Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Były rekordy i euforia, jest rozczarowanie. Największy polski broker pokazał wyniki finansowe

|
selectedselectedselected
Były rekordy i euforia, jest rozczarowanie. Największy polski broker pokazał wyniki finansowe | FXMAG INWESTOR
Materiały prasowe XTB
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czołowy polski broker w pierwszym kwartale wykręcił najlepszy wynik w swojej historii, a niedługo później poinformował o wypłacie rekordowej dywidendy za poprzedni rok. Szacunkowe wyniki za drugi kwartał i pierwsze półrocze nie są jednak tak optymistyczne - XTB zanotował prawie 50% spadek zysku netto.

 

Na skróty:

  • Wg szacunkowych wyników XTB w drugim kwartale odnotowało wynik netto o 48% niższy niż rok wcześniej
  • Spadek zysku netto w całym 1 półroczu wyniósł 12% r/r
  • Przychody operacyjne w 1 półroczu spadły o 2% w skali roku, mimo rekordowego pierwszego kwartału
  • Rentowność na lota w pierwszym półroczu wyniosła 226 złotych, co jest wynikiem słabszym o 17,4% w ujęciu rocznym
  • XTB wciąż utrzymuje wysoką dynamikę pozyskanie nowych klientów, jednak w drugim kwartale ich przyrost był o niemal 40% niższy niż w pierwszych trzech miesiącach 2023
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

 

Po rekordowym kwartale czas na rozczarowanie

Reklama

Dom Maklerski XTB po zakończeniu środowej sesji giełdowej opublikował szacunkowe wyniki finansowe za drugi kwartał i pierwsze półrocze 2023 roku. Okazały się one zauważalnie niższe od oczekiwań analityków.

W drugim kwartale największy polski broker zanotował zysk netto na poziomie 118,2 mln złotych, co jest wynikiem słabszym o 48% w porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku. Jednocześnie zysk netto okazał się słabszy pod oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wyniku na poziomie niecałych 155 mln złotych netto. W całym pierwszym półroczu XTB zanotowało zysk netto na poziomie 421 mln złotych, co jest spadkiem o ponad 12% w porównaniu do pierwszego półrocza 2022 roku. To dość spore rozczarowanie, szczególnie po rekordowym pierwszym kwartale, w którym broker zarobił na czysto prawie 303 mln złotych.

Jeśli chodzi zaś o przychody operacyjne, to XTB szacuje ich wysokość na 287,2 mln złotych w drugim kwartale. Jest to kolejne rozczarowanie, ponieważ konsensus analityków zakładał przychody operacyjne w wysokości 339,5 mln złotych (różnica -15%). Jednocześnie przychody spadły o 27,5% w porównaniu do drugiego kwartału 2022 roku. W całym pierwszym półroczu przychody operacyjne XTB wyniosły 818,8 mln złotych, co jest spadkiem o 2% w ujęciu rocznym.

Zysk operacyjny (EBIT) wyniósł natomiast niecałe 130 mln złotych w drugim kwartale, co jest wynikiem gorszym o 50% w skali roku i jednocześnie rezultatem poniżej oczekiwań analityków (konsensus PAP: 178 mln PLN). W pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku EBIT wyniósł 477,3 mln złotych, notując spadek o 16% w skali roku.

Marża netto XTB w drugim kwartale wyniosła 41%, wobec oczekiwanych przez analityków 45,6%. Była również aż o 16 pkt. proc. niższa niż rok wcześniej. W pierwszym półroczu wyniosła ona zaś 51,4% i była niższa o 6 pkt. proc. w skali roku.

Rentowność na lota w pierwszym półroczu wyniosła 226 złotych, co jest wynikiem słabszym o 17,4% w ujęciu rocznym. W samym drugim kwartale średni zarobek XTB na 1 locie wyniósł 162 złote (wobec 288 PLN w pierwszym kwartale).

Reklama

W pierwszych sześciu miesiącach roku wzrósł natomiast obrót, który wyniósł ponad 3,615 mln lotów i był wyższy o 18,5% niż w pierwszym półroczu 2022 roku.

Czytaj także: Ten indeks zaskakuje! Takich wzrostów nie było od... końca XIX wieku

 

 

Na koniec drugiego kwartału liczba aktywnych klientów XTB wynosiła 274 450 i była tym samym wyższa o ponad 44% niż rok wcześniej. Jednocześnie największy polski broker w drugim kwartale pozyskał niecałe 63 tys. nowych klientów, czyli niemal o 40% mniej niż w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku, kiedy baza klientów zwiększyła się o rekordowe 104 206 osób. W pierwszym półroczu 2023 roku liczba nowych klientów wzrosła o 167 200, podczas gdy rok wcześniej było to 101 tys. osób.

 

Do słabszego wyniku XTB w drugim kwartale i pierwszym półroczu 2023 roku przyczyniła się przede wszystkim niższa o 48 PLN rentowność jednostkowa lota, wynosząca 226 PLN (I półrocze 2022: 274 złotych). Spadek ten to głównie efektniższej zmienności na rynkach finansowych i towarowych w II kwartale 2023 r. zrekompensowany w części stale rosnącą liczbą nowych klientów (wzrost o 65,5% r/r), połączoną z ich dużą aktywnością transakcyjną wyrażoną w liczbie zawartych kontraktów CFD w lotach. Zarząd XTB zakłada skupienie na dalszym dynamicznym pozyskiwaniu użytkowników i dotarciu do klienta masowego. Ambicją XTB w 2023 r. jest pozyskiwanie średnio co najmniej 40-60 tys. nowych klientów kwartalnie. Działania te wspierane są przez szereg inicjatyw m.in. wprowadzoną w kwietniu ofertą inwestowania na rynku rumuńskim (poszerzaną na kolejnych rynkach, m.in.: rynek portugalski, czeski, słowacki, polski, włoski czy hiszpański) w akcje spółek i ETF-y za ułamek ich ceny (akcje ułamkowe). Spółka poinformowała też, że w pierwszych 25 dniach lipca 2023 r. zostało pozyskanych 18,4 tys. nowych klientów.

Reklama

 

Na środowej sesji akcje XTB zamknęły się z niemal dwuprocentowym spadkiem, na poziomie 40,1800 PLN. Na reakcję akcjonariuszy na rozczarowujące wstępne wyniki za drugi kwartał trzeba będzie poczekać do otwarcia czwartkowej sesji. Należy liczyć się z podwyższoną zmiennością i potencjalnymi spadkami notowań.

Warto pamiętać, że wyniki mają charakter szacunkowy, a pełne sprawozdanie za pierwsze półrocze opublikowane zostanie w piątek 18 sierpnia.

Zobacz również: Kolejne zwolnienia u gamingowego giganta. Największy akcjonariusz Pepco został bankrutem

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama