Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs euro złoty dzisiaj

US: Dziś o godz. 14:30 poznamy wyliczenie za listopad inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Według konsensusu prognoz wzrosła ona do 6,7% r/r z 6,2% r/r w październiku, a więc do najwyższej wartości od 1982 r. Wysoka inflacja w Stanach Zjednoczonych wspiera oczekiwania szybszego wygaszenia programu luzowania ilościowego i pierwszej podwyżki stóp w USA już w 2022 r.

W scenariusz ten będzie się najpewniej wpisywać wymowa grudniowego posiedzenia FOMC zaplanowanego na przyszły tydzień.

Podwyżka stóp w styczniu bardzo prawdopodobna. Czy niespodzianka w górę w dzisiejszych danych z USA poprzez umocnienie dolara może wywołać niewielką zwyżkę kursu EUR/PLN? - 1Podwyżka stóp w styczniu bardzo prawdopodobna. Czy niespodzianka w górę w dzisiejszych danych z USA poprzez umocnienie dolara może wywołać niewielką zwyżkę kursu EUR/PLN? - 1

Wydarzenia i komentarze

PL: Podczas wczorajszej konferencji po grudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes Narodowego Banku Polskiego A.Glapiński powiedział, że „znacząco" podwyższono już stopy procentowe, ale nadal istnieje przestrzeń dalszego do zacieśnienia warunków monetarnych. Dodał, że jeśli uwarunkowania, zwłaszcza dotyczące pandemii COVID-19, nie ulegną zmianie to wzrost stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu w styczniu 2022 r. jest bardzo prawdopodobny. W kontekście perspektyw inflacji powiedział, że dopiero w 4Q 2023 powróci ona do pasma odchyleń od celu inflacyjnego i RPP jest zdeterminowana do sprowadzenia inflacji do celu NBP w średnim okresie. A.Glapiński zaznaczył również, że jest zadowolony z obecnego poziomu kursu złotego, choć zastrzegł, że interwencje NBP mogą mieć miejsce w przypadku gwałtownych zmian wyceny waluty lub gdy będzie zakłócona płynność na rynku. Konferencja prezesa NBP wpisuje się w nasze oczekiwania dalszych podwyżek stóp procentowych w Polsce. Obecnie zakładamy, że w styczniu stopy wzrosną w takiej samej skali jak w grudniu, czyli o 0,5 pkt proc. do 2,25%. Docelowy poziom stóp procentowych w tym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej jest bardzo niepewny, głównie ze względu na pandemię COVID-19, ale także na zmianę składu Rady Polityki Pieniężnej w przyszłym roku. W naszym scenariuszu zakładamy, że w tym cyklu stopa referencyjna sięgnie 2,50%, choć widzimy ryzyko nieco silniejszego zacieśnienia warunków monetarnych w sytuacji nasilającej się presji płacowej i utrwalania się wysokich oczekiwań inflacyjnych.

Reklama

Podwyżka stóp w styczniu bardzo prawdopodobna. Czy niespodzianka w górę w dzisiejszych danych z USA poprzez umocnienie dolara może wywołać niewielką zwyżkę kursu EUR/PLN? - 2Podwyżka stóp w styczniu bardzo prawdopodobna. Czy niespodzianka w górę w dzisiejszych danych z USA poprzez umocnienie dolara może wywołać niewielką zwyżkę kursu EUR/PLN? - 2

 

Rynki na dziś

Po tym jak wczorajsza konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego przyniosła podtrzymanie rynkowych oczekiwań na kontynuację zacieśniania polityki pieniężnej w 2022 roku uwaga inwestorów i wrażliwość wyceny złotego skoncentruje się obecnie na czynnikach zewnętrznych. Do takich należy między innymi dzisiejszy odczyt inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych, który kanałem zmian eurodolara może – nieco silniej niż w ostatnich tygodniach - oddziaływać również na wartość polskiej waluty. Liczymy, iż niespodzianka w górę w dzisiejszych danych z USA poprzez umocnienie dolara może wywołać niewielką zwyżkę kursu EUR/PLN. Tym bardziej, iż wciąż przedłuża się brak akceptacji dla Krajowego Planu Odbudowy przez Brukselę, co negatywnie oddziałuje na złotego.

Czytaj więcej