Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny wieprzowiny w polsce ceny wieprzowiny aktualne

Przestrzeń do dalszego silnego wzrostu cen skupu trzody chlewnej jest już ograniczona

Choć ostatnie miesiące przyniosły lekki spadek cen skupu trzody chlewnej, to ma on charakter sezonowy. Wzrostowi cen skupu trzody chlewnej sprzyja obniżona podaż mięsa wieprzowego ze względu na niską opłacalność jego produkcji w latach 2020-2021 przy jednoczesnym ożywieniu unijnego popytu na wieprzowinę. Dodatkowym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu cen skupu trzody chlewnej jest utrzymująca się silna presja kosztowa wśród jej producentów. Kolejne kwartały powinny przynieść stopniową odbudowę pogłowia trzody chlewnej w UE ze względu na poprawę opłacalności produkcji oraz osłabienie popytu na wieprzowinę z uwagi na jej rosnące ceny. Jednocześnie w naszej ocenie presja kosztowa zacznie powoli wygasać. W efekcie uważamy, że przestrzeń do dalszego istotnego wzrostu cen skupu trzody chlewnej jest już ograniczona, a od III kw. 2023 r. oczekujemy ich wyraźnego spadku. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są dalsze rozprzestrzenianie się ASF, a także tempo odbudowy pogłowia trzody w UE.

 

Wyraźna poprawa opłacalności produkcji świń mimo nasilającej się presji kosztowej

W okresie I-IX 2022 r. wartość polskiego eksportu wieprzowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) wzrosła o 12,7% r/r wobec spadku o 5,1% w analogicznym okresie 2021 r., na co złożyły się wyższe ceny uzyskiwane przez eksporterów oraz niższy wolumen sprzedaży. Cena skupu żywca wyniosła w październiku 7,43 zł/kg (+76,9% r/r), a cena pasz dla świń 2,11 zł/kg (+22,3% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w październiku na poziomie 3,52 wobec 2,43 przed rokiem, wskazując na wyraźną poprawę opłacalności produkcji. Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,50 zł/kg oraz 6,10 zł/kg na koniec 2023 r.

 

Punkt zwrotny na rynku bydła już za nami

Reklama

W ostatnich miesiącach doszło do korekty i spadku cen skupu na unijnym rynku bydła. Przyczyną obniżenia cen jest rosnąca podaż żywca, będąca efektem jego bardzo wysokiej opłacalności produkcji obserwowanej w ostatnich kwartałach, przy jednoczesnym spadku popytu z uwagi na bardzo wysokie ceny wołowiny. Podtrzymujemy naszą ocenę, że minęliśmy punkt zwrotny na światowym rynku bydła i kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu. Obniżki cen ograniczane będą przez utrzymującą się wysoką presję kosztową wśród producentów bydła, choć w kolejnych kwartałach będzie ona maleć. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza jest tempo odbudowy pogłowia bydła w UE.

 

Kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu bydła

W okresie I-IX 2022 r. wartość polskiego eksportu wołowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zwiększyła się o 34,5% r/r wobec wzrostu o 10,1% w analogicznym okresie 2021 r., co było efektem wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów, podczas gdy wolumen sprzedaży obniżył się. Cena skupu bydła wyniosła w październiku 10,87 zł/kg (+25,8% r/r), a cena pasz dla bydła 2,23 zł/kg (+19,8% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się na poziomie 4,88 wobec 4,65 przed rokiem, sygnalizując dalszą poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 10,70 zł/kg oraz 8,60 zł/kg na koniec 2023 r.

Wieprzowina i wołowina: Punkt zwrotny na rynku bydła jest już za nami. Dalszych silnych spadków cen już nie będzie - 1Wieprzowina i wołowina: Punkt zwrotny na rynku bydła jest już za nami. Dalszych silnych spadków cen już nie będzie - 1

 

Reklama

 

Pobierz raport

Czytaj więcej

Artykuły związane z ceny wieprzowiny w polsce ceny wieprzowiny aktualne