Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ogromne spadki kursu euro (EURPLN) - silna aprecjacja złotego na rynku walutowym trwa! Pytanie brzmi: jak długo?

|
selectedselectedselected
Ogromne spadki kursu euro (EURPLN) - silna aprecjacja złotego na rynku walutowym trwa! Pytanie brzmi: jak długo? | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Złoty od okresu świątecznego zyskał do euro niecałe 2% i to pomimo umiarkowanego tempa zacieśniania polityki pieniężnej przez RPP. Natomiast oczekiwania co do poziomu docelowej stopy referencyjnej RPP, która według rosnących notowań FRA ma osiągnąć w tym roku 4%, sprzyjały tak silnej aprecjacji złotego. Spodziewamy się jednak niewielkiej korekty na kursie PLN w najbliższych dniach, ponieważ realne stopy procentowe pozostają mocno ujemne a rosną oczekiwania na umocnienie dolara w wyniku jastrzębich posunięć Fed-u, które mogą zostać zaakcentowane przez Jerome Powella już podczas wtorkowego wystąpienia przed amerykańskim Senatem.

W poniedziałek doszło do nieznacznego umocnienia dolara do euro ze względu na rosnące oczekiwania na podwyżkę amerykańskich stóp procentowych w I kwartale. Według narzędzia FedWatch grupy CME, będącego barometrem oczekiwań rynku na potencjalne zmiany stopy docelowej Fed-u, szansa na podwyżkę stóp procentowych w USA w marcu wzrosła do ponad 90%. Inwestorzy oczekują teraz na wtorkowe wystąpienie prezesa Fed-u przed senacką komisją bankową aby uzyskać dalsze wskazówki co do jastrzębich planów Rezerwy Federalnej. Dzień później poznamy natomiast dane o amerykańskiej inflacji CPI, która wzrosła w grudniu według przewidywań ekonomistów o ponad 7% r/r czyli najmocniej od 1982 r. Z drugiej strony ECB zacznie proces zacieśniania polityki pieniężnej znacznie później niż Fed, prawdopodobnie dopiero w 2023 roku, i to pomimo wzrostu grudniowej inflacji w strefie euro do ponad 5% r/r.

 

Na krajowym rynku stopy procentowej widzimy presję na wzrost krzywych dochodowości

Praktycznie cała krzywa IRS znalazła się na poziomie lub powyżej 4%. Również notowania obligacji 5- i 10-letnich przekroczyły ten psychologiczny poziom. Negatywny wpływ na wyceny instrumentów mogła mieć w poniedziałek decyzja banku centralnego Rumunii o podwyżce stóp i kolejne wypowiedzi przedstawicieli RPP sugerujące konieczność dalszego zaostrzania polityki pieniężnej. Dodatkowo obserwujemy też silną presją na wzrost rentowności na rynkach bazowych, co pośrednio ciągnie krzywe dochodowości w Polsce w górę.

 

Jesteśmy zgubieni! Rosną nie tylko ceny, ale i stopy procentowe ????

 
Reklama

 

We wtorek negatywny sentyment na rynku długu może się utrzymać

Najciekawszym wydarzeniem dnia będzie wystąpienie prezesa Fed J. Powella w Senacie. W ostatnich miesiącach bank centralny jasno komunikował proces wycofywania stymulacji monetarnej w USA, dlatego trudno spodziewać się przełomowych akcentów. Niemniej, FOMC pod wpływem inflacji wyraźnie przyspiesza proces wycofywania się z programu skupu aktywów, a rynek zaczął wyceniać 4 podwyżki stóp w tym roku w łącznej skali 100 pb. Środowa publikacja danych nt. inflacji w USA może dodatkowo wzmacniać takie oczekiwania. Pod wpływem napływających informacji podczas swojego wystąpienia prezes Fed zapewne wzmocni spekulacje dotyczące szybszych podwyżek stóp. Takie sygnały będą sprzyjać też wzrostowi rentowności polskich rocznych i 2-letnich obligacji w kierunku 4,0%, a także utrzymaniu się notowań dla papierów 5- i 10-letnich powyżej tego poziomu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama