Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przemysł mija dołek cyklu koniunkturalnego - komentujemy dane GUSu

|
selectedselectedselected
Przemysł mija dołek cyklu koniunkturalnego - komentujemy dane GUSu | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Produkcja sprzedana przemysłu spadła we wrześniu o 3,1% r/r wobec spadku o 2,9% r/r miesiąc wcześniej, co było wynikiem bliskim konsensusowi rynkowemu i nieco słabszym od naszego szacunku. Pogłębienie spadku produkcji względem poprzedniego miesiąca to w dużej mierze efekt mniejszej niż w ubiegłym roku liczby dni roboczych we wrześniu. Eliminując wpływ czynników sezonowych i kalendarzowych produkcja zwiększyła się o 0,9% m/m, a jej roczny spadek wyhamował do 0,9% r/r wobec spadku o 1,8% r/r miesiąc wcześniej. Dane te wpisują się w obraz stopniowej odbudowy przemysłu, który odbija się powoli od dołka cyklu koniunkturalnego.

 

Przemysł mija dołek cyklu koniunkturalnego - 1Przemysł mija dołek cyklu koniunkturalnego - 1

 

Analiza zmian produkcji w poszczególnych działach przemysłu nie zmienia jego obrazu, który rysował się w poprzednich miesiącach. We wrześniu spadła produkcja we wszystkich głównych grupach, a najsilniej obniżyła się produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych (-9,0% r/r) oraz dóbr zaopatrzeniowych (-6,9% r/r). Najmniej spadła natomiast produkcja dóbr inwestycyjnych (–0,3% r/r) oraz dóbr związanych z energią (-0,1% r/r). Podobnie jak w poprzednich miesiącach negatywnie na wyniki przemysłu działa słaby popyt konsumpcyjny, a także mniejsza aktywność zakupowa przedsiębiorstw. Wynikom polskiego przemysłu nie sprzyja też słaba koniunktura w otoczeniu zewnętrznym, szczególnie w Niemczech, co widoczne jest w spadku zamówień eksportowych. Przypominamy jednak, że wyniki września pozostawały po wpływem niekorzystnego efektu kalendarzowego.

Reklama

 

Wrzesień przyniósł wyhamowanie dezinflacji na poziomie cen producentów. Wskaźnik PPI wzrósł nieznacznie do -2,8% r/r z -2,9% r/r w sierpniu. W skali miesiąca natomiast ceny producenta wzrosły o 0,3% m/m, i była to pierwsza ich zwyżka od stycznia tego roku. To w dużej mierze efekt rosnących na rynkach międzynarodowych cen surowców przemysłowych. Potwierdza to wzrost cen w sekcji górnictwo i wydobywanie o 2,3% m/m. Rosły też ceny w produkcji pozostałego sprzętu transportowego, a także pojazdów samochodowych, przyczep i naczep. Wygasanie szoków podażowych, spadek cen frachtu oraz spadek popytu sprzyjały spadkowi presji inflacyjnej na poziomie cen producentów. Efekty bazy statystycznej będą sprzyjały utrzymaniu się ujemnych odczytów PPI także w najbliższych miesiącach.

 

Zobacz także: Wynagrodzenia w Polsce we wrześniu - przeciętna pensja wciąż niższa niż pół roku temu

 

Dane za wrzesień zamknęły 3Q, w którym produkcja przemysłowa spadła średnio o 2,5% r/r wobec spadku o 3,3% r/r w 2Q. W samym sierpniu i wrześniu miesięczne dynamiki produkcji były natomiast dodatnie (dane odsezonowane). Potwierdza to, w naszej ocenie, iż przemysł mija dołek cyklu koniunkturalnego i zaczyna się odbudowywać. Biorąc pod uwagę wyniki całego kwartału szacujemy, że wartość dodana w przemyśle wzrosła względem poprzedniego kwartału (eliminując wpływ czynników sezonowych), jednak jej roczna dynamika pozostała ujemna. Opublikowane dziś dane nie zmieniają naszych szacunków dynamiki PKB w 3Q br. (+0,3% r/r) oraz prognozy na cały rok (+0,6%). Oczekujemy, że w drugiej połowie roku koniunktura w polskiej gospodarce zacznie się poprawiać, gdyż spadek inflacji wesprze realne dochody gospodarstw domowych, a w konsekwencji konsumpcję gospodarstw domowych. Niemniej w warunkach słabej koniunktury w strefie euro, naszego głównego partnera handlowego, odbudowa wzrostu będzie powolna.

 

Reklama

Dezinflacja w cenach producenta oraz słaby wzrost gospodarczy stanowią argumenty dla zwolenników łagodzenia polityki pieniężnej. Szczególnie, że odczyt inflacji CPI za październik spadnie poniżej 7% r/r. Dlatego też w naszej ocenie prawdopodobna jest obniżka stóp procentowych w listopadzie o kolejne 25 pkt. baz. Czynnikiem ryzyka dla tego scenariusza jest wynik wyborów parlamentarnych i prawdopodobna zmiana rządu, ponieważ zmienić się może funkcja reakcji RPP w kierunku bardziej jastrzębim. Niemniej nasza ocena perspektyw polityki pieniężnej nie ulega zmianie, ponieważ zakładaliśmy, iż przestrzeń do obniżek stóp procentowych wyczerpuje się i w 2024 r. RPP będzie ostrożniej dozowała luzowanie warunków monetarnych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama