Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Grupa Agora i jej płynność finansowa w 2022 roku. Jakie było zadłużenie spółki i z czego wynikało?

|
selectedselectedselected
Grupa Agora i jej płynność finansowa w 2022 roku. Jakie było zadłużenie spółki i z czego wynikało? | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spośród wskaźników płynności dla Grupy Agora na koniec 2022r. wyraźnemu obniżeniu uległ jedynie wskaźnik płynności natychmiastowej, co było efektem niższej wartości gotówki na rachunkach. Jeżeli z kalkulacji wyłączy się wirtualne zobowiązania leasingowe powstałe na skutek stosowania standardu MSSF16 (w części krótkoterminowej 91,5 mln PLN na koniec 2022r.), to relacja aktywów obrotowych do zobowiązań bieżących wynosiła 0,9. Ten, jak i pozostałe wskaźniki płynności wskazują na utrzymującą się zadowalającą płynność finansową Grupy Agora.

 

Grupa Agora i jej płynność finansowa w 2022 roku. Jakie było zadłużenie spółki i z czego wynikało? - 1Grupa Agora i jej płynność finansowa w 2022 roku. Jakie było zadłużenie spółki i z czego wynikało? - 1

 

Na koniec 2022 r. zadłużenie Grupy z tytułu kredytów i leasingu wyniosło formalnie 796,8 mln PLN, co jednak jest mylące z uwagi na obowiązywanie standardu MSSF16. W kwocie tej bowiem aż 662,2 mln PLN stanowią zobowiązania z tytułu leasingu prawa do długoterminowego użytkowania aktywów, co jest wirtualną koncepcją wynikającą ze wspomnianego standardu. Leasing ten jest pozycją teoretyczną, gdyż w rzeczywistości spółka ma zawarte umowy najmu powierzchni i płaci z tego tytułu czynsze. Zdecydowana większość wartości tej pozycji ulokowana jest w spółce Helios i wynika z umów najmu powierzchni na potrzeby funkcjonowania kin.

Reklama

 

Grupa Agora i jej płynność finansowa w 2022 roku. Jakie było zadłużenie spółki i z czego wynikało? - 2Grupa Agora i jej płynność finansowa w 2022 roku. Jakie było zadłużenie spółki i z czego wynikało? - 2

 

Ponadto spółki zależne zajmujące się gastronomią zawierają umowy najmu lokali, co też przekłada się na powstawanie wirtualnej pozycji zadłużenia. Wirtualność koncepcji wykazywania umów najmu jako zobowiązania finansowego ujawniła się szczególnie podczas administracyjnych zamknięć w czasie epidemii. Helios w czasie kiedy kina i restauracje były zamknięte nie płacił czynszów. W dodatku obecnie podnoszone stopy procentowe nie przekładają się bezpośrednio na wzrost kosztu wynikającego z czynszów, a tak byłoby gdyby to były prawdziwe umowy leasingowe.

Uwzględniając jedynie rzeczywiste zadłużenie, wynosiło ono na koniec 2022r. 134,5 mln PLN, z czego 52,4% stanowiło zadłużenie długoterminowe, a 47,6% krótkoterminowe.

 

Reklama

Suma kredytów i pożyczek oraz rzeczywistego leasingu finansowego, pomniejszonego o środki pieniężne (czyli dług netto) wynosiła na koniec 2022r. 65,5 mln PLN. Zysk operacyjny powiększony o amortyzację (bez uwzględnienia wynikającej z MSSF16, czyli liczonej od długoterminowego prawa do użytkowania przedmiotu leasingu) i skorygowanego o odpisy i rezerwy wyniósł w 2022r. 44,8 mln PLN. Oznacza to relację wynoszącą 1,4 czyli relatywnie niewysoką. Spółka jednak w ostatnim czasie przejęła kontrolę nad Grupą Eurozet, co spowoduje objęciem jej konsolidacją, co istotnie podniesie raportowane zyski. Według naszych prognoz, EBITDA Grupy Agora w 2023r. powinna wynieść 116,7 mln PLN, co przy uwzględnieniu również zmian w poziomie zadłużenia, przełoży się na wartość wspomnianego wskaźnika, która wyniesie 0,6. Zarazem całe zadłużenie stanowiło na koniec 2022r. 20,0% wartości kapitałów własnych oraz 37,7% wartości rzeczowych aktywów trwałych. Oba te wskaźniki potwierdzają bezpieczny poziom zadłużenia.

Zobacz także: Ta polska spółka zwiększyła zysk o ponad 40%! UWAGA! Wkrótce może zmienić nazwę

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama