Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

AMBRA SA (akcje): perspektywy dla spółki pod wpływem rosnących kosztów

|
selectedselectedselected
AMBRA SA (akcje): perspektywy dla spółki pod wpływem rosnących kosztów | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Uważamy, że ten rok będzie już słabszy i po raz pierwszy od 6 lat grupa Ambra pokaże mniejszy zysk r/r. W najbliższych kwartałach będzie widoczna tendencja presji na marże. Kluczowy dla grupy jest II kwartał roku obrotowego. Rok temu II kwartał nie był jeszcze pod tak silną presją kosztową i zysk netto był rekordowy.

Sądzimy, że w tym roku jest to bardzo mało realne. Oczekujemy, że spadek zysku netto w całym roku 2022/23 nie będzie kosmetyczny, ale też nie będzie bardzo silny i nie powinien przekroczyć 10-15%. Będzie to głównie zależeć od możliwości przerzucenia kosztów na odbiorców. W październiku 2022 r. spółka wdraża drugą podwyżkę na swoje towary i produkty (ponownie w okolicach 10%) jednak pytanie jak zostanie to przyjęte przez rynek i czy nie ograniczy to popytu. Nasza prognoza zysku netto na ten rok wynosi 47.8 mln PLN (-7.6% r/r). Spółka sama podkreśla, że w tym roku raczej skupia się na podołaniu wyzwaniom. Są to przede wszystkim rosnące koszty zakupu surowców (wina, opakowań) oraz paliw i energii, które będą obniżać rentowność spółki.

AMBRA SA (akcje): perspektywy dla spółki pod wpływem rosnących kosztów - 1AMBRA SA (akcje): perspektywy dla spółki pod wpływem rosnących kosztów - 1

Spółka będzie dokonywać podwyżek, jednak można się spodziewać, że nie skompensuje to rosnących kosztów. Zarząd podkreśla, że nie chce bronić krótkoterminowych zysków kosztem udziałów rynkowych, kluczowych dla długoterminowej wartości spółki. Uważamy, że jest to słuszne podejście, jednak oznacza, że przejściowo zyski spadną. Zarząd widzi też możliwość spadku popytu na produkty Ambry ze względu na realne zubożenie społeczeństwa i przesunięcia wydatków na produkty pierwszej potrzeby.

Reklama

Równocześnie podkreśla, że portfolio grupy jest zdywersyfikowane pod względem segmentów cenowych i możliwe jest zyskiwanie udziałów przez marki mainstream przy redukcji zakupów premium. Warto zaznaczyć, że popyt cały czas jest solidny, gdyż płace i rynek pracy był mocny. To może się jednak zmienić w kolejnych kwartałach.

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama