Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PILNE: stopy procentowe znów mocno w górę! Sprawdź, jak zareagował kurs euro (EURPLN) i dolara (USDPLN) oraz co dalej z polskim złotym

|
selectedselectedselected
PILNE: stopy procentowe znów mocno w górę! Sprawdź, jak zareagował kurs euro (EURPLN) i dolara (USDPLN) oraz co dalej z polskim złotym
PILNE: stopy procentowe znów mocno w górę! Sprawdź, jak zareagował kurs euro do złotego oraz dolara do złotego
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na dzisiejszym posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o podwyżce stopy referencyjnej NBP o 0,75 pkt. proc. do poziomu 6,00%. Jest to dziewiąta podwyżka w cyklu rozpoczętym w październiku 2021 roku. czerwcowa podwyżka okazała się być zgodna z konsensusem rynkowym i naszymi prognozami. Brak silniejszej reakcji na rynkach po publikacji decyzji RPP oznacza, że decyzja wpisuje się w oczekiwania inwestorów.

 

 

Na ten moment ekonomiści BNP Paribas podtrzymują prognozę wzrostu stopy referencyjnej NBP do 8,0% do końca roku. Przemawia za tym m.in. ryzyko wyższej inflacji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie oraz dalsze luzowanie fiskalne zapowiedziane przez rząd. Planowane zmiany w systemie podatkowym (m.in. obniżenie stawki podatku PIT do 12% z 17%) ma przynieść gospodarstwom domowym dodatkowe 15 mld zł (0,7% PKB). Podobnie jak w poprzednich miesiącach, kluczowa dla oczekiwań rynkowych będzie jednak dopiero jutrzejsza konferencja prasowa prezesa NBP, Adama Glapińskiego.

Zobacz także: Do 10 razy sztuka? RPP znów podnosi stopy procentowe, a wraz z nimi ratę Twojego kredytu!

Reklama

 

Po podwyżce w dniu dzisiejszym obecny poziom stóp procentowych w Polsce kształtuje się następująco:

  • Stopa lombardowa = 6,50%
  • Stopa dyskonta weksli = 6,10%
  • Stopa redyskonta weksli = 6,05%
  • Stopa referencyjna = 6,00%
  • Stopa depozytowa = 5,50%

Jak podano w komunikacie po posiedzeniu: „Dostępne dane wskazują, że w II kw. utrzymuje się korzystna koniunktura, jednak dynamika aktywności gospodarczej obniży się. Jednocześnie nadal rośnie zatrudnienie, czemu towarzyszy dalszy spadek bezrobocia i wyraźny wzrost wynagrodzeń. W kolejnych kwartałach można oczekiwać utrzymywania się relatywnie korzystnej koniunktury, choć prognozowane jest dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego, a perspektywy koniunktury, zarówno w Polsce, jak i na świecie, obarczone są znaczną niepewnością".

Zobacz także: RPP tym razem nie zaskoczyła. Co dalej ze stopami?

 

Obecnie podtrzymujemy nasze umiarkowanie negatywne nastawienie względem rynku akcji, jak i obligacji z uwagi utrzymującą się zmienność rynkową (oznacza to mniejszy udział części akcyjnej vs dłużnej w naszych portfelach modelowych). W przypadku indeksu WIG, podwyżki stóp procentowych będą miały pozytywny wpływ na wyniki i wycenę banków w krótkim i średnim terminie – w dłuższym istnieje ryzyko pogarszania portfela kredytowego z uwagi na możliwe trudności ze spłatą rat przez gospodarstwa domowe. Dodatkowo, sektorowi będzie ciążył także opracowywany obecnie przez rząd, program „wakacji kredytowych”.

Dostrzegamy największą koncentrację banków w indeksach WIG20 (ok. 35,5% razem z PZU) oraz mWIG40 (ok. 30%). Ponadto, w środowisku rosnącej inflacji relatywnie lepiej powinny zachowywać się spółki cykliczne/value z takich sektorów jak surowce, energetyka i paliwa, wybrane spółki przemysłowe albo FMCG. Z drugiej strony, możliwa jest kontynuacja wysokiej zmienności na rynku akcji w najbliższych tygodniach w związku z niepewnością co do dalszych ruchów największych banków centralnych. Fed czy Europejski Bank Centralny mierzą się obecnie z wysoką dynamiką cen, która w Europie może przyspieszyć pośrednio w wyniku wojny na Ukrainie. Jednocześnie wyższe ceny surowców oraz ponownie zaburzone łańcuchy dostaw będą ciążyć wzrostowi gospodarczemu, dla którego wsparciem byłaby bardziej luźna polityka monetarna z utrzymaniem bądź obniżką stóp na czele.

Zobacz także: Stopy procentowe w USA w górę! Sprawdź, jak zareagował kurs dolara amerykańskiego (USD)!

Reklama

 

W przypadku rynku obligacji skarbowych w dalszym ciągu preferujemy obligacje korporacyjne i obligacje skarbowe o krótkim terminie zapadalności lub zmiennokuponowe. Takie instrumenty i fundusze je posiadające powinny zachowywać się relatywnie lepiej na tle obligacji skarbowych stałokuponowych i funduszy obligacji skarbowych długoterminowych w trakcie trwającego cyklu podwyżek stóp procentowych.

Podtrzymujemy nasze neutralne nastawienie do złotego. Uważamy, że w krótkim terminie notowania krajowej waluty znajdują się w kursie równowagi względem EUR i USD. Pomimo wyartykułowania w komunikacie przez RPP, że NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego, notowania EUR/PLNUSD/PLN odrabiały mocne spadki, które miały wczoraj miejsce, co korespondowało z naszym nastawieniem.

Zobacz także: Sprawdź, ile kosztuje dolar, rubel, funt, frank, jen, korona, euro, forint

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Tematy

Rada Polityki Pieniężnej co z kursem złotego kurs złotego do euro kurs złotego prognoza stopy procentowe prognozy aktualne stopy procentowe rada polityki pieniężnej stopę procentową rada polityki pieniężnej zadania rada polityki pieniężnej posiedzenia eurpln notowania kurs euro do złotego wykres kurs euro do złotego nbp rada polityki pieniężnej nbp średni kurs złotego w stosunku do euro co daje podwyżka stóp procentowych kurs złotego nbp kurs złotego prognozy wzrost kursu euro w stosunku do złotego kiedy podwyżka stóp podwyżka stóp w polsce rpp podwyżka stóp rada polityki pieniężnej skład rada polityki pieniężnej posiedzenie kurs euro do złotego dzisiaj podwyżka stóp procentowych 2022 dlaczego raty kredytów rosną stopy procentowe 2022 konferencja nbp konferencja prasowa prezesa nbp nbp glapiński konferencja konferencja prezesa nbp na żywo konferencja prasowa nbp aktualny kurs złotego kurs euro leci na łeb na szyję kiedy spadna stopy procentowe kurs złotego a stopy procentowe kwietniowa podwyżka stóp procentowych inflacja w polsce a stopy procentowe nbp konferencja konferencja nbp live czy stopy procentowe będą dalej rosły stopy Procentowe w Polsce a kurs złotego kurs euro a podwyżka stóp stopy procentowe a wojna stopy w polsce w czerwcu 2022 stopy procentowe czerwiec 2022 jakie są stopy procentowe w Polsce 2022 raty kredytów a stopy procentowe jak kurs polskiego złotego zareagował na wzrost stóp procentowych kiedy kolejna podwyżka
Reklama
Reklama