Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

KNF ujawnia zyski polskich banków. Imponujące tempo wzrostu

|
selectedselectedselected
KNF ujawnia dane polskich banków - zyski rosną w imponującym tempie! | FXMAG INWESTOR
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Komisja Nadzoru Finansowego pokazała dane sektora bankowego. Po 9 miesiącach 2023 roku polskie banki zanotowały o ponad 280 proc. wyższy zysk niż roki wcześniej.

 

Na skróty:

  • Sektor bankowy w pierwszych 9 miesiącach roku zanotował zysk netto na poziomie ponad 21 mld PLN
  • W samym wrześniu zysk netto wyniósł 2,5 mld PLN
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Reklama

 

Mocny wynik sektora bankowego

Komisja Nadzoru Finansowego w czwartek opublikowała najnowsze dane dla polskiego sektora bankowego. We wrześniu banki działające w Polsce osiągnęły drugi z rzędu miesiąc na plusie - łączny zysk netto sektora bankowego wyniósł we wrześniu niecałe 2,5 mld złotych netto.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku polskie banki osiągnęły łączny zysk netto na poziomie 21,23 mld PLN, co jest wynikiem wyższym o 283,5 proc. wobec analogicznego okresu w ubiegłym roku. Wówczas sektor odnotował łączny zysk netto 5,535 mld PLN.

Sektor bankowy w Polsce w okresie styczeń-wrzesień odnotował również ponad 13 proc. wzrost zysku netto wobec okresu styczeń-sierpień.

Nie wszystkie banki po pierwszych trzech kwartałach są jednak na plusie - ich łączna strata netto wynosi 6 mld PLN i posiadają one jedynie 1,2 proc. aktywów całego sektora bankowego.

Reklama

 

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce ciągle rosną! Te dane pokazują dlaczego tak się dzieje

 

knf ujawnia dane polskich bankow zyski rosna w imponujacym tempie grafika numer 1knf ujawnia dane polskich bankow zyski rosna w imponujacym tempie grafika numer 1

 

Na łączny zysk polskich banków złożył się przede wszystkim wynik z tytułu odsetek - przychody odsetkowe w pierwszych 9 miesiącach 2023 roku wyniosły łącznie 126,94 mld PLN i były o niemal 55 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Reklama

Wynik z tytułu opłat i prowizji wyniósł 13,96 mld PLN i był nieznacznie niższy od przychodów z tego tytułu rok wcześniej (14,08 mld PLN).

W pierwszych 9 miesiącach bieżącego roku banki zapłaciły łącznie ponad 10,7 mld PLN podatku od zysków, czyli ponad 82 proc. Więcej niż rok wcześniej.

Największym obciążeniem dla sektora bankowego były natomiast koszty odsetkowe, które w okresie styczeń-wrzesień wyniosły łącznie 54,33 mld PLN (wobec 27,21 mld PLN rok wcześniej).

W opisywanym okresie całkowite koszty operacyjne netto wyniosły niecałe 85 mld PLN, co jest wzrostem o ponad 18 proc. w ujęciu rocznym.

Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów wyniosły łącznie 5,12 mld złotych i były o 27 proc. niższe niż rok wcześniej.

Reklama

To co najbardziej ciąży polskim bankom to portfele kredytów hipotecznych udzielonych we franku szwajcarskim - na koniec września ich liczba spadła do 265 000 (z 269 tys. na koniec sierpnia), a ich łączna wartość zmalała do 30 mld PLN (z 31,3 mld PLN miesiąc wcześniej). Z danych KNF wynika, że na koniec trzeciego kwartału polskie banki pokryły odpisami prawie 80 proc. należności ze stwierdzoną utratą wartości.

 

Czytaj również: Bank z GPW planuje zwolnienia grupowe - pracę straci ponad 10% zatrudnionych!

 

Dla przypomnienia, w sierpniu polski sektor bankowy zaskoczył przede wszystkim najwyższym w historii danych wynikiem odsetkowym - banki osiągnęły przychody z tytułu odsetek na poziomie niecałych 8,5 mld złotych. W samym sierpniu łączny zysk netto sektora bankowego wyniósł 4 mld PLN i był to drugi wynik w historii danych. W pierwszych ośmiu miesiącach łączny zysk netto sektora wyniósł 18,5 mld złotych, co oznaczało wzrost o 125 proc. w skali roku. Sam wynik odsetkowy w okresie od stycznia do sierpnia wzrósł o 34 proc. r/r, do poziomu 63 mld złotych.

2022 rok polskie banki zakończyły na plusie, z wynikiem netto 5,535 mld PLN.

Reklama

 

To cię zainteresuje: Inflacja w Polsce w październiku - ostatni spadkowy odczyt dynamiki cen, a potem?

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama