Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tego nie spodziewał się NIKT - RPP podjęła decyzję w sprawie stóp, a kurs złotego (PLN) runął!

|
selectedselectedselected
PILNE! Stopy procentowe NBP w Polsce we wrześniu 2023 roku: Jest ogromne zaskoczenie! Ważna informacja dla kredytobiorców | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Do dziesięciu razy bez zmian, a potem w dół. Tak można podsumować ostatnie działania Rady Polityki Pieniężnej. Po 10 kolejnych posiedzeniach, na których stopy procentowe w Polsce pozostawały bez zmian, we wrześniu - zgodnie z oczekiwaniami - Rada przegłosowała pierwszą w tym roku obniżkę stóp procentowych NBP. Nikt jednak nie spodziewał się takiej sakli cięcia stóp...

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Stopy procentowe w dół, czyli bez niespodzianek, ale...

Na wrześniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Jest to pierwsza obniżka oprocentowania NBP w tym roku i jednocześnie pierwsza zmiana wysokości stóp od września 2022 roku.

Dzisiejsza decyzja oznacza, że stopy procentowe w Polsce będą wynosić od czwartku 7 września:

    • stopa referencyjna 6,00% w skali roku,
    • stopa lombardowa 6,50% w skali roku;
    • stopa depozytowa 5,50% w skali roku;
    • stopa redyskontowa weksli 6,05% w skali roku;
    • stopa dyskontowa weksli 6,10% w skali rocznej,
    • stopa rezerwy obowiązkowej 3,50% w skali rocznej, czyli bez zmian od 31 marca 2022 roku

Sprawdź także: Co dalej z inflacją - prognozy długoterminowe. Czy czeka nas druga fala podwyżek cen towarów i usług?

 

 

Reklama

Wrześniowa decyzja RPP nie jest zaskoczeniem - mimo tego, że szacunkowy odczyt inflacji konsumenckiej w sierpniu nie był jednocyfrowy (10,1% w skali roku), to niemal pewnym było to, że dominująca część członków Rady, z prezesem NBP Adamam Glapińskim na czele, będzie głosować za obniżką stóp. Obniżka o 75 punktów bazowych jest jednak czymś, czego nie spodziewał się nikt.

Również rynek międzybankowy już od lipcowego posiedzenia RPP wyceniał dzisiejszą obniżkę stóp procentowych - stawka WIBOR 6M zanotowała spadek z poziomu 6,90% w pierwszej połowie lipca do obecnych 6,43%. Podobnie w przypadku stawki trzymiesięcznej (WIBOR 3M), która spadła w tym czasie do poziomu 6,26%.

Decyzja o pierwszej obniżce stóp procentowych już na wrześniowym posiedzeniu była krytykowana z wielu stron, jeszcze przed tym zanim została podjęta. Wielu ekonomistów - w tym też trójka członków RPP - zwraca uwagę na to, że jest jeszcze za wcześnie na luzowanie polityki pieniężnej, bo inflacja wciąż jest bardzo wysoka.

Szczególnie, że nawet sam NBP w swojej najnowszej projekcji nie pozostawia złudzeń w kwestii szybkiego dojścia do poziomu celu inflacyjnego (2,5% +/- 1pp.) - w centralnej ścieżce projekcji średnioroczna dynamika cen ma wynieść 3,6%, czyli powyżej górnych widełek celu NBP.

Zobacz także: Obniżka stop procentowych w naszym regionie! Zobacz jak reaguje kurs walutowy 

 

Reklama

Decyzja o obniżce stóp procentowych ma też swój wymiar polityczny - jako sygnał wysłany wyborcom tuż przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 15 października, na co zwracali uwagę m.in. analitycy Goldman Sachs. Taka sygnalna obniżka o 25 pb. ma głównie wartość symboliczną, ale i tak nie bez powodu została przegłosowana przed, a nie już po wyborach.

Przed pójściem do urn czeka nas jeszcze jedno, październikowe posiedzenie RPP (3-4 października), na którym nie jest przewidywana kolejna obniżka stóp. Wiele jednak może wyjaśnić się na czwartkowej konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego, która rozpocznie się o 15:00.

Dzisiejsza obniżka stóp procentowych obniży raty kredytów hipotecznych dopiero od grudnia, ponieważ te oparte są na trzymiesięcznej stawce WIBOR.

W przypadku kredytu hipotecznego na 300 000 PLN udzielonego we wrześniu 2021 roku raty po obniżce WIBOR 3M o 25 pb. spadną do poziomu ok. 2220 PLN z obecnych 2418 PLN miesięcznie.

Zobacz także: RPP drastycznie tnie stopy! Pierwsza zmiana od 12 miesięcy 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama