Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

nbp konferencja

RPP wczoraj zaskoczyła skalą podwyżki (+100 pb., my oczekiwaliśmy 75 pb.). Nie zmienia to jednak naszej prognozy dalszych ruchów ze strony Rady - spodziewamy się zakończenia cyklu na 5,50% na przełomie roku. Dziś o 15:00 odbędzie się konferencja prezesa Glapińskiego. Szansa na wiele jastrzębich sygnałów jest wysoka, co jednak nie musi oznaczać, że RPP "dowiezie" jeszcze wiele podwyżek (więcej w komentarzu poniżej).

Poza konferencją prezesa NBB dziś warto jeszcze spojrzeć na dane z USA. Jak co tydzień opublikowane zostaną dane o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Ponadto kalendarz pełen jest wystąpień przedstawicieli Fed (Bullard, Evans, Bostic, Williams).

 

Polska: Nowa stopa referencyjna 4,50% (+100pb) 

RPP pozostała przy komunikacie, który pozostawia ścieżkę przyszłych stóp procentowych w pełni otwartą. My uważamy (nadal), że skończą na 5,5%. RPP chce brzmieć jak najbardziej jastrzębio w sytuacji skokowego wzrostu inflacji i dążenia do umocnienia złotego. Każda narracja ma jednak czas i miejsce i nie uważamy, że podwyżka stóp o 100pb stanowi zmianę "kroku" zacieśnienia polityki pieniężnej, lecz wyznacza tylko przyspieszenie tego, co i tak miało się zdarzyć w przyszłości (przesunięcie przyszłych podwyżek stóp na dziś). Tymczasem nowa maska nieprzewidywalności służyć będzie utrzymaniu oczekiwań na głębsze podwyżki niż te, które faktycznie się wydarzą. Więcej w komentarzu: https://makroekonomia.mbank.pl/184904-nowa-stopa-referencyjna-450-100pb 

 

Garść newsów makroekonomicznych

Reklama

Maląg (MRiPS): Ponad 35 tys. obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce na podstawie uproszczonych procedur, 75 proc. z nich to kobiety – poinformowała w środę minister rodziny i polityki społecznej.

Kowalczyk (MR): Komisja Europejska nie zaakceptowała wniosku Polski o zgodę na dopłaty do nawozów, wskazując, że takie wsparcie powinno być w ramach pomocy de minimis - poinformował w środę PAP wicepremier i minister rolnictwa. Zapowiedział, że będzie ponowny wniosek do KE w tej sprawie .

Kowalczyk wyjaśnił, że pierwszy wniosek w sprawie zgody na dopłaty do zakupu nawozów został wysłany w styczniu br. Został on potraktowany dosyć ogólnie, więc Polska wysłała 20 marca drugi wniosek w tej sprawie, wskazując jako źródło finansowania fundusz covidowy. Pieniądze te pochodzą ze środków krajowych (podajemy za PAPbiznes).

Niemcy: Produkcja przemysłowa za luty wzrosła zgodnie z oczekiwaniami o 0,2% m/m. Istotnie zrewidowano jednak wzrost z poprzedniego miesiąca (z 2,7 do 1,4% m/m).

Twitter Post

USA: "Wielu uczestników posiedzenia zauważyło, że jedna, lub więcej podwyżek stóp proc., o 50 punktów bazowych może być odpowiednia na przyszłych posiedzeniach, zwłaszcza jeśli presja inflacyjna pozostanie podwyższona" - napisano wminutesFOMC po ostatnim posiedzeniu. Ponadto: "W czasie dyskusji wszyscy uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że podwyższona inflacja i napięta sytuacja na rynku pracy uzasadniają rozpoczęcie zmniejszania sumy bilansowej na najbliższym posiedzeniu, przy czym jego tempo ma być szybsze niż w latach 2017-19" (cytaty za PAPbiznes).

Czytaj więcej