Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA kończą tydzień wzrostami

|
selectedselectedselected
DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA kończą tydzień wzrostami
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,24 proc., do 40.659,76 pkt.

S&P 500 wzrósł na koniec dnia o 0,20 proc. i wyniósł 5.554,25 pkt. S&P 500 jest obecnie zaledwie 2 proc. od rekordowego poziomu z połowy lipca.

Nasdaq Composite wzrósł o 0,21 proc. i jest na poziomie 17.631,72 pkt.

Reklama

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,25 proc. do 2.140,73 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX spada o 3,09 proc., do 14,75 pkt.

Amerykańskie giełdy zanotowały najlepszy tydzień od początku 2024 roku. Indeks S&P 500 zyskał w ciągu pięciu ostatnich sesji prawie 4 proc., Nasdaq wzrósł o 5 proc., a Dow zwyżkował 3 proc.

Reklama

Zwrot w nastrojach rynkowych nastąpił po tym, jak seria danych z USA w tym tygodniu pokazała, że inflacja jest umiarkowana, natomiast sprzedaż detaliczna jest na wysokim poziomie.

Pomogło to narracji rynkowej oddalić się od obaw o recesję, wywołanych słabym raportem o zatrudnieniu w USA na początku sierpnia, do przekonania, że gospodarka może nadal rosnąć. Słabsze dane o inflacji wzmocniły również oczekiwania na obniżkę stóp procentowych Fed we wrześniu.

"Dane opublikowane w ciągu ostatniego tygodnia osiągnęły właściwą równowagę, nie są ani za gorące, ani za zimne" – napisał w piątek szef inwestycji UBS ds. globalnego zarządzania majątkiem Mark Haefele.

Reklama

"Powinno to pomóc rozwiać zarówno obawy o zbliżającą się recesję, jak i o to, że lepka inflacja utrudni działanie Rezerwy Federalnej, jeśli potrzebne będą szybkie obniżki stóp procentowych w celu obrony wzrostu" - dodał.

Zarządzający funduszem Invesco Multi-Asset, David Aujla, powiedział, że Stany Zjednoczone raczej nie wejdą w recesję, ale rynki prawdopodobnie będą bardziej niestabilne do końca tego roku, szczególnie w okolicach listopadowych wyborów prezydenckich w USA.

Amerykańskie spółki kontynuują publikację swoich wyników za drugi kwartał 2024 roku. Do tej pory pokazało je już około 93 proc. firm tworzących indeks S&P 500, a z tej liczby ponad 78 proc. spółek przebiło swoimi dokonaniami oczekiwania analityków.

Reklama

W przyszłym tygodniu kwartalne wyniki pokażą jeszcze m.in. sieci detaliczne Lowe's, Target i Macy's, a także firmy technologiczne Zoom Video, Workday i Palo Alto Networks.

W przyszłym tygodniu rynki będą oczekiwać też wydarzenia w Jackson Hole w Wyoming, jednego z największych globalnych spotkań banków centralnych, na którym przemawiać ma przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

„Następny tydzień będzie ważnym tygodniem, zawsze jest wiele oczekiwań przed Jackson Hole. Jeśli nie pojawią się niekorzystne dane, wygląda na to, że Jackson Hole będzie dla Powella okazją do uprzedzenia o obniżce stóp proc. o 25 pb. we wrześniu” — powiedział Julien Lafargue, główny strateg rynkowy w Barclays Private Bank.

Reklama

Według narzędzia FedWatch firmy CME rynki wyceniają obecnie ok. 25 proc. szans na obniżkę stóp procentowych o 50 pb. przez Rezerwę Federalną USA w przyszłym miesiącu, w porównaniu z 55 proc. tydzień temu.

„Dane wskazują, że dezinflacja trwa i Fed niemal na pewno obniży stopy procentowe we wrześniu o 25 pb. Uważam, że lipcowy raport inflacyjny zmniejsza szanse na dużą obniżkę, która nie była nawet brana pod uwagę” — powiedział David Chao, globalny strateg rynkowy Invesco dla regionu Azji i Pacyfiku z wyłączeniem Japonii.

Wolumen obrotu akcjami amerykańskimi był niższy od 20-dniowej średniej kroczącej w ciągu ostatnich sześciu sesji, ponieważ wielu inwestorów wciąż jest nieobecnych ze względu na letnie wakacje.

Reklama

Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w sierpniu wzrósł do 67,8 pkt. z 66,4 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano odczytu na poziomie 66,7 pkt.

Oczekiwana przez badanych w lipcu inflacja w horyzoncie roku wyniosła 2,9 proc. wobec 2,9 proc. poprzednio, w długim terminie 3,0 proc. wobec 3,0 proc. poprzednio.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w lipcu (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,396 mln wobec 1,454 mln w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się, że liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów wyniesie 1,43 mln.

Reklama

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w lipcu wyniosła 1,238 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 1,329 mln, po korekcie z 1,353 mln. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych nowych inwestycji wyniesie 1,34 mln.

W ujęciu mdm wskaźnik spadł o 6,8 proc. wobec +1,1 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z +3 proc. Analitycy prognozowali mdm -1,2 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zniżkują o 1,80 proc. do 76,75 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent spadają o 1,54 proc. do 79,79 USD/b. (PAP Biznes)

Reklama

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama