Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy warto kupić akcje KGL? Ryzyk jest sporo… Sprawdź, co może trapić spółkę w najbliższym czasie

|
selectedselectedselected
Czy warto kupić akcje KGL? Ryzyk jest sporo… Sprawdź, co może trapić spółkę w najbliższym czasie | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czynniki ryzyka Do najważniejszych czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na działalność spółki KGL i jej ocenę przez akcjonariuszy należą:

 

 

  • Ryzyka regulacyjne. UE stara się wpłynąć na ograniczanie wykorzystania plastiku oraz zwiększenia udziału jego recyclingu poprzez restrykcje oraz podatki. Wpływ tych regulacji na spółkę jest w tym momencie trudny do określenia. Fakt, że plastik jest negatywnie postrzegany przez prawodawców, jak również przez społeczeństwo oznacza z pewnością zagrożenie dla branży, gdyż zawsze mogą się pojawić kolejne kosztowne wymagania. Jednak w ramach branży spółka KGL jest relatywnie dobrze przygotowana na zmiany dążące do większego wykorzystania recyklatów. Można sądzić, że wszelkie wymagania prawne mocniej dotykają mniejsze i słabsze podmioty.
  • Ryzyko kursów walut oraz cen surowców. Znaczna część towarów i materiałów jest kupowana w walutach obcych (głównie EUR). Spółka, aby ograniczać ryzyko kursowe w działalności operacyjnej, stosuje naturalny hedging, czyli ustalanie dla klientów ceny sprzedaży również w walutach obcych. Pozostałą część zabezpiecza kontraktami forward. Pozostaje jednak niezabezpieczona część bilansu. Ze względu na wyższe zobowiązania w EUR niż należności w EUR, niezrealizowane ujemne różnice kursowe przy wzroście EUR/ PLN o 1% wynosiłyby ok. 0.5 mln PLN (wrażliwość na koniec 2022 r.). Ceny surowców i materiałów zależą w znacznym stopniu od cen ropy. W wyniku wzrostu cen ropy przychody i koszty spółki rosną, ale równocześnie spada marża i efekt netto jest niekorzystny.
  • Ryzyko rosnących kosztów wynagrodzeń oraz niedoboru pracowników. Udział kosztów pracowniczych w całkowitych kosztach w 2022 r. utrzymał się na poziomie ponad 19%, pomimo wyraźnego wzrostu udziału cen energii w koszcie ogółem. W efekcie niedoborów pracowników i presji płacowej wzrost kosztu wynagrodzeń sięgnął poziomu aż 27% w 2021 r. W wyniku optymalizacji udało się spółce obniżyć dynamikę wzrostu w 2022 r., ale pozostała ona na dwucyfrowym poziomie równym 10%. Ze względu na tendencje demograficzne oraz wysoki poziom inflacji napięcia na rynku pracy utrzymają się.
  • Ryzyko konfliktu interesów. W spółce czterech wieloletnich menadżerów i założycieli posiada w sumie 85.1% głosów na WZA spółki. Dodatkowo czterech członków rady nadzorczej jest powiązanych z nimi rodzinnie. W takiej sytuacji istnieje ryzyko konfliktu interesów kosztem udziałowców mniejszościowych (mitygowane dwoma niezależnymi członkami rady nadzorczej).
  • Ryzyko nadmiernego zadłużenia. Spółka po 4 latach intensywnych inwestycji oraz przejęciu zakładów w Czosnowie, zwiększyła znacznie zadłużenie odsetkowe, które doszło do poziomu 5.1x EBITDA na koniec 2022 r. Wskaźnik ten spadł w I kw. do poziomu 3.8x EBITDA, ale wciąż należy uznać go za podwyższony. Spółka podjęła jednak kroki w celu jego obniżenia poprzez zawarcie transakcji typu sale and leaseback.

 

Zobacz także: Wycena spółki giełdowej KGL: wycena akcji metodą DCF i porównawczą. Sprawdź, ile warte są akcje wg analityków Millenium

 

Reklama

Do ryzyk, które uważamy za wysokie zaliczamy kwestie regulacyjne (decyzje polityczne są dość nieprzewidywalne, a mają duży wpływ na spółkę), zadłużenie oraz ryzyko cen surowców.

 

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama