Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Getin Noble i Raiffeisen pod lupą UOKiK. Bankom grozi kara za stawianie frankowiczów pod ścianą

|
selectedselectedselected
Getin Noble i Raiffeisen pod lupą UOKiK. Bankom grozi kara za stawianie frankowiczów pod ścianą | FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w poniedziałek 4 listopada poinformował o wszczęciu postępowania wobec działań Getin Noble Banku oraz Raiffeisen Banku w kwestii jednostronnych zmian umów kredytów konsumenckich we frankach szwajcarskich. Chodzi o zmianę sposobu przeliczania kursów walut w kredytach indeksowanych do franka, która wg UOKiK była niezgodna z prawem i działała na szkodę klientów.

 

Sprawa dotyczy zmian warunków umów kredytowych z 2016 r. w trakcie ich trwania, na które zdecydował się Getin Noble Bank oraz Raiffeisen. Oba banki poinformowały wówczas klientów o zmianie sposobu określania kursów kupna i sprzedaży walut obcych, co w największym stopniu dotyczyło posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich. Zmiany wprowadzały stosowanie przelicznika kursowego wg własnych tabel ustalanych przez banki, co wg UOKiK było działaniem na niekorzyść klienta. Urząd zwraca również uwagę, że tego typu postępowanie jest przez polskie sądy uznawane powszechnie uznawane za niezgodne z prawem, ze względu na to, że banki w swoich własnych tabelach kursowych nie wskazywały precyzyjnych zasad ustalania przeliczników, stąd też miały one charakter uznaniowy.

 

Reklama

UOKiK przypomina, że zmiany w umowach kredytowych na czas określony mogą być wprowadzane wyłącznie przy obustronnej zgodzie banku i kredytobiorcy. Jeżeli zaś do porozumienia nie dojdzie, warunki umowy muszą zachować swoją pierwotną postać.

Raiffeisen Bank i Getin Noble w 2016 r. postawiły klientów pod ścianą, informując o jednostronnej zmianie warunków umowy w jej najistotniejszej materii (zasady przeliczania kursów walut). Jeżeli zaś kredytobiorcy nie wyrazili zgody na zmianę warunków umowy, banki doprowadzały do zerwania umowy, co wiązało się z koniecznością natychmiastowej spłaty pozostałej kwoty zaciągniętego kredytu. Wg Urzędu było to oczywistym naruszeniem ze strony obu banków.

 

W skrajnym przypadku obu podmiotom grozi kara wynosząca do 10% rocznych obrotów.

URL Artykułu

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama