Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara (USD), euro (EUR) i polskiego złotego (PLN) pod presją decyzji banków centralnych. To będzie mocny tydzień - przygotuj się na dużą zmienność!

|
selectedselectedselected
Kurs dolara (USD), euro (EUR) i polskiego złotego (PLN) pod presją decyzji banków centralnych. To będzie mocny tydzień - przygotuj się na dużą zmienność! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Reklama

 

Na skróty:

  • Nadchodzący tydzień upłynie pod znakiem decyzji w sprawie stóp procentowych dwóch najwiekszych banków centralnych
  • W środę poznamy decyzję Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych w USA
  • W czwartek decyzję w sprawie stóp podejmie Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego
  • Do najważniejszych odczytów makroekonomicznych należą wtorkowe dane na temat inflacji w USA za maj
  • W czwartek GUS opublikuje ostateczne dane na temat majowej inflacji konsumenckiej, a w piątek NBP pokaże dane na temat inflacji bazowej w maju
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG

 

Poniedziałek, 12 czerwca

Pierwszy dzień kolejnego tygodnia handlowego rozpocznie się spokojnie pod względem publikacji makroekonomicznych.

O godz. 9:00 opublikowane zostaną odczyty inflacji konsumenckiej za maj w Czechach. Poprzedni odczyt (za kwiecień) wyniósł 12,7% w skali roku.

O godz. 20:00 opublikowane zostaną dane na temat budżetu federalnego USA za maj.

W Australii nie odbędzie się sesja handlowa z powodu świata narodowego.

Zobacz także: Pobity został nowy rekord! Z dużej chmury mały deszcz…

Reklama

 

Wtorek, 13 czerwca

We wtorek o godz. 8:00 Destatis opublikuje ostateczne dane na temat inflacji konsumenckiej w Niemczech za maj. Wg szacunkowych danych wskaźnik CPI w maju wyniósł 6,1% w skali roku, wobec 7,2% r/r odnotowanych w kwietniu.

O godz. 9:00 poznamy również ostateczne odczyty majowej inflacji w Hiszpanii. Wstępny odczyt CPI wyniósł 3,2% w skali roku (wobec 4,1% r/r w kwietniu), zaś szacunkowy HICP za maj wyniósł 2,9% w skali roku (3,8% r/r w kwietniu).

O godz. 11:00 poznamy kolejne odczyty z Niemiec - tym razem będzie to czerwcowy odczyt indeksu Instytutu ZEW. Indeks obrazuje nastroje inwestorów instytucjonalnych i analityków w stosunku do sytuacji gospodarczej Niemiec. Poprzedni, majowy odczyt wyniósł -10,7 pkt. (w skali od -100 do 100).

O godz. 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat kwietniowego salda obrotów towarowych oraz bieżących Polski.

Bez wątpienia najważniejszym odczytem makroekonomicznym nadchodzącego tygodnia będą oczywiście dane na temat majowej inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

O godz. 14:30 poznamy odczyty wskaźników CPI i Core CPI (inflacji bazowej). W kwietniu inflacja CPI wyhamowała do 4,9% w skali roku, po odczycie na poziomie 5% r/r w marcu. Analitycy spodziewają się kolejnego odczytu z nieznacznie słabnącą dynamiką cen. W przypadku inflacji bazowej (bez uwzględnienia cen żywności i energii) kwietniowy odczyt wyniósł 5,5% w skali roku, po spadku z 5,6% w ujęciu rocznym w marcu. W przypadku inflacji bazowej również spodziewany jest kolejny spadkowy odczyt (drugi z rzędu).

Zobacz także: Cena złota: czy możliwe jest osiągnięcie poziomu 2100 USD/oz za jedną uncję kruszcu

 

Środa, 14 czerwca

O godz. 8:00 poznamy kwietniowe dane z brytyjskiego przemysłu - odczyty przetwórstwa przemysłowego oraz produkcji przemysłowej.

O godz. 9:00 opublikowany zostanie majowy odczyt wskaźnika przyszłej inflacji wg BIEC dla Polski.

O godz. 11:00 poznamy odczyt kwietniowej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej dla strefy euro.

O 14:30 Biuro Statystyki Pracy opublikuje dane na temat majowej inflacji producentów w Stanach Zjednoczonych. W przypadku wskaźnika PPI odczyt za kwiecień wyniósł 2,3% w skali roku, wobec 2,7% r/r w marcu, natomiast wskaźnik Core PPI (inflacji bazowej producentów, bez uwzględnienia kosztów energii i żywności) wyniósł w kwietniu 3,2% w skali roku oraz 3,4% r/r w marcu. W przypadku majowych odczytów prognozowana jest dalsza dezinflacja wskaźnika producentów.

Reklama

O godz. 16:30 poznamy cotygodniowe dane na temat zapasów paliw w USA, w tym ropy naftowej, benzyny i destylatów.

O godz. 20:00 opublikowana zostanie decyzja w sprawie stóp procentowych w USA po czerwcowym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku. Na koniec minionego tygodnia handlowego ponad 78% uczestników rynku terminowego obstawiało, że FOMC zakończy w czerwcu cykl podwyżek stóp procentowych i pozostawi oprocentowanie na dotychczasowym poziomie (przedział 5,00-5,25%). Dla decyzji Komitetu kluczowe znaczenie będzie miał jednak wtorkowy odczyt inflacji za maj. Jeżeli spadek dynamiki cen nie będzie wystarczający, możliwa jest zmiana scenariusza, w którym stopy procentowe pójdą w górę o kolejne 25 punktów bazowych (do przedziału 5,25-5,50%).

O godz. 20:30 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa Fed Jerome Powella, na której rynek będzie oczekiwał sygnałów dotyczących dalszego kierunku prowadzenia polityki monetarnej i potencjalnych zmian retoryki, nawet wskazujących na perspektywy zbliżających się obniżek stóp procentowych.

Tuż po ogłoszeniu decyzji FOMC, jak i w czasie konferencji Powella należy liczyć się z bardzo wysoką zmiennością na parach walutowych z dolarem oraz na amerykańskich indeksach giełdowych.

Zobacz także: Zobacz zaskakujące prognozy dla głównych walut od znanego banku

 

Czwartek, 15 czerwca

Czwartkowa sesja rozpocznie się od finalnego odczytu PKB Nowej Zelandii za pierwszy kwartał (publikacja o godz. 00:45). W czwartym kwartale 2022 roku PKB Nowej Zelandii zanotowało wzrost o 2,2% w skali roku oraz kwartalny spadek o -0,6%.

Reklama

O godz. 01:50 Japonia opublikuje majowe dane na temat bilansu handlu zagranicznego.

O godz. 3:30 Chiński Urząd Statystyczny opublikuje rajdowy odczyt indeksu cen nieruchomości w Chinach (w kwietniu zanotował spadek o -0,2% w skali roku). Pół godziny później (04:00) opublikowane zostaną dane na temat produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej Chin w maju.

O godz. 8:30 Szwajcarski Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat cen producentów (PPI) oraz cen producentów i importu za maj.

O godz. 8:45 poznamy komplet ostatecznych danych na temat inflacji (CPI i HICP) we Francji.

O godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny pokaże ostateczne dane za maj na temat inflacji konsumenckiej w Polsce. Wg szybkiego odczytu GUS dynamika cen wyniosła w maju równe 13% w skali roku oraz 0% w ujęciu miesięcznym, wobec 14,7% r/r w kwietniu.

O godz. 11:00 poznamy kwietniowe dane na temat bilansu handlu zagranicznego w strefie euro za kwiecień.

Reklama

O 14:15 Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych w strefie euro. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezes EBC Christine Lagarde i poszczególnych członków Rady Prezesów należy spodziewać się kolejnej podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych, co będzie oznaczało ósmy z rzędu wzrost oprocentowania EBC w trwającym od lipca cyklu zacieśniania monetarnego w strefie euro. Realizacja tego scenariusza będzie oznaczała wzrost stopy refinansowej EBC do 4,00%, a depozytowej do 3,50%.

O godz. 14;45 rozpocznie się konferencja prasowa Christine Lagarde po posiedzeniu EBC.

O godz. 14:30 poznamy majowe dane na temat sprzedaży detalicznej w USA, w tym bez samochodów i bez samochodów oraz paliw. Analitycy prognozują 0% m/m wzrostu sprzedaży detalicznej w maju, wobec wzrostu o 0,4% w skali miesiąca w kwietniu.

O godz. 15:15 poznamy majowe dane na temat produkcji przemysłowej w USA - analitycy spodziewają się wzrostu o 0,1% w skali miesiąca, wobec odczytu 0,5% m/m w kwietniu.

Zobacz także: Niezwykła prognoza dla gospodarki Wielkiej Brytanii! Stopy pójdą w górę, ale do jakiego poziomu

 

Piątek, 16 czerwca

Ostatni sesja handlowa nadchodzącego tygodnia rozpocznie się od decyzji Banku Japonii w sprawie stóp procentowych. Podobnie jak przy poprzednich posiedzeniach BoJ, tak i tym razem zmiana stóp procentowych nie jest brana pod uwagę przez analityków - stopy w Japonii pozostają niezmienne od początku 2016 roku.

Reklama

O godz. 11:00 poznamy ostateczne i kompletne dane na temat inflacji HICP i bazowej HICP w strefie euro za maj. Wstępne dane przyniosły odczyty na poziomie 6,1% r/r (HICP) oraz 5,3% r/r (bazowa HICP).

O godz. 14:00 Narodowy Bank Polski opublikuje majowe dane na temat inflacji bazowej w Polsce. Analitycy spodziewają się kolejnego, drugiego z rzędu spadku wskaźnika cen bez żywności i energii, do 11,2% w skali roku (z 12,2% r/r w kwietniu).

O godz. 16:00 poznamy czerwcowy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan, wraz z oczekiwaniami inflacyjnymi gospodarstw domowych w USA w krótkim oraz długim terminie. Szacowany przez analityków odczyt czerwcowego indeksu to 60,2 pkt., wobec 59,2 w maju.

Zobacz także: Prognoza dla kursu dolara, funta i euro: kto pójdzie na dno?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama