Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stopy procentowe w Polsce - co za bałagan! RPP znów pogrąży kurs polskiego złotego?

|
selectedselectedselected
Stopy procentowe w Polsce - co za bałagan! RPP znów pogrąży kurs polskiego złotego? | FXMAG INWESTOR
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Już w najbliższą środę poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych w Polsce, choć spokojnie można powiedzieć, że nie wszyscy jeszcze ochłonęli po zaskakującej decyzji z początku września. Wtedy to RPP niespodziewanie obniżyła stopy procentowe aż o 75 punktów bazowych. Biorąc jednak pod uwagę to, z jakim poczuciem samozadowolenia o wygranej walce z inflacją wypowiada się NBP, wiele wskazują na to, że przed wyborami parlamentarnymi czeka nas jeszcze jedna obniżka stóp. Pytanie - jaka będzie jej wysokość?

 

Stopy procentowe w Polsce w październiku - znamy decyzję RPP

 

Na skróty:

  • W najbliższą środę poznamy październikową decyzję RPP ws. stóp procentowych
  • Rada najprawdopodobniej po raz kolejny przegłosuje obniżkę stóp NBP
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Reklama

 

Kolejne przedwyborcze cięcie stóp?

W najbliższą środę, najprawdopodobniej po godz. 15:00, poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej po październikowym posiedzeniu. Po tym jak RPP przez dziesięć miesięcy utrzymywała stopy procentowe bez zmian, a następnie we wrześniu dokonała zaskakująco mocnego cięcia stóp o 75 punktów bazowych, na październikowym posiedzeniu najprawdopodobniej dojdzie do kolejnej - można napisać już, że drugiej w tym cyklu luzowania monetarnego - obniżki stóp procentowych NBP.

Analitycy zakładają, że podstawowym scenariuszem będzie obniżka stóp o 25 punktów bazowych, do poziomu 5,75 proc. stopy referencyjnej. Trzeba jednak przyznać, że Rada Polityki Pieniężnej w ostatnim czasie lubi zaskakiwać, dlatego też możliwe jest również pozostawienie stóp procentowych bez zmian.

 

Zobacz także: Boisz się kryzysu gospodarczego? Nadchodzi coś znacznie gorszego!

 

Reklama

 

Za kolejną obniżką stóp procentowych przemawia przede wszystkim wrześniowy szybki odczyt inflacji, który przyniósł mocne hamowanie dynamiki cen do poziomu 8,2 proc. w skali roku oraz -0,4 proc. w porównaniu do sierpnia.

Analitycy dość zgodnie zakładają, że na październikowym posiedzeniu stopy procentowe zostaną ścięte o 25 punktów bazowych. Jedynie ekonomiści Alior Banku obstawiają bardziej „gołębi” scenariusz, w którym RPP obniży procentowanie aż o 50 punktów bazowych.

Analitycy Banku Millennium uzależniają potencjał do dalszego osłabiania się polskiego złotego nie tyle od samej decyzji o kolejnej obniżce stóp, co od komunikatu, jaki prezes Adam Glapiński wyśle rynkowi - „Istotny będzie fakt, czy prezes NBP zapowie np. przerwę w cyklu. Taki scenariusz z pewnością wsparłyby złotego, który od miesiąca tj. poprzedniego posiedzenia RPP pozostaje pod presją sprzedających”.

Wg analityków Santander Bank Polska październikowa obniżka stóp procentowych o 25 pb. „jest już w cenie”, czyli będzie neutralna dla notowań polskiego złotego.

Wg ekonomistów Q Value kondycja polskiej waluty będzie zależała przede wszystkim od decyzji głównych banków centralnych, z Fed na czele. Jeżeli stopy procentowe u nas będą spadać, a w USA pozostaną bez zmian lub pójdą w górę o kolejne 25 pb., to będzie to argument do dalszego osłabienia PLN. 

Reklama

Warto przypomnieć, że przed wrześniowym posiedzeniem RPP scenariuszem bazowym była obniżka stóp procentowych o 25 pb. i to w dodatku w sytuacji, gdy sierpniowa dynamika inflacji spadnie poniżej dwucyfrowego poziomu. Finalnie, mimo tego że wskaźnik CPI w sierpniu wyniósł 10,1 proc. w skali roku, stopy procentowe nie tylko i tak zostały obniżone, ale w dodatku skala cięcia była trzykrotnie większa od oczekiwanej. Trudno więc dziwić się gwałtownemu osłabieniu polskiej walutykurs USD/PLN w ciągu trzech sesji po wrześniowej decyzji RPP wzrósł o niemal 5 proc., a dla podrożał z niecałych 4,14 PLN do 4,32 PLN. Obecnie polski złoty jest jeszcze słabszy niż tuż po wrześniowym cięciu stóp - kurs USD/PLN wynosi niecałe 4,37 PLN i to pomimo werbalnych prób umocnienia naszej waluty przez przedstawicieli rządu i prezesa NBP.


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

Czytaj również: Tego nie spodziewał się NIKT - RPP podjęła decyzję w sprawie stóp, a kurs złotego (PLN) runął!

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama