Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Industrial Milk Company SA (IMCOMPANY): spadki cen zbóż będą ciążyć na rentowności

|
selectedselectedselected
Industrial Milk Company SA (IMCOMPANY): spadki cen zbóż będą ciążyć na rentowności | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W niniejszym raporcie aktualizujemy nasze prognozy finansowe oraz wycenę spółki IMC zmieniając rekomendację na Trzymaj i obniżając cenę docelową z PLN 22.56 do PLN 18.28 za akcję. Od wydania naszego poprzedniego raportu we wrześniu, ceny pszenicy i kukurydzy spadły odpowiednio o 31% i 14%. Spadki odzwierciedlają dość komfortową sytuację podażową, a największą presję na ceny spotowe wywiera bardzo wysoki eksport rosyjski.

Zobacz także: O ile spadnie rata kredytu, jeśli RPP obniży stopy procentowe w Polsce? Zobacz wyliczenia!

 

 

Prognozowane przez Departament Rolnictwa USA tegoroczne światowe zbiory zbóż również mają być wysokie co dodatkowo obniża poziom oczekiwanych w przyszłości cen terminowych. Od strony kosztu wytworzenia zwracamy uwagę na spadki spotowych cen nawozów oraz diesla, czyli największych pozycji kosztowych w sektorze produkcji zbóż. W przypadku prognoz finansowych IMC, obniżamy poziom zysku w bieżącym roku co ma związek z jednej strony ze spadającymi cenami zbóż, z drugiej zaś z wysokim poziomem zabezpieczonych cen nawozów (spółka zabezpiecza koszty z dużym wyprzedzeniem). Spodziewamy się również niższych niż poprzednio wolumenów, głównie za sprawą wyższej sprzedaży zapasów w okresie 3Q22- 1Q23. Uzyskiwane przez IMC ceny w dalszym ciągu uwzględniają spore dyskonto do cen europejskich i wysokie koszty transportu.

Słabe makro i pogorszenie perspektyw operacyjnych w bieżącym roku może zejść na drugi plan w przypadku spadku ryzyka geopolitycznego. Sukcesy ukraińskiej kontrofensywy, nadzieja na zakończenie wojny, lub zawieszenie broni może dostarczyć paliwa kupującym, oczekującym re-ratingu mnożników spółek ukraińskich. Tak jak w przypadku poprzedniego raportu, zwracamy uwagę na założone wysokie stopę wolną od ryzyka oraz premię za ryzyko. Zakładamy stopę wolną od ryzyka na poziomie 36%/20%/7% w 2023/24/25+ oraz premię za ryzyko w wysokości 20% w 2023 i 10% później.

Reklama

Zmiana sytuacji geopolitycznej będzie prowadzić do odpowiedniej weryfikacji założeń, co do poziomu ryzyka związanego z inwestowaniem w spółki prowadzące działalność na terenie kraju, gdzie obecnie toczy się pełnoskalowa wojna. Z punktu widzenia przepływów operacyjnych, dzięki wysokiej sprzedaży zarówno w 4Q22 jak i 1Q23 generacja gotówki wyglądała solidnie, dlatego na tę chwilę ryzyko płynnościowe znacząco spadło. Spółka poinformowała w raporcie za 1Q23 o przedłużeniu linii kredytowej i spłacie kredytu krótkoterminowego.

Industrial Milk Company SA (IMCOMPANY): spadki cen zbóż będą ciążyć na rentowności - 1Industrial Milk Company SA (IMCOMPANY): spadki cen zbóż będą ciążyć na rentowności - 1

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama