Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ożywienie na krajowym parkiecie – indeks WIG20 z bankami na czele ruszył na północ

|
selectedselectedselected
Ożywienie na krajowym parkiecie – indeks WIG20 z bankami na czele ruszył na północ  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Otwarcie tygodnia na rynku warszawskim odbyło się w kontekście presji wzrostowej z giełd bazowych. Lepsze od oczekiwań zakończenie piątkowych sesji w USA i jednak wzrostowa finalnie odpowiedź Wall Street na neutralne wystąpienie szefa Fed w Jackson Hole, pozwoliły Azji szukać zwyżek i wymusiło na  Europie wzrostowe otwarcia, na które GPW odpowiedziała luką w wykonaniu WIG20.

 

 

Indeks blue chipów zaczął dzień wzrostem o 0,5 procent, po czym wszedł w konsolidację, którą dyktowała postawa DAX-a, jak również oczekiwanie na to, jak do gry po weekendowym trawieniu wystąpienia J. Powella wrócą rynki amerykańskie. Przesilenie pojawiło się po wzrostowym otwarciu na Wall Street, gdzie próby zwyżek zgrały się z ożywieniem popytu w Warszawie. W efekcie w finałowej godzinie sesji WIG20 wymaszerował z okolic 2010 pkt. w rejon 2042 pkt. i powiększył zwyżkę do przeszło 2 procent. Finalnie indeks ulokował się na poziomie 2039 pkt. i zamknął dzień zwyżką o 1,94 procent. Ważną częścią rozdania była postawa spółek bankowych, których indeks WIG-Banki zyskał dziś 2,46 procent.

Reklama

 

Dobrze radziły sobie równie spółki surowcowe. Akcje JSW wzrosły o 9,74 procent. Spółka KGHM zyskała 2,67 procent przenosząc do Warszawy zwyżkę cen miedzi o 0,5 procent. Wreszcie akcjami PKN Orlen handlowano w kontekście wzrostów cen ropy i gazu, co pozwoliło na zwyżkę ważnej dla rynku spółki o 2,30 procent. Z perspektywy technicznej powrót WIG20 w rejon 2039 pkt. został zagrany białym, dynamicznym korpusem, który wpisuje się w obronę wsparć w rejonie 2000-1990 pkt. i jawi się jako zakończenie równowagi podaży i popytu w rejonie psychologicznej bariery 2000 pkt. Dobra sesja w Warszawie potwierdza też zależność rynku od nastrojów w Warszawie, co w połączeniu z czekaniem na piątkowe dane z rynku pracy w USA zmusza do szanowania korelacji WIG20 ze światem i obserwowania giełd bazowych w poszukiwaniu zmiennych przesądzających o odbiciu po czterech tygodniach dynamicznej przeceny.

Zobacz także: Cisza przed burzą na rynkach. Inwestorzy czekają na impuls na FX

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Adam Stańczak

Adam Stańczak

Przed rozpoczęciem współpracy z DM BOŚ szef analiz w jednym z biur maklerskich. Od kilku lat komentator Prosto z Rynku oraz twórca biuletynu Rynki walutowe i zagraniczne. Związany z rynkiem kapitałowym od lat 90-tych.


Reklama
Reklama