Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

KGL – komentarz po wynikach finansowych za 3Q 2022

|
selectedselectedselected
KGL – komentarz po wynikach finansowych za 3Q 2022 | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

KGL podał wyniki za III kw., które w przypadku przychodów były zgodne z podanymi wcześniej szacunkami spółki, natomiast linie zysków były wyraźnie poniżej naszych oczekiwań. Negatywne zaskoczenie wynikało głównie ze znaczącego spadku marży w segmencie produkcyjnym, która była najniższa w historii i spadła nawet poniżej marży segmentu dystrybucyjnego. Wpływ na to miał wyraźny wzrost cen energii. Wymusiło to zmianę strategii spółki związanej z zakupem energii. Zarząd poinformował o podjęciu działań mających doprowadzić do zabezpieczenia ceny energii w kolejnych latach.

  • Sprzedaż spółki była na poziomie szacunków podanych przez spółkę w październiku. Przychody z części produkcyjnej wzrosły o 38.3% r/r do 116.5 mln PLN, a części dystrybucyjnej spadły o 29.4% r/r do 46.2 mln PLN.
  • Marża brutto KGL wyniosła w III kw. 6.4% i była niższa o 3.5 p.p. r/r, co było dla nas negatywnym zaskoczeniem (oczekiwaliśmy marży 9.6%). W III kw. zysk brutto na sprzedaży wyniósł zaledwie 10.4 mln PLN (oczekiwaliśmy 15.7 mln PLN). W ostatnich bardzo słabych dla spółki czterech kwartałach średnia marża brutto wyniosła 10.2%. W minionym kwartale była więc zauważalnie niższa od i tak bardzo niskich wcześniejszych poziomów.
  • Zysk brutto na sprzedaży w segmencie produkcyjnym wyniósł 5.6 mln PLN (oczekiwaliśmy 11.1 mln PLN), a marża brutto wyniosła zaledwie 4.8% (-5.3 p.p. r/r, -7.8 p.p. kw/kw). Wynik ten był więc istotnie poniżej naszych oczekiwań. Zysk brutto na sprzedaży tego segmentu był niższy niż rok temu o 2.9 mln PLN. Spółka informuje, że tak słaba marża wynika ze wzrostu pozostałych kosztów działalności produkcyjnej, przede wszystkim energii elektrycznej (która swój szczyt cenowy osiągnęła we wrześniu).
  • Zbliżony do naszych prognoz (tylko nieznacznie lepszy) okazał się zysk brutto na sprzedaży w segmencie dystrybucyjnym, który wyniósł 4.8 mln PLN (oczekiwaliśmy 4.6 mln PLN), a marża brutto wyniosła 10.4% (+0.8 p.p. r/r, +0.3 p.p. kw/kw). Wynik był słabszy r/r o 1.4 mln PLN, co wynika ze spadku wolumenu sprzedaży.
  • Koszty SG&A wyniosły 16.6 mln PLN i były o 0.3 mln PLN wyższe od naszych oczekiwań (i 1.8 mln PLN wyższe niż rok temu). Jednocześnie wzrost tych kosztów w relacji kw/kw był już stosunkowo niewielki i wyniósł 0.3 mln PLN.
  • W sumie EBIT wyniósł w III kw. -5.5 mln PLN w porównaniu z 0.6 mln PLN rok wcześniej oraz naszą prognozą -0.6 mln PLN. Różnicę między naszą prognozą a rzeczywistym zyskiem EBIT niemalże w całości można wyjaśnić znacznie niższym wynikiem w segmencie produkcyjnym.
  • W wyniku dalszego wzrostu stawki WIBOR, w III kw. KGL miał 5.2 mln PLN kosztów odsetkowych (oczekiwaliśmy 4.5 mln PLN). Z kolei w efekcie wyraźnego wzrostu kursu EUR/PLN na koniec września w porównaniu z końcem czerwca, spółka zaksięgowała 2.4 mln PLN ujemnych różnic kursowych (szacowaliśmy 1.7 mln PLN). Koszty finansowe były więc wyższe o 1.4 mln PLN od naszych prognoz. W sumie strata netto w III kw. ukształtowała się na poziomie -12.3 mln PLN w porównaniu do naszej prognozy -6.8 mln PLN straty netto.
  • Dług netto na koniec września wyniósł 136.3 mln PLN, czyli wzrósł ze 128.4 mln PLN na koniec czerwca. Wskaźnik dług netto/EBITDA, który był podwyższony już wcześniej, dalej więc wzrósł. Licząc EBITDA za ostatnie 4 kwartały, wynosi on aż 4.9. Spółka informuje, że zarząd podjął działania, które mają na celu obniżenie zadłużenia finansowego spółki w jak najkrótszym okresie.

Podsumowując, wyniki KGL w III kwartale były wyraźnie gorsze od naszych i tak stosunkowo konserwatywnych oczekiwań. Spółka zanotowała rekordowo niskie marże w kluczowym segmencie produkcyjnym oraz musiała mierzyć się z dalej rosnącymi kosztami finansowymi. Po obiecującym II kw. wydawać się mogło, że najgorsze dla spółki już minęło, ale niestety tak się nie stało. Wydaje się, że trudny okres trwa nadal, choć spadek cen energii elektrycznej względem poziomów z III kw. daje nadzieję na poprawę w ostatnim kwartale bieżącego roku. Byłaby to jednak poprawa z bardzo niskich poziomów.

KGL – komentarz po wynikach finansowych za 3Q 2022 - 1KGL – komentarz po wynikach finansowych za 3Q 2022 - 1

 

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama