Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niepewność wokół stóp procentowych napędza zmienność. Co się dzieje na rynkach w piątek, 13 września?

|
selectedselectedselected

Globalne rynki finansowe odnotowują wzrosty, ale inwestorzy z niecierpliwością czekają na przyszłotygodniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej, które może zadecydować o kierunku stóp procentowych w USA. W obliczu niepewności co do skali obniżek stóp, rynki akcji oraz walut przeżywają podwyższoną zmienność, a firmy takie jak Boeing i Adobe notują znaczące spadki w handlu przedsesyjnym.

Niepewność wokół stóp procentowych napędza zmienność. Co się dzieje na rynkach w piątek, 13 września?
freepik.com | Niepewność wokół stóp procentowych napędza zmienność. Co się dzieje na rynkach w piątek, 13 września?
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wzrosty na rynku kontraktów terminowych

Kontrakty na główne amerykańskie indeksy, takie jak S&P 500, Dow Jones Industrial oraz Nasdaq Composite, notują umiarkowane wzrosty.

Analitycy wciąż nie są zgodni co do tego, jak Fed będzie kształtował politykę monetarną w nadchodzących miesiącach.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

Inwestorzy oczekują obniżki stóp procentowych o około 100 pb do końca 2024 roku, co ma rozpocząć się na spotkaniu 17–18 września.

 

Niepewność wokół decyzji Fed

Według narzędzia FedWatch firmy CME, prawdopodobieństwo obniżki stóp o 50 punktów bazowych wzrosło do 47 proc.

Analitycy Deutsche Banku sugerują, że istnieje szansa na znaczące obniżki stóp, podczas gdy większość ekonomistów prognozuje bardziej umiarkowane kroki, takie jak redukcja o 25 punktów bazowych.

 

„Jeśli wyceny pozostaną na obecnym poziomie, będzie to pierwsze spotkanie od lat, na którym istnieje poważna niepewność co do decyzji w sprawie stóp procentowych. W »Wall Street Journal« i »Financial Times« opublikowano kilka artykułów sugerujących, że obniżka o 50 pb. jest nadal w grze, co skłoniło rynki do ponownej oceny swoich oczekiwań” — podali w raporcie analitycy Deutsche Banku.

„Wciąż spodziewamy się, że Fed obniży stopy o 25 pb. Jednak jesteśmy daleko od neutralności, ponieważ uważamy, że obniżka o 50 pb. nie powinna być postrzegana jako oznaka niebezpieczeństwa na horyzoncie. W tym sensie jest całkiem możliwe, że w przyszłym tygodniu Fed dokona bardziej znaczącej obniżki” — powiedział Gene Salerno, dyrektor ds. inwestycji w SG Kleinwort Hambros.

 

Spadki na rynku korporacyjnym

W handlu przedsesyjnym firmy takie jak Boeing, Adobe oraz Moderna odnotowały znaczące spadki.

Reklama

Boeing stracił 4,5 proc. w związku ze strajkiem pracowników, Adobe zniżkowało o 8 proc. po rozczarowujących prognozach finansowych, a Moderna obniżyła swoje oczekiwania co do rentowności, co spotkało się z negatywną reakcją rynku.

 

>> Czytaj też: Inwestorzy oczekują spadków. Zmienność na rynku w nadchodzących miesiącach

 

Nastroje na rynkach europejskich

Rynki europejskie również odnotowują wzrosty, z niemieckim DAX oraz francuskim CAC 40 na czele.

Na rynku pojawiły się jednak także spadki, szczególnie w sektorze farmaceutycznym, gdzie akcje AstraZeneca zniżkowały o 2 proc. po obniżeniu rekomendacji przez Deutsche Bank.

Reklama

 

Zmienność na rynku ropy i walut

Rynek ropy odnotowuje wzrosty, a ceny kontraktów na WTI i Brent poszły w górę. Z kolei dolar osłabia się wobec koszyka walut, co sprzyja umocnieniu euro i jena.

Inwestorzy zwracają uwagę na spadające rentowności amerykańskich obligacji, co sugeruje większą ostrożność wobec nadchodzących wydarzeń makroekonomicznych.

Globalne rynki z napięciem oczekują na decyzje Fed, które mogą wpłynąć na przyszłą ścieżkę stóp procentowych i zmienność na rynkach finansowych.

Pomimo wzrostów na większości indeksów, niepewność pozostaje, co może prowadzić do dalszych turbulencji w najbliższych tygodniach.

 

Reklama

>> zobacz również: Kiedy nastąpi reforma składki zdrowotnej? Październik - listopad jako realny termin

 


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama