Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja rozpędziła się niemiłosiernie na całym świecie - drożeje właściwie wszystko! Czy można to jakoś wykorzystać?

|
selectedselectedselected
Inflacja rozpędziła się niemiłosiernie na całym świecie - drożeje właściwie wszystko! Czy można to jakoś wykorzystać?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pamiętasz Czytelniku czasy, w których rynki akcji i banki centralne były oskarżane, iż nie potrafią wywołać inflacji innej niż inflacja aktywów? Że tanim pieniądzem pożywia się tylko 1 procent, spekulanci i banksterzy? Wygląda na to, iż wreszcie się udało. Drożeje właściwie wszystko.

 

Inflacja naprawdę rozpędziła się na świecie

Winnych jest niewielu, świętych więcej, ale od dłuższego czasu tzw. inflacja aktywów finansowych już nie wzbudza większych emocji. Rosną ceny podstawowych produktów konsumpcyjnych i bardziej luksusowych. Używane samochody drożeją na wyścigi z nowym, a nowe można odebrać z wersji „tę opcję dostarczymy, jak skończą się problemy z dostawami”. Wielu rzeczy nie można kupić, a inne sprzedawane są po cenach absurdalnych przed dwoma laty. Nie sprawdziłem, czy tanieją lokomotywy, jeśli ktoś pamięta jeszcze żart z lat 80 w PRL.

 


Reklama

 Materiał pojawił się na portalu, dzięki uprzejmości blogi.bossa.pl

Czytaj blogi.bossa.pl


 

 

Rolę kozła ofiarnego od akcji przejął rynek nieruchomości, który swoją niedostępnością zaczyna wzbudzać coraz większe emocje

W USA już prowadzi się dyskusję nt. decyzji z przeszłości o wyłączeniu cen nieruchomości z mierników inflacji, które obecnym wzrostem o około 20 procent mocno podbiłyby wysokie odczyty inflacji w USA. Cała nadzieja oczywiście w tym, iż skok cen jest przejściowy, bo zapchały się łańcuchy dostaw, model zarządzania zapasami just-in-time zwyczajnie nie wytrzymał zderzenia z pandemią, a konsumenci rzucili się do zakupów odłożonych na przyszłość przez lockdowny.

Z punktu widzenia spekulanta to fajny moment z racji zejścia z linii strzału różnych moralistów,

Reklama

którzy we wzrostach cen aktywów chcieli widzieć przywilej, a nie mechanizm rynkowy. Kiedy mechanizm rynkowy dotarł na poziom konsumentów walka o „mienie racji” przeniosła się na inne pola i można ze spokojem przyglądać się kolejnej wojnie na słowa. Bo jak drożeje wszystko, to drożejące akcje jawią się jako łatwiejsze do wyjaśnienia. Spółki wszak mają majątki, zyski i przerzucają – gdy mogą – ceny na konsumentów. Wszyscy powinni być wreszcie zadowoleni. No może poza oszczędzającymi, ale ci nie mają lekko od dwóch dekad, a i tak im się obrywa obelgami typu „rentier”.

 

 

Dla równowagi dodajmy, iż z punktu widzenia inwestorów okres nie jest tak komfortowy, jak może się wydawać

Inflacja – zwłaszcza połączona z niższym wzrostem gospodarczym – stwarza problemy. Pojawia się konkurencja dla akcji, można oczekiwać wzrostu kosztu kredytu, rentowności obligacji i tego wszystkiego, czego nie dostrzegają różni amatorzy ekonomiczni, którzy w podwyżkach ceny kredytu widzą tylko zyski dla rentierów. Wszyscy wchodzimy w fazę – i inwestorzy i konsumenci – w której przyjdzie spłacić „kredyt” zaciągnięty najpierw na potrzeby wygrania z kryzysem finansowym, a później powiększony, by wygrać z konsekwencjami ekonomicznymi pandemii.

Reklama

 

Oryginalny artykuł znajdziesz pod tym linkiem. Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Czytaj blogi.bossa.pl

 

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A.nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Adam Stańczak

Adam Stańczak

Przed rozpoczęciem współpracy z DM BOŚ szef analiz w jednym z biur maklerskich. Od kilku lat komentator Prosto z Rynku oraz twórca biuletynu Rynki walutowe i zagraniczne. Związany z rynkiem kapitałowym od lat 90-tych.


Tematy

inflacja bazowa inflacja w Polsce inflacja CPI inflacja co to co to jest inflacja poziom inflacji w polsce rodzaje inflacji inflacja CPI w Polsce co to inflacja inflacja co to jest inflacja definicja stopa inflacji w Polsce wskaźnik inflacji poziom inflacji wzrost inflacji inflacja polska inflacja gus inflacja w polsce wykres inflacja kosztowa inflacja nbp inflacja rdr inflacja w polsce gus przyczyny inflacji kalkulator inflacji skutki inflacji przeciwieństwo inflacji gus wskaźnik inflacji prognoza inflacji pozytywne skutki inflacji przyczyny inflacji popytowej stopa inflacji gus pomiar inflacji przeciwdziałanie inflacji wykres inflacji w polsce raport o inflacji inflacji wskaźniki inflacji inflacja euro inflacja 2021 inflacja a kredyt inflacja to inflacja skutki inflacja usa wskaźnik inflacji 2021 wskaźnik inflacji gus typy inflacji stopa inflacji polska teoria inflacji negatywne skutki inflacji teorie inflacji podkreśl zdanie określające przyczynę inflacji popytowej inflacja przyczyny pozytywne i negatywne skutki inflacji współczynnik inflacji inflacja krocząca inflacja rodzaje inflacja bankier inflacja w niemczech inflacja wykres inflacja kalkulator przyczyny i skutki inflacji definicja inflacji prognoza inflacji na najbliższe lata wpływ inflacji na gospodarkę miernik inflacji jak obliczyć stopę inflacji inflacja w polsce 2021 inflacja sjp inflacja na świecie inflacja galopująca bezpośrednie skutki inflacji sposoby przeciwdziałania inflacji wskaźnik inflacji 2021 gus mierniki inflacji inflacja luty 2021 inflacja polska 2021 prognoza inflacji 2021 prognoza inflacji 2021 gus przyczyny inflacji w polsce inflacja marzec 2021 inflacja polska wykres inflacja w europie 2021 inflacja i deflacja inflacja ukryta
Reklama
Reklama