Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Miękkie składniki wyceny, czyli giełdowa historia Ten Square Games. Dlaczego gigant TEN stracił już blisko połowę kapitalizacji rynkowej?

|
selectedselectedselected
Miękkie składniki wyceny, czyli giełdowa historia Ten Square Games. Dlaczego gigant TEN stracił już blisko połowę kapitalizacji rynkowej?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Giełdowa historia Ten Square Games w ostatnich kilku miesiącach wejdzie zapewne do kanonu interesujących przypadków z warszawskiej giełdy. W cztery miesiące spółka straciła około połowę kapitalizacji rynkowej. To nie wszystko. Pozycję jednej z najbardziej cenionych przez analityków i inwestorów spółek w branży gamingowej zamieniła na pozycję spółki z silnym, negatywnym sentymentem rynku. Co ciekawe, wszystkich tych rzeczy spółce udało się dokonać mimo braku istotnych problemów z biznesem spółki i jej wynikami finansowymi.

 

Jak do tego doszło?

Moim zdaniem historia Ten Square Games w ostatnich kilku miesiącach dobrze ilustruje znaczenie miękkich składników wyceny.

Zaliczyłbym do nich:

  • ład korporacyjny
  • jakość komunikacji z rynkiem
  • postawę głównych akcjonariuszy

Czynniki te, nie muszą bezpośrednio (poprzez wyniki finansowe) wpływać na wycenę spółki. Mogą jednak w dużym stopniu kształtować sentyment inwestorów do spółki a tym samym ich chęć do kupna lub sprzedaży akcji.

Rynkowe problemy TEN rozpoczęły się na początku października.

Po sesji 11 października inwestorzy otrzymali dwie łyżki dziegciu:

  • informację, że przegląd opcji strategicznych zakończył się bezowocnie, to jest brakiem znalezienia dla spółki inwestora
  • informację, że Rada Nadzorcza zmodyfikowała w dół warunki programu motywacyjnego tak by mimo niewypracowania pierwotnych celów beneficjenci programu i tak otrzymali akcje motywacyjne
Reklama

Pierwsza informacja zasugerowała inwestorom, że nie ma chętnych do przejęcia spółki przy ówczesnej wycenie (z rynkową ceną akcji powyżej 500 zł). Druga informacja uświadomiła inwestorów w kwestii poziomu ładu korporacyjnego w spółce. Dla wielu inwestorów zagranicznych takie obniżanie zasad programu motywacyjnego w ostatnim kwartale roku sprawia, że spółka wypada z uniwersum walorów, w które chcą inwestować.

 

 


 Materiał pojawił się na portalu, dzięki uprzejmości blogi.bossa.pl

Czytaj blogi.bossa.pl


 

Reklama

 

Kolejny cios inwestorzy otrzymali 19 stycznia

Spółka poinformowała wtedy, że dwóch znaczących akcjonariuszy zamierza sprzedać w ABB znaczący pakiet akcji. Dzień później poinformowano, że transakcje zawierane będą po 315 złotych a więc z ponad 11% dyskontem do ceny zamknięcia z 19 stycznia. Informacja, że główni akcjonariusze gotowi są redukować zaangażowanie w spółce po cenie około 40% niższej niż rynkowa cena gdy latem i wczesną jesienią trwały prace nad znalezieniem nowego inwestora dla spółki nie spodobała się rynkowi: 

miekkie skladniki wyceny czyli gieldowa historia ten square games dlaczego gigant ten stracil juz blisko polowe kapitalizacji rynkowej grafika numer 1miekkie skladniki wyceny czyli gieldowa historia ten square games dlaczego gigant ten stracil juz blisko polowe kapitalizacji rynkowej grafika numer 1 

Tak więc mamy sytuację, w której spółka traci ponad połowę kapitalizacji rynkowej w kilka miesięcy przy braku wyraźnych powodów ze strony biznesowej i finansowej. Specjalnie napisałem „wyraźnych powodów” bo zdaję sobie sprawę, że na rynku nie ma jednomyślności w kwestii perspektyw najważniejszego produktu spółki – gry Fishing Clash. Są inwestorzy i analitycy, którzy spodziewają się trwałego spadku przychodów z flagowej gry i tym samym pogorszenia wyników spółki w 2022. Ta grupa zakłada, że Fishing Clash wchodzi w trwały trend spadkowy. Wydaje się jednak, że konsensus analityków nie zakłada takiego scenariusza a przynajmniej nie zakładał przed publikacją informacji o sprzedaży akcji w ABB przez kluczowych akcjonariuszy.

Tomasz Rodak, pokrywający Ten Square Games analityk DM BOŚ (z rekomendacją kupuj) wyjaśnił mi, że spór o perspektywy Fishing Clash to kwestia przekonania, że gra weszła w późny, spadkowy cykl (pesymiści) lub opinii, że nic takiego się nie stało a obserwowany trend w przychodach z gry w dużym stopniu wynika z wykruszania się pandemicznej kohorty graczy, którą spółka pozyskała dzięki błyskotliwej kampanii marketingowej na wiosnę 2020 roku (optymiści).

Podobnie jest z interpretacją najnowszych danych Sensor Tower pokazujących spadek przychodów Fishing Clash w styczniu do 5 mln USD z 6 mln USD w grudniu. Pesymiści traktują je jako potwierdzenie swojej tezy. Optymiści traktują je jako konsekwencję grudniowego zarządzania wynikami spółki przez obniżenie wydatków na marketing i wsparcie sprzedaży przez agresywne promocje.

Reklama

Nie można jednoznacznie określić w jakim stopniu za spadek notowań akcji TEN odpowiadają obawy o perspektywy biznesu spółki (głównie gry Fishing Clash) a w jakim gwałtowne pogorszenie sentymentu spowodowane rozczarowaniem postawą władz spółki i głównych akcjonariuszy. Należy jednak zauważyć, że także „wynikowi pesymiści” przyznają, że pozabiznesowe czynniki wpłynęły na istotne pogorszenie sentymentu do spółki.

Nie ma wątpliwości co do tego, że styczniowa sprzedaż akcji przez głównych akcjonariuszy w procedurze ABB (przyspieszonej budowy księgi popytu) po 315 zł istotnie pogorszyła sentyment do spółki.

Dlaczego?

Główni akcjonariusze sprzedali pakiet akcji zaledwie kilka miesięcy po fiasku działań zmierzających do znalezienia dla spółki nowego inwestora strategicznego. Zrobili to także po kilkudziesięcioprocentowym spadku notowań, w okresie bardzo słabego sentymentu do spółki a po części całej branży gamingowej. Nie można winić inwestorów, że mocno ich niepokoi tego rodzaju determinacja głównych akcjonariuszy do redukowania swojego udziału w spółce. Dla wielu inwestorów oczywistym wyjaśnieniem tej determinacji jest fakt, że w spółce dzieje się coś złego o czym rynek dopiero za jakiś czas się dowie.

Tomasz Rodak oferuje mniej pesymistyczną interpretację styczniowej transakcji: 

Wydaje się, że główni akcjonariusze założyli sobie systematyczną sprzedaż akcji bez względu na czynniki zewnętrzne, wewnętrzne czy cenę akcji. To jest już trzecie z kolei ABB, które odbywa się w styczniu, a każde z nich miało miejsce przy skrajnie odmiennych cenach, nastrojach i sytuacji biznesowej spółki. Jeśli moja teoria jest słuszna, to należy być może wykluczyć potencjalne obawy o tzw. „drugie dno” tej transakcji.

Z całą pewnością nie jest to równie pesymistyczna interpretacja co doszukiwanie się „drugiego dna” czy „szukanie trupa w szafie”. Trudno jest jednak traktować tę interpretację optymistycznie. Inwestorzy z całą pewnością preferują głównych akcjonariuszy i założycieli zaangażowanych w rozwój biznesu, żyjących sprawami spółki, chętnie partycypujących (przez utrzymywanie albo zwiększanie zaangażowania) w potencjalnych sukcesach finansowych spółki. Główni akcjonariusze z determinacją redukujący swoje zaangażowanie (bez względu na cenę i sentyment) i entuzjastycznie opowiadający o swoich najnowszych, niezwiązanych ze spółką, przedsięwzięciach biznesowych nie wzbudzają zaufania i entuzjazmu inwestorów.

Postawa władz spółki i głównych akcjonariuszy spółki, sygnały, które wysyłają rynkowi o poziomie swojego zaangażowania w spółkę, wiary w jej dobre perspektywy, powagi z jakim traktują swoje obowiązki kształtuje sentyment inwestorów, zarówno indywidualnych jak i instytucjonalnych, i przynajmniej w średnim terminie może istotnie wpłynąć na notowania spółki. Myślę, że przypadek Ten Square Games jest dobrą ilustracją znaczenia miękkich czynników wyceny i przypomnieniem, że warto brać je pod uwagę w analizie inwestycyjnej.

Reklama

Tomasz Rodak podzielił się ze mną wieloma przemyśleniami na temat rynkowego otoczenia Ten Square Games. Wszystkie błędy są moje.

  

 

Oryginalny artykuł znajdziesz pod tym linkiem. Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Czytaj blogi bossa


Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Trystero null

Trystero

Dołączył do blogerów bossy w październiku 2011 r.  Inwestuje na warszawskiej giełdzie od 2006 roku. Przed przejściem do bossy prowadził blog “Trystero”, który zdobył niemałą popularność wśród inwestorów. O czym pisze na blogu?


Tematy

Ten Square Games Ten Square Games wyniki kurs Ten Square Games akcje Ten Square Games notowania Ten Square Games Ten Square Games przychody ten square games akcje Ten Square Games notowania ten square games forum ten square games wrocław ten square games gpw ten square games debiut ten square games bankier forum ten square games go work ten square games sprawozdanie finansowe Ten Square Games wyniki finansowe ten square games ipo ten square games opinie ten square games praca ten square games giełda ten square games bankier bankier ten square games ten square games gry ten square games biznesradar ten square games stooq ten square games sp. z o.o. ten square games zarobki ten square games na grzyby ten square games gowork ten square games akcje forum ten square games stock ten square games adres ten square games praktyki ten square games nip ten square games wykres ten square games warszawa ten square games kurs ten square games kiedy debiut ten square games liczba akcji debiut ten square games ten square games fishing ten square games logo ten square games cena akcji ten square games premiery bankier ten square games forum ten square games money ten square games cena emisyjna ten square games krs ten square games ipo opinie ten square games dywidenda ten square games fishing clash ten square games parkiet ten square games sensortower ten square games telefon ten square games relacje inwestorskie ten square games interia ten square games raporty sensor tower ten square games ten square games forum parkiet ten square games komunikaty ten square games google play let's fish: gra na ryby. symulator wędkarza. ten square games: sport hunting and fishing games ten square games forum bankier ten square games rekomendacje kurs akcji ten square games ten square games kurs akcji gpw ten square games sensortower ten square games bankier forum ten square games anna idzikowska ten square games ten square games gry wideo ten square games sensor tower gowork ten square games ten games square wild hunt ten square games ten square games market cap hunting clash ten square games stooq ten square games ten square games spółka akcyjna giełda ten square games ten square games wycena ten square games biuro ten square games glassdoor ten square games kapitalizacja ten square games ir ten square games news ten square games linkedin ten square games aktie ten square games prospekt ten square games siedziba forum ten square games ten square games program motywacyjny football elite ten square games
Reklama
Reklama