Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Długi Polaków rosną, a spółki windykacyjne biją rekordy na GPW

|
selectedselectedselected

Notowania polskich spółek windykacyjnych mają za sobą spektakularny 2023 rok. Choć w styczniu i lutym radzą sobie nieco gorzej, to mogą przed nimi otwierać się nowe perspektywy wraz z poprawą koniunktury w Polsce.

Spółki windykacyjne biją rekordy na GPW, bo długi Polaków rosną. Co dalej?
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Eksperci podzielili się swoimi spostrzeżeniami wobec sytuacji spółek windykacyjnych na GPW
  • W 2023 roku Kruk oraz Vindexus wystrzeliły do rekordowych szczytów
  • Co czeka ich notowania w 2024 roku?

 

 

Hossa spółek windykacyjnych na GPW

Wśród najmocniej zyskujących spółek windykacyjnych w ostatnich kilkunastu miesiącach, wymienić należy przede wszystkim Kruk, Centrum Finansowe (CF) czy Vindexus.

Reklama

Kurs akcji Giełdy Praw Majątkowych “Vindexus” zyskał w 2023 roku ponad 72%. Zakres zwyżki od początku tego roku to dodatkowe 16%. W rezultacie, od początku 2023 roku akcje Vindexus podrożały o blisko 100%!

 

Kurs akcji Vindexus na GPW

GPW_DLY:VIN Chart Image by FXMAG-CHARTGPW_DLY:VIN Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com
 

Akcje notowanej na NewConnect spółki Centrum Finansowe w 2023 roku zyskały 17,3%, a w 2024 roku jej walory drożeją o kolejne 5,2%. Względem dołka z zeszłego roku kurs CF zyskał 35%.

Reklama

Z kolei notowania wchodzącego w skład WIG20 Kruka w 2023 roku wzrosły o pokaźne 53,9%. Jednak jak do tej pory w 2024 roku walory firmy radziły sobie nieco gorzej spadając o 6,7%.

 

Kruk na fali wzrostowej w 2023 roku

“Notowania Kruka zyskiwały w ubiegłym roku ze względu na dobrą sytuację wierzycieli, wysoki poziom spłat i dobrą dynamikę wyników finansowych” - stwierdził Sebastian Buczek, prezes zarządu Quercues TFI w wypowiedzi dla FXMAG.

Spółka rozwija się międzynarodowo, co oznacza większą dywersyfikację prowadzonej działalności (stopniowe uniezależnienie od rynku polskiego)” - dodał.

 

Reklama

Kurs akcji Kruk

GPW_DLY:KRU Chart Image by FXMAG-CHARTGPW_DLY:KRU Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

 

Podobnego zdania jest Seweryn Masalski z MM Prime TFI, który zwrócił uwagę również na otoczenie gospodarcze w Polsce:

Reklama

“Dobre wyniki finansowe spółek windykacyjnych to odzwierciedlenie niezłej sytuacji zadłużonych: bezrobocie wciąż jest rekordowo niskie, płace rosną, w tym wynagrodzenie minimalne, Polski Ład obniżył opodatkowanie dużych grup” - skomentował Seweryn Masalski, zarządzający i Chief Investment Officer w MM Prime TFI.

Windykatorzy rejestrują wysokie spłaty nawet z bardzo starych portfeli, dla których nie zakładano żadnych przepływów. Stąd dodatkowe zyski i rosnące wyceny” - dodał.

"Za branżą windykacyjną intensywny 2023 rok, który upłynął pod znakiem dużych nabyć nowych portfeli wierzytelności" - stwierdził Konrad Konefał z Quercus.

"Branży sprzyja również otoczenie makro. Podwyżki płac w sektorze publicznym, 800+ jak i odbicie wzrostu PKB wspierają obsługę długu gospodarstw domowych i przedsiębiorstw" - dodał.

 

Potencjał spółek windykacyjnych może być już  wyczerpany

Reklama

Według eksperta MM Prime TFI, możliwości dalszej zwyżki notowań “windykatorów” na GPW mogą być ograniczone:

“Wydaje się, że aktualnie potencjał pozytywnych zaskoczeń został wyczerpany” - stwierdził ekspert MM Prime TFI w komentarzu dla FXMAG.

“Dużo dodatkowej wartości już jest odzwierciedlone w wycenach i notowania windykatorów już nie będą tak dynamicznie rosnąć” - zaznaczył Seweryn Masalski.

 

Zobacz również: Ogromna dywidenda polskiego banku - jest zgoda KNF! Akcje na szczytach po 17 latach!

 

Nadchodzi wydarzenie roku wśród windykatorów na GPW?

Reklama

Jak zauważył Sebastian Buczek, prezes Quercus, w tym roku w branży windykacyjnej może dojść do ważnego kroku. Chodzi o dwie spółki notowane na GPW w Warszawie:

“Wydarzeniem 2024 roku w branży może być połączenie Best i Kredyt Inkaso” - zauważył Sebastian Buczek, prezes zarządu Quercus TFI w wypowiedzi dla FXMAG.

“Jeśli strony dojdą do porozumienia, zażegnany zostałby wieloletni konflikt, a powstały podmiot mógłby znacząco umocnić swoją pozycję rynkową, co powinno mieć pozytywny wpływ na notowania akcji i obligacji” - zaznaczył ekspert Quercus TFI.

 

Czytaj również: Miała być wielka hossa, a jest krach. Weryfikujemy giełdowe prognozy Cezarego Grafa

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama