Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje CD Projektu zaliczyły zniżkę. Informacje o planowanym windfall tax pociągnęły notowania JSW na dno

|
selectedselectedselected
Akcje CD Projektu zaliczyły zniżkę. Informacje o planowanym windfall tax pociągnęły notowania JSW na dno | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Miniony tydzień przyniósł dalsze studzenie oczekiwań co do możliwości pivotu ze strony Fedu, co także pociągnęło za sobą spadki na giełdach. Paradoksalnie w USA właśnie spadki nie były duże – S&P500 stracił 0,9%, a NASDAQ100 spadł o 1,5%. Mogło być lepiej, ale nie udało się na Wall Street utrzymać dużego optymizmu z początku sesji piątkowej. Tymczasem indeksy europejskie traciły więcej – DAX zniżkował o 3,4%, a CAC40 o 3,9%.

Bezpośrednią przyczyną dominacji czerwonego koloru na giełdach było rosnące przekonanie inwestorów o konieczności dalszego podnoszenia stóp w USA. Zostało to wzmocnione zarówno przekazem płynącym z zapisków z ostatniego posiedzenia FOMC (obawy o uporczywość wysokiej inflacji, akcentowanie siły rynku pracy, zdecydowane głosy o konieczności dalszych podwyżek stóp), jak i bardzo mocnym raportem ADP. Ostatecznie raport ADP nie znalazł jednak potwierdzenia w oficjalnych danych Departamentu Pracy. Wynikało z nich bowiem, że w sektorze pozarolniczym przybyło tylko 200 tys. miejsc pracy, a nie, jak oczekiwano, ok. 240 tys. Po raporcie ADP faktyczne oczekiwania mogły być wyższe. Rynek jednak szybko przetrawił te dane jako nie tak słabe, aby zawrócić Fed z drogi podwyżek stóp. W efekcie optymizm z pierwszych godzin piątkowej sesji wyparował.

 

GPW tym razem wykazała się relatywną siłą. Co prawda duże spółki były w odwrocie (WIG20 spadł o 1,2%), ale to wpisywało się w nastroje na rynkach ościennych. Wśród dużych spółek słabością wykazywał się CD Projekt, a po informacji o planowanym windfall tax dołączyła do niego JSW. Obie skończyły tydzień z ponad 6-procentowym spadkiem. Informacja o podatkach uderzyła także w sektor energetyczny. Dosyć mocne były natomiast banki. Świetnie zachowywały się średnie spółki, których indeks urósł o 1,33%, wspierany przede wszystkim deweloperami. Wraz ze startem preferencyjnego kredytu jakoś rynek sobie o nich przypomniał. Małe spółki spadły z kolei o 0,62%. Niemniej, zniżka na indeksie WIG to tylko 0,15%, co, w świetle DAX-a i CAC40, jest świetnym wynikiem.

 

Reklama

Bieżący tydzień rozpoczął się od publikacji danych o inflacji CPI i PPI w Chinach – okazuje się, że inflacji konsumenckiej już tam nie ma, a inflacja cen producentów jest jeszcze bardziej ujemna niż oczekiwano. Dane te powinny wzmacniać oczekiwania na stymulację tamtejszej gospodarki. W dalszej części dnia warto zwrócić uwagę ma serię wypowiedzi członków władz Fed. W dalszej części tygodnia z kolei najistotniejsze będą dane o inflacji CPI i PPI z USA za czerwiec. Poza tym jeszcze warto zwrócić uwagę na indeks ZEW z Niemiec czy wstępny raport Uniwersytetu Michigan. W tym tygodniu rozpoczyna się też sezon wyników finansowych spółek z USA.

Zobacz także: Które spółki wzrosną w II połowie roku? Znani ekonomiści wskazują konkretne przykłady

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


MM Prime TFI

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.


Reklama
Reklama