć.

Najbardziej znana kryptowaluta to Bitcoin, ale istnieje wiele innych, takich jak Ethereum, Litecoin czy Ripple. Kryptowaluty są uważane za nowatorskie rozwiązanie, ale są też kontrowersyjne i nie są one powszechnie akceptowane jako forma płatności. Ich użycie jest regulowane różnie w różnych krajach i mogą być objęte podatkiem od zysków kapitałowych lub innymi opłatami. Kryptowaluty są również coraz częściej używane jako forma inwestycji. Wartość kryptowalut jest zmienna i może się zmieniać w zależności od popytu i podaży oraz innych czynników, takich jak regulacje rządowe czy zapotrzebowanie na technologię blockchain. Inwestowanie w kryptowaluty może być ryzykowne i może prowadzić do strat finansowych, dlatego przed podjęciem decyzji o inwestycji warto dokładnie zapoznać się z ryzykiem i potencjalnymi korzyściami.