Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena tego produktu nie zachwyca. Pogłowie jest na historycznie niskim poziomie!

|
selectedselectedselected
Cena tego produktu nie zachwyca. Pogłowie jest na historycznie niskim poziomie! | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Szansa na odbicie produkcji w UE w 2024. Według Eurostatu uboje świń w UE-27 w 2q23 były niższe o 9,5% r/r wobec spadku o 7,8% r/r w 1q23. Na uwagę zasługuje przede wszystkim znaczący i pogłębiający się spadek ubojów w Danii (-23% r/r).

 

Tłumaczony jest on na ogół gorszą sytuacją ekonomiczną duńskiej branży, związaną ze spadkiem eksportu na rynki pozaunijne, kryzysem sektora na powiązanym rynku niemieckim, wzrostem kosztów pracy czy też zmianą strategii rozwoju branży, ukierunkowanej na bardziej zrównoważoną produkcję i sprzedaż na rynek unijny. Z danych Eurostatu wynika, że w cze’23 duńskie pogłowie świń zmalało o 9,6% r/r i o 16,4% w stosunku do czerwca 2021. Produkcja w Polsce, mierzona masą ubojów, w 2q23 była o blisko 10% niższa w relacji rocznej.

Według GUS pogłowie świń w Polsce w czerwcu 2023 było mniejsze o 1,8% r/r, kształtując się na historycznie niskim poziomie 9,44 mln szt. Poprawa relacji między ceną skupu żywca a cenami pasz (w sierpniu’23 wzrost o 40% r/r) wskazywać może na możliwość odbicia liczebności krajowego stada świń i tym samym produkcji na koniec 2023. Taki scenariusz uprawdopodabnia niewielki, 1-proc., wzrost pogłowia loch prośnych oraz wzrost importu prosiąt i warchlaków (+8% r/r w okresie sty-sie’23).

Reklama

Odbicie w produkcji możliwe jest również na poziomie całej UE. Według prognoz KE (Short Term Outlook, jesień 2023), unijna produkcja mięsa wieprzowego w 2024, po dwóch latach spadków, może wzrosnąć o ok. 1,6%, choć będzie to wciąż relatywnie niski poziom (niższy o 9,1% w por. do średniej 2019-2021). Światowa produkcja wieprzowiny, według USDA, w 2024 może ukształtować się na poziomie zbliżonym do 2023.

Cena tego produktu nie zachwycają. Pogłowie świń w Polsce w czerwcu 2023 na historycznie niskim poziomie - 1Cena tego produktu nie zachwycają. Pogłowie świń w Polsce w czerwcu 2023 na historycznie niskim poziomie - 1

 

SPADEK UNIJNEGO EKSPORTU

Spadek produkcji i wysokie ceny na rynku UE, ograniczały unijną sprzedaż mięsa wieprzowego. W 2q23 eksport zmalał o 27% r/r (-38% r/r w lip i sie’23). Jednocześnie wg ITC, USA oraz Brazylia zwiększyły dostawy na rynek światowy odpowiednio o 18% i 15% r/r.

Cena tego produktu nie zachwycają. Pogłowie świń w Polsce w czerwcu 2023 na historycznie niskim poziomie - 2Cena tego produktu nie zachwycają. Pogłowie świń w Polsce w czerwcu 2023 na historycznie niskim poziomie - 2

Reklama

 

MALEJĄCE CENY W 3Q23

Z danych MRiRW wynika, że przeciętna krajowa cena skupu świń we wrześniu wyniosła 8,09 zł/kg i była wyższa o 8,8% r/r. W 3q23 ceny odnotowały spadki (głębsze od sezonowego wzorca) - na niemieckim VEZG w drugim tygodniu października były niższe o 16% w stosunku do rekordowych poziomów z lipca. Mogła się na to przekładać presja malejących kosztów (tańsze zboża), spadki cen wołowiny i drobiu r/r, osłabiony popyt konsumencki (bariera popytu) oraz niższe ceny wieprzowiny poza UE.

Cena tego produktu nie zachwycają. Pogłowie świń w Polsce w czerwcu 2023 na historycznie niskim poziomie - 3Cena tego produktu nie zachwycają. Pogłowie świń w Polsce w czerwcu 2023 na historycznie niskim poziomie - 3

 

PERSPEKTYWY 4Q23 i 1H24

Oczekujemy, że przeciętna cena skupu trzody chlewnej w Polsce w 2h23 będzie niższa o 7-9% r/r, z czego w 4q23 o 0-3% r/r. Wciąż uważamy scenariusz spadków cen w relacji rocznej na koniec 2023 za prawdopodobny. W 1h24 ujemna roczna dynamika cen powinna się utrzymać, co będzie wynikiem odbudowywania się unijnej i krajowej podaży, utrzymujących się niższych kosztów żywienia zwierząt czy też spadków cen produktów alternatywnych, mimo, że wzrost realnych dochodów konsumentów może skutkować odbiciem popytu w gospodarstwach domowych i HoReCa.

Reklama

 

Zobacz także: Ceny drobiu będą spadać? Perspektywy na 4Q23 i 1H24 nie pozostawiają złudzeń

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama