Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dynamika cen w Polsce ma wyhamować – we wrześniu będzie już jednocyfrowa? [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat]

|
selectedselectedselected
Dynamika cen w Polsce ma wyhamować – we wrześniu będzie już jednocyfrowa? [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według ostatecznego szacunku GUS, w czerwcu ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w Polsce nie wzrosły drugi miesiąc z rzędu. W efekcie inflacja CPI zwolniła do 11,5% r/r z 13% r/r w maju. Stabilne ceny w ubiegłym miesiącu to w dużej mierze efekt tańszych żywności, paliw i nośników energii. Jednocześnie szacujemy, że ceny w kategoriach bazowych wzrosły jedynie nieznacznie o około 0,3% m/m. Spodziewamy się, że dynamika cen będzie w nadchodzących miesiącach dalej wyhamowywać, a w sierpniu – wrześniu będzie już jednocyfrowa.

 

 

W przypadku danych z rynków zagranicznych, najważniejszym był odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik r/r inflacji CPI w czerwcu w USA spadł do 3% r/r w stosunku do 4% w maju. Ceny konsumenckie wzrosły w ujęciu miesięcznym o 0,2%. Obie miary były nico niższe niż przewidywali ekonomiści. Spadek inflacji poprawił nastroje inwestorów, którzy mają nadzieję, że na lipcowym posiedzeniu Fed dojdzie do ostatniej podwyżki stóp procentowych. Podobną trajektorią cechowały się również dane o inflacji PPI w USA. Ceny producentów również okazały się być niższe od przewidywań konsensusu (+0,4% r/r) i wykazały wzrost o zaledwie +0,1% r/r wobec +0,9% dynamiki w maju. Na dalszą dezinflację wskazują również dane dotyczące cen eksportu i importu w USA, które w czerwcu spadały w ujęciu m/m o odpowiednio -0,9% i -0,2%.

Reklama

 

W nadchodzącym tygodniu poznamy sporo danych makroekonomicznych z Polski. W poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikuje wskaźnik inflacji bazowej za czerwiec. Ekonomiści BNP Paribas spodziewają się, że wzrosła ona o 11,4% r/r. W czwartek 20 lipca zostaną opublikowane dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw. Ekonomiści BNP prognozują, że przeciętne wynagrodzenie w czerwcu wzrosło o 12,4% r/r i będzie wyższe od inflacji, która w czerwcu wzrosła o 11,5% r/r (szybki szacunek). Tego dnia poznamy również dane o czerwcowych cenach produkcji sprzedanej przemysłu, produkcji przemysłowej i budowlano montażowej. W naszej ocenie produkcja przemysłowa spadła o 2% r/r w czerwcu z kolei budowalno-montażowa wzrosła o 2,1% r/r. Ze względu na niższe ceny surowców i słaby popyt na dobra przemysłowe prognozujemy, że inflacja PPI w Polsce wzrosła jedynie o 0,7% r/r. Tydzień zamknie w piątek publikacja GUS o sprzedaży detalicznej. Według ekonomistów BNP Paribas spadła ona w czerwcu o 4,0% r/r w cenach stałych.

 

W przyszłym tygodniu w Stanach Zjednoczonych poznamy dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za czerwiec. W czwartek natomiast zostaną opublikowane dane o inflacji producenckiej w Niemczech za czerwiec oraz o bilansie płatniczym strefy euro.

Zobacz także: NBP pokazał najnowsze dane na temat inflacji w Polsce!

 

 

Reklama

Dynamika cen w Polsce ma wyhamować – we wrześniu będzie już jednocyfrowa? [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1Dynamika cen w Polsce ma wyhamować – we wrześniu będzie już jednocyfrowa? [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama