Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Analiza płynności i zadłużenia spółki Mostostal Zabrze [GPWPA 4.0]

|
selectedselectedselected
Analiza płynności i zadłużenia spółki Mostostal Zabrze [GPWPA 4.0] | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wskaźniki płynności finansowej Grupy MZ w ostatnich latach kształtowały się w sposób wskazujący na jej wysoki poziom i nie podlegały większym wahaniom.

 

 

Analiza płynności i zadłużenia spółki Mostostal Zabrze [GPWPA 4.0] - 1Analiza płynności i zadłużenia spółki Mostostal Zabrze [GPWPA 4.0] - 1

 

Reklama

Na koniec 2022r. Grupa MZ posiadała zadłużenie w bankach w wys. 10,8 mln PLN, z czego 9,7 mln PLN stanowiło zadłużenie krótkoterminowe. Dodatkowo korzystała z leasingu o wartość 20,7 mln PLN. W sumie zobowiązania finansowe wynosiły 31,5 mln PLN, przy gotówce i jej ekwiwalentach o wartości 85,7 mln PLN. Wobec tego spółka na koniec roku posiadała gotówkę netto 54,2 mln PLN wobec gotówki netto przed rokiem 18,3 mln PLN.

Zadłużenie odsetkowe w relacji do kapitałów własnych Grupy MZ wyniosło na koniec 2022r. 13,9%, a w relacji do rzeczowych aktywów trwałych 40,0%. Poziomy te należy uznać za niskie.

 

Zobacz także: Ile kosztują akcje MOSTOSTAL ZABRZE SA? Sprawdź ostatnie wydarzenia, które wpłynęły na akcje spółki

 

Opisane powyżej wskaźniki wskazują na znaczny poziom nadpłynności spółki i niewielkiego korzystania z dźwigni finansowej. Jednak biorąc pod uwagę charakter jej działalności, która wiąże się z podwyższonym ryzykiem operacyjnym (częste spory z kontrahentami), stan ten uważamy za pozytywny.

Analiza płynności i zadłużenia spółki Mostostal Zabrze [GPWPA 4.0] - 2Analiza płynności i zadłużenia spółki Mostostal Zabrze [GPWPA 4.0] - 2

Reklama

 

 

 

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama