Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ambra – komentarz po wynikach finansowych w 4Q 2021/22 [GPWPA 3.0]

|
selectedselectedselected
Ambra – komentarz po wynikach finansowych w 4Q 2021/22 [GPWPA 3.0] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wyniki w IV kwartale roku obrotowego 2021/22 były wyższe od naszych oczekiwań. Przychody były wyższe od naszych szacunków o 5.9%, EBIT był wyższy o 31% (o 2.5 mln PLN), a wynik netto okazał się lepszy o 38% (1.8 mln PLN) niż oczekiwaliśmy. Równocześnie zyski Ambry były drugi kwartał z rzędu gorsze r/r, choć IV kwartał nie jest dla spółki kluczowy. Pogorszenie wyników jest zgodne z zapowiedziami spółki dotyczącymi spadku marż. Przychody cały czas są solidne częściowo napędzane wzrostami cen. W kolejnych kwartałach, w tym w najważniejszym II kwartale 2022/23, oczekujemy pogorszenia wyników w efekcie rosnących kosztów, w szczególności energii i szkła. Niewiadomą jest popyt, który cały czas jest silny, ale to może się zmienić w sytuacji recesji.

  • Przychody grupy Ambra w IV kwartale wzrosły o 17.2% r/r, po słabszym III kwartale. Widoczny był więc silny efekt późniejszego niż rok temu terminu świąt wielkanocnych oraz podwyżek cen. Sprzedaż na rynku polskim wzrosła 17.3% r/r (oczekiwaliśmy 9%). W Czechach i na Słowacji sprzedaż wzrosła o 32% r/r (oczekiwaliśmy 16%). natomiast w Rumunii o 20% (oczekiwaliśmy 18% r/r).
  • W IV kwartale marża procentowa ze sprzedaży wyniosła 41.4%, co oznaczało spadek o 3.1 p.p. r/r i była zbliżone do naszych oczekiwań (oczekiwaliśmy 41.0 p.p.). Jednak w wyniku wyższych przychodów, marża ze sprzedaży w PLN była 4.9 mln PLN wyższa niż prognozowaliśmy. Presja na marże ze strony rosnących surowców oraz EUR/PLN, została częściowo skompensowana przez wzrosty cen, które Ambra przeniosła na klientów. Wyższe od naszych założeń były koszty marketingu, dystrybucji i prowizji (o 2.2 mln PLN), które wzrosły o 28% i wyniosły 14.3 mln PLN.
  • Zbliżone do naszych oczekiwań były koszty SG&A, które wzrosły o 14.1% r/r. Linia pozostałych przychodów/kosztów operacyjnych miała zerowy wpływ na EBIT, czyli tak jak oczekiwaliśmy. EBIT grupy Ambra w III kw. wyniósł 10.6 mln PLN i był powyżej naszych oczekiwań (8.1 mln PLN). Wyższe od naszych prognoz przychody tylko częściowo zostały zniwelowane wyższymi kosztami. Patrząc jednak w perspektywie r/r, EBIT był 19% niższy r/r.
  • Koszty finansowe netto wyniosły 1.4 mln PLN i były głownie skutkiem kosztów odsetkowych (oczekiwaliśmy 1.2 mln PLN kosztów finansowych). Zyski mniejszości wyniosły 0.8 mln PLN (zakładaliśmy 0.4 mln PLN). W sumie strata netto dla akcjonariuszy Ambry wyniosła 6.6 mln PLN vs oczekiwany przez nas zysk 4.8 mln PLN. Rok wcześniej Ambra miała 8.4 mln PLN zysku netto.
  • Na koniec czerwca 2022 br. dług netto wyniósł 19.8 mln PLN w porównaniu z 18.2 mln PLN gotówki netto rok wcześniej. Dług netto pozostaje na niskim poziomie (dług netto/EBITDA na koniec roku wyniósł 0.2). Wzrost zadłużenia w ciągu roku był wynikiem dość słabych operacyjnych przepływów pieniężnych, które wyniosły w roku 2021/22 35.2 mln PLN w porównaniu ze 107.3 mln PLN rok wcześniej. Niższe przepływy pieniężne miały charakter jednorazowy ze względu na przesunięcia w stanie zapasów między rokiem 2021/22 a 2020/21. Średnia przepływów pieniężnych z obu lat wyniosła 71.2 mln PLN i zbliżonych poziomów należy oczekiwać w tym roku.
  • Cały rok 2021/22 był dla Ambry rekordowy zarówno pod względem przychodów jak i zysków. Nasz prognoza zysku netto z raportu marcowego na poziomie 46.8 mln PLN została wyraźnie przebita (aż o 5 mln PLN). Uważamy jednak, że ten rok będzie już słabszy. Kluczowy dla wyników spółki jest okres październik-grudzień, który w 2021 roku nie był jeszcze pod wypływem silnego wzrostu kosztów. Ostatnie 2 kwartały pokazały, że spółka nie daje rady w całości przerzucić kosztów. Dodatkowo, wzrost kosztów cen energii będzie dużo silniej wpływać na wyniki w kolejnych kwartałach. Pod znakiem zapytania pozostaje kwestia popytu. Jest on nadal całkiem silny, jednak wysoka inflacja może to zmienić jeżeli konsumenci będą oszczędzać na mniej potrzebnych produktach.
  • Zarząd Ambry zaproponuje WZA wypłatę dywidendy w wysokości 1.0 PLN na jedną akcję za rok 2021/2022. Rok temu spółka wypłaciła 0.95 zł dywidendy na akcję. Wzrost dywidendy tylko o 5% mimo, że zysk netto wzrósł o 14% świadczy naszym zdaniem, że spółka przygotowuje się na trudniejszy rok. Zarząd wielokrotnie powtarzał, że nie chce, aby w którymkolwiek roku dywidenda była niższa niż w poprzednim. Dlatego też pomimo perspektyw słabszego zysku, za rok dywidenda również powinna pozostać na poziomie 1 PLN.

Podsumowując, grupa Ambra pokazała trochę lepsze od oczekiwań wyniki w IV kw. 2021/2. Jednak pod względem zysków były po raz kolejny słabsze r/r. Zarząd wcześniej ostrzegał przed presją kosztową. Presja ta będzie jeszcze silniejsza w najbliższych okresach, dlatego można oczekiwać spadku zysków w 2022/23. Oczekujemy, że spadek ten nie będzie kosmetyczny, ale też nie będzie bardzo silny i nie powinien przekroczyć 10-15%. Będzie to głównie zależeć od możliwości przerzucenia kosztów na odbiorców.

Ambra – komentarz po wynikach w 4Q 2021/22 [GPWPA 3.0] - 1Ambra – komentarz po wynikach w 4Q 2021/22 [GPWPA 3.0] - 1

 

Reklama

 

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama