Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kwietniowa podwyżka stóp procentowych

Kurs EUR/PLN rozpoczyna nowy tydzień nieco poniżej poziomu 4,65. W najbliższych dniach głównym wyznacznikiem notowań pozostaną doniesienia dotyczące przebiegu wojny w Ukrainie i perspektyw deeskalacji działań militarnych. Uwaga inwestorów na rynku krajowym skupiona będzie na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Wzrost stóp jest przesądzony, jednak niepewność wiąże się z jej skalą (50 lub 75 pkt. baz.). Dlatego też ostateczne rozstrzygnięcie może być źródłem zmienności, szczególnie na rynku papierów skarbowych. Ważniejsze dla rynkowych oczekiwań co do perspektyw stóp procentowych będzie jednak treść komunikatu oraz wypowiedzi prezesa na konferencji prasowej (czwartek godz. 15).

Obecnie rynek wycenia agresywny scenariusz wzrostu stopy referencyjnej w tym roku do 6,00% i brak jego potwierdzenia w retoryce RPP może stanowić impuls do przejściowej korekty wzrostowego trendu rentowności na rynku długu. Z wydarzeń globalnych uwagę inwestorów skupiać będą minuty Fed oraz inne dane z USA, które mogą wpłynąć na rynkowe oczekiwania co do tempa i skali podwyżek stóp przez Fed.

 

Najważniejsze dane tego tygodnia

Jak Rada Polityki Pieniężnej zareaguje na dwucyfrową inflację?

W tym tygodniu spośród wydarzeń gospodarczych najważniejszym będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane na środę. Na ostatnim posiedzeniu Rada zwiększyła skalę zacieśniania polityki pieniężnej podnosząc stopy procentowe o 0,75 pkt proc. wobec podwyżki o 50 pkt baz. w lutym, czego uzasadnieniem był rekordowo słaby kurs złotego i rosnące ceny surowców. Dwucyfrowa inflacja CPI w marcu może skłonić członków Rady do powtórzenia ruchu z ostatniego posiedzenia. Naszym zdaniem jednak ustabilizowanie się względem początku marca sytuacji na rynkach surowców, odrobienie części strat przez złotego i „tylko” umiarkowany wzrost inflacji bazowej w marcu będą skłaniały większość członków Rady do zmniejszenia skali podwyżek do 0,50 pkt proc. Wojna na Ukrainie zmienia perspektywy inflacji, stąd bardzo interesująco zapowiada się komunikat i konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego, w szczególności ocena docelowego poziomu stóp procentowych w tym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

W środę publikacja protokołu z marcowego posiedzenia FOMC

W środę o godz. 20:00 opublikowany zostanie protokół z posiedzenia amerykańskiego Komitetu ds. Operacji Otartego Rynku (FOMC), które miało miejsce w dniach 15-16 marca. Przypomnijmy, że zgodnie z oczekiwaniami podniesiono wtedy stopy procentowe o 0,25 pkt proc., a także przedstawiono oczekiwania członków FOMC co do stóp procentowych, które miałyby wzrosnąć w tym roku do przedziału 1,75-2,00% i jeszcze do przedziału 2,75-3,00% w 2023. Kilka dni po posiedzeniu jastrzębie komentarze przewodniczącego FOMC J.Powella o możliwości poparcia przez niego podwyżki o 0,50 pkt proc. w maju wpłynęły na rewizję oczekiwań rynków. Obecnie największe prawdopodobieństwo przypisują one wzrostowi stóp do końca 2022 r. do przedziału 2,50-2,75%, co oznacza jeszcze 9 podwyżek o 0,25 pkt proc. Wobec tych zmian nie sądzimy, aby informacje zawarte w protokole po posiedzeniu Fed wpłynęły na oczekiwania rynkowe, aczkolwiek dokument ten może być interesujący z punktu widzenia oceny wpływu wojny na amerykańską gospodarkę oraz szczegółów zmieszania sumy bilansowej Fed, które rozpocząć ma się już w maju.

 

Wykres tygodnia

Makro i rynek: Bieżący tydzień na rynkach finansowych oraz zapowiedzi na nadchodzący tydzień. Co RPP zrobi z dwucyfrową inflacją?  - 1Makro i rynek: Bieżący tydzień na rynkach finansowych oraz zapowiedzi na nadchodzący tydzień. Co RPP zrobi z dwucyfrową inflacją?  - 1

Reklama

Rosnące ceny surowców i paliw w efekcie wybuchu wojny na Ukrainie silnie podbiły w marcu inflację konsumencką w Europie. W przypadku Polski po raz pierwszy od 2000 r. odnotowano wartość dwucyfrową. Wysoka inflacja wywiera presję na władze monetarne do zacieśniania polityki pieniężnej. Spodziewamy się, że RPP w tym tygodniu podniesie stopy o 0,50 pkt proc., po podwyżce o 0,75 pkt proc. w marcu.

Czytaj więcej