Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Masz akcje Ambry? Znamy najnowszą prognozę wyników finansowych za 4Q 2022/2023

|
selectedselectedselected
Masz akcje Ambry? Znamy najnowszą prognozę wyników finansowych za 4Q 2022/2023  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wzrost przychodów pomimo spadku wolumenów. Spodziewamy się, że w IV kw. (kwiecień - czerwiec) Grupa Ambra wykaże zdecydowanie niższą dynamikę przychodów w porównaniu z poprzednimi okresami bieżącego roku. Na pogorszenie wyniku wpłynął w głównej mierze wcześniejszy termin świąt Wielkanocnych (zwiększyło to sprzedaż jeszcze w marcu), efekt wyższej bazy (pierwsze podwyżki cen zostały wprowadzone w IV kw. 2021/22 r.), a także postępujący odwrót od alkoholi premium (w kierunku produktów economy).

W naszej opinii, czynniki te połączone z dalszym wzrostem średniej ceny sprzedaży (ale już nie tak dynamicznym jak wcześniej), przełożą się na kilkuprocentowy spadek wolumenów - prognozujemy ok. 6% r/r. Niemniej spodziewamy się utrzymania dodatniej dynamiki przychodów głównie dzięki bardzo dobrej sprzedaży na rynku rumuńskim. W kraju oczekujemy niskiego jednocyfrowego wzrostu na poziomie 2% r/r, w Czechach i na Słowacji spadku o 9% r/r (co wynika z dużej wrażliwości cenowej tamtejszych konsumentów), zaś w Rumunii zdecydowanego przyrostu o 22% r/r. Łącznie, cała Grupa Ambra powinna wykazać wzrost przychodów na poziomie 8.6% r/r.

Zobacz także: Spółka z GPW z branży windykacyjnej otrzymała niezwykle optymistyczną rekomendację

 

Nieznacznie wyższy poziom marży brutto 

Pomimo utrzymującej się presji kosztowej, oczekujemy że w IV kwartale Spółka po raz kolejny będzie w stanie minimalnie zwiększyć poziom marży brutto ze sprzedaży r/r – szacujemy 33.8%. Istotny wpływ na uzyskanie takiego rezultatu przypisujemy regularnie wprowadzanym podwyżkom cen (od stycznia weszły dwie podwyżki, pierwsza na początku roku, druga zaś na półrocze – jej wynik powinien być widoczny we wzroście średniej ceny w kolejnym kwartale). Jednocześnie zakładamy, że łączne koszty sprzedaży i ogólnego zarządu, a także koszty amortyzacji rosnąć będą w tempie zbliżonym do inflacji, co oznacza że w analizowanym okresie wykażą wyższą dynamikę od przychodów.

Reklama

 

Poprawa wyniku netto

Prognozujemy ponadto, że linia pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych będzie miała nieznaczny wpływ na EBIT (+0.5 mln PLN). W konsekwencji czego zysk operacyjny Grupy osiągnie poziom 11.7 mln PLN, co oznacza wzrost o 9.3% r/r. Dodatkowo prognozujemy, że obserwowana aprecjacja kursu PLN względem EUR częściowo zrekompensuje rosnące koszty finansowania wyższego zadłużenia, w rezultacie czego Spółka wykaże w IV kw. 0,5 mln PLN ujemnej różnicy na saldzie pozostałych przychodów i kosztów finansowych. Natomiast wynik netto według naszych prognoz będzie dodatni i wyniesie 8.4 mln PLN. Spółka poda wyniki za IV kwartał 2022/23 r. w dniu 13 września.

Masz akcje Ambry? Znamy najnowszą prognozę wyników finansowych za 4Q 2022/2023  - 1Masz akcje Ambry? Znamy najnowszą prognozę wyników finansowych za 4Q 2022/2023  - 1

 

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama