Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Znamy najnowsze dane nt. inflacji w Polsce! Zobacz ile wynosi i jak zareagowały rynki

|
selectedselectedselected
PILNE! Znamy najnowsze dane nt. inflacji w Polsce! Zobacz ile wynosi i jak zareagowały rynki | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

To już pewne - sierpniowa inflacja w Polsce wciąż pozostaje dwucyfrowa, choć to nie przeszkodziło Radzie Polityki Pieniężnej w obniżeniu stóp procentowych i to aż o 75 punktów bazowych. Główny Urząd Statystyczny opublikował finalne dane na temat inflacji za sierpień.

 

Na skróty:

  • Główny Urząd Statystyczny opublikował finalne dane na temat inflacji za sierpień
  • Okazały się one zgodne z wcześniejszymi szacunkami
  • Wskaźnik CPI w sierpniu wyniósł 10,1 proc. r/r oraz 0 proc. w porównaniu do lipca
  • Dla porównania: w lipcu inflacja wyniosła 10,8 proc. w skali roku oraz spadła o -0,2 proc. w ujęciu miesięcznym
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

 

Inflacja w Polsce wciąż dwucyfrowa

Reklama

W piątek Główny Urząd Statystyczny opublikował finalne i kompletne dane na temat inflacji konsumenckiej w sierpniu. Zgodnie z szacunkowymi danymi, dynamika cen w Polsce zanotowała w sierpniu szósty z rzędu spadek, zaś wskaźnik CPI wyniósł 10,1 proc. w skali roku i pozostał bez zmian w porównaniu do lipca (0 proc. m/m).

Zgodnie z wcześniejszym szybkim odczytem z końca miesiąca, ceny żywności i napojów bezalkoholowych zanotowały wzrost o 12,7 proc. w skali roku oraz spadek o 1 proc. w porównaniu do lipca.

Koszty użytkowania mieszkania lub domu, w tym również nośniki energii zanotowały wzrost o 12 proc. w skali roku oraz 0,1 proc. w porównaniu do lipca.

Koszty transportu (w tym paliwa do prywatnych środków transportu) zanotowały spadek o 1,7 proc. w skali roku oraz wzrost o 2 proc. w ujęciu miesięcznym. I to właśnie koszty transportu były jedyną kategorią koszyka inflacyjnego GUS, która w sierpniu zanotowała spadek w skali roku. Jest to jednak spowodowane wysoką bazą statystyczną z zeszłego roku (czego dowodem jest m.in. fakt, że ceny transportu w skali miesiąca notują wzrost).

Jeśli zaś chodzi o same ceny paliw do prywatnych środków transportu, to zanotowały one spadek o 6,1 proc. w skali roku oraz jednocześnie zanotowały wzrost o 1,9 proc. w porównaniu do lipca.

Największy spadek cen spośród paliw zanotował LPG, który potaniał o 15,1 proc. r/r i 1,5 proc. m/m.

Zobacz także: Kontrowersyjna decyzja RPP nabiera sensu. Był ważniejszy powód dla gwałtownej obniżki stóp niż wybory!

Reklama

 

 

Warto przypomnieć, że w lipcu inflacja konsumencka wyniosła 10,8 proc. w skali roku oraz zanotowała spadek o 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym. W lipcu ceny żywności zanotowały wzrost o 15,6 proc. w skali roku oraz spadły o 1,2 proc. w porównaniu do czerwca. Nośniki energii odnotowały wzrost cen na poziomie 16,7 proc. w skali roku oraz brak zmian (0 proc.) w ujęciu miesięcznym. Jeśli zaś chodzi o ceny paliw, to w lipcu zanotowały one spadek o 15,5 proc. w skali roku, zaś w ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 0,4 proc.

Czytaj również: Kiełbasa wyborcza od Orlenu? Ceny ropy rosną, kurs złotego nurkuje, a paliwa w Polsce... coraz tańsze

 

Reakcja kursu polskiego złotego (PLN) na dane o inflacji w Polsce

Ze względu na to, że ostateczne dane GUS na temat sierpniowej inflacji były w pełni zgodne z wcześniejszymi szacunkami, trudno oczekiwać istotnej reakcji rynku. Po publikacji danych GUS kurs USD/PLN oscyluje w okolicach poziomu 4,35, natomiast na piątkowej sesji euro nieznacznie umacnia się w stosunku do złotego - kurs EUR/PLN rośnie do poziomów 4,6375.

Sprawdź także: Będą kolejne obniżki stóp procentowych w tym roku - analitycy są zgodni

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama