Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Frankowicze

Aktualna sytuacja nie napawa optymizmem osoby, które zaciągnęły kredyt we franku szwajcarskim. Jeszcze w kwietniu tego roku powodów do radości nie brakowało. Kurs franka do złotego (CHFPLN) spadł z ponad 4,5 złotych (kurs franka osiągnął u niektórych brokerów jeszcze wyższy poziom, zaraz po uwolnieniu przez SNB kursu franka) do zaledwie 3.50.

To był spory sukces i tak drastyczna przecena przyczyniła się do powrotu miesięcznej raty w realne okolice. Frankowicze mogli odetchnąć z ulgą.  Z drugiej strony przez okres ponad 3 lat, kurs franka do złotego utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie, a raty kredytu wzrosły średnio o około 30%. Stąd między innymi w ogóle problem kredytów zaciąganych w walucie obcej wypłynął na światło dzienne.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Jak wygląda perspektywa dla kursu franka do złotego

Reklama

Jeszcze w okolicach maja sugerowaliśmy, że istotnymi poziomami cenowymi dla franka do złotego są okolice 3,66. Przebicie tych poziomów miało wygenerować sygnał do kupna. Co oznaczałoby gwałtowniejsze umocnienie się waluty szwajcarskiej w stosunku do złotego. Tak niestety się wydarzyło. Po wybiciu 3,66 kurs ustabilizował się w widełkach cenowych 3.66 - 3.80. Ta konsolidacja nie trwa zbyt długo. Zaledwie 10 tygodni od ustalenia lokalnego oporu przychodzi nam się ponownie z nim zmierzyć.

Wykres kursu franka do złotego CHFPLNWykres kursu franka do złotego CHFPLN

Wykres 1. Wykres franka do złotego zaznaczonymi istotnymi poziomami cenowymi.

 

Czarny scenariusz dla złotego i frankowiczów

Niestety spoglądając na aktualną sytuację techniczną spór toczy się o lokalny opór, co oznacza, że wyjścia na ten moment są 2. Albo uda się obronić konsolidację i frank do złotego dalej utrzymywać się będzie w przedziale 3.66 - 3.80 albo lokalny opór zostanie wybity. Ten drugi scenariusz może przynieść wiele szkód i na razie i jest bardziej prawdopodobny. Po wybiciu 3.80 kolejny opór znajduje się 10 groszy wyżej (3.90).

Złoty osłabia się nie tylko w stosunku do franka szwajcarskiego, ale również w stosunku do dolara oraz do euro.

Reklama

Sprawdź aktualny kurs dolara do złotego i euro do złotego.

Czytaj więcej