Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota: czy możliwe jest osiągnięcie poziomu 2100 USD/oz za jedną uncję kruszcu już w 2023 r.? Analitycy komentują sytuację!

|
selectedselectedselected
Cena złota: czy możliwe jest osiągnięcie poziomu 2100 USD/oz za jedną uncję kruszcu już w 2023 r.? Analitycy komentują sytuację! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Aktualnie złoto ustabilizowało się powyżej pułapu 1960 USD za uncję. Notowaniom sprzyja osłabiony dolar. W obecnych warunkach przewiduje się, że Fed podejmie decyzję o czerwcowej pauzie w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, zanim w lipcu zdecyduje się go wznowić.   

 

  • Słabszy dolar wspiera złoto, które zyskuje w reakcji na dane z amerykańskiego rynku pracy. 
  • Spadek cen kruszcu może być zablokowany przez zwiększanie zapasów przez banki centralne. 
  • Według analityków do końca 2023 r. możliwe jest osiągnięcie poziomu 2100 USD za uncję. 

 

Jak złoto reaguje na dane z rynku pracy? 

Notowania kruszcu wspierane są obecnie przez słabszego dolara amerykańskiego. Kurs waluty powiązany jest z optymistycznymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Gwałtowny wzrost liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA umocnił oczekiwania rynku, że Fed wstrzyma podwyżki stóp procentowych w przyszłym tygodniu. Obecny konsensus zakłada, że podczas posiedzenia FOMC stopy zostaną utrzymane na bieżącym poziomie, a następnie w lipcu cykl zacieśniania zostanie wznowiony. 

 

Notowania XAU/USD - YTD

Reklama

cena zlota czy mozliwe jest osiagniecie poziomu 2100 usdoz za jedna uncje kruszcu juz w 2023 r analitycy komentuja sytuacje grafika numer 1cena zlota czy mozliwe jest osiagniecie poziomu 2100 usdoz za jedna uncje kruszcu juz w 2023 r analitycy komentuja sytuacje grafika numer 1

Źródło: TradingView 

 

Jakie perspektywy ma przed sobą złoto w 2023 r.?

Analitycy Credit Suisse prognozują, że notowania XAU/USD mogą w kolejnych tygodniach podlegać fluktuacjom. Obecnie kurs ustabilizował się powyżej 100-dniowej średniej ruchomej, eksperci przewidują jednak dalsze wahania w perspektywie krótkoterminowej. Niemniej rekordowe wartości osiągane w 2020 i 2022 r. mogą okazać się trudną barierą do przekroczenia. Stabilizacja realnych rentowności w USA unormowała sytuację rynkową. Pomimo że nie jest to główny wyznacznik dla cen surowca, w lutym istotnie wpływał na kondycję rynku, dlatego warto go śledzić. 

Zobacz również: Cena złota pójdzie na historyczne rekordy? Zaskakujące prognozy najlepszych polskich analityków

 

Reklama

 

Ekonomiści z ANZ Banku skłaniają się ku perspektywie XAU/USD na poziomie 2100 USD do końca 2023 r. Jednocześnie zaznaczają, że spadek cen może być dobrą okazją do zajęcia długiej pozycji. Sytuacja rynkowa wskazuje na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed, co pozwoli sprowadzić inflację w kierunku wyznaczonego celu. 

Zobacz również: Czy porozumienie ws. limitu zadłużenia USA zakończy dobrą passę dla złota?

 

Jakie decyzje zapadną w głównych bankach centralnych? 

Analiza ekonomistów Commerzbanku działania Fed utrzymają tymczasowo cenę złota w ryzach. Będzie to spowodowane prawdopodobną pauzą w czerwcu oraz brakiem wykluczenia kolejnych podwyżek. 

Banki centralne wciąż planują uzupełniać zapasy kruszcu. Z badania przeprowadzonego przez Światową Radę Złota wynika, że instytucje te wciąż są zainteresowane zwiększeniem wolumenów, czekając na dogodną sytuację. Warto zaznaczyć, że zainteresowanie złotem przez banki centralne niekoniecznie prowadzi do podniesienia ceny Fold,  ale może pomóc zapobiec jej spadkowi. 

Zobacz również: Znany miliarder wystartuje w wyborach prezydenckich? Zyskał już publiczne poparcie słynnego inwestora

 

Reklama

cena zlota czy mozliwe jest osiagniecie poziomu 2100 usdoz za jedna uncje kruszcu juz w 2023 r analitycy komentuja sytuacje grafika numer 2cena zlota czy mozliwe jest osiagniecie poziomu 2100 usdoz za jedna uncje kruszcu juz w 2023 r analitycy komentuja sytuacje grafika numer 2

Źródło: The Economist 

 

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ostatnim apelu wezwał banki centralne do wstrzymania podwyżek stóp i “bacznego obserwowania inflacji”. Niemniej, banki centralne Australii oraz Kanady podniosły w minionym tygodniu stopy, zwiększając szanse na to, że inne rozwinięte gospodarki również pójdą w tym kierunku. 

Daud Bhatti w webinarze “Metals: What Is The Next Move” wskazuje na kolejne potencjalne wzrosty, korzystając z techniki Elliott Wave. Podobną sytuację prognozuje Christopher Lewis, analityk DailyForex. Według niego inwestorzy krótkoterminowi będą utrzymywać pozycje z uwagi na kilka sprzyjających czynników geopolitycznych. Prognozuje on, że w przypadku wybicia w górę, celem stanie się poziom 2000 USD. Wyłom powyżej 2000 USD może popchnąć złoto w kierunku poziomu 2050 USD. Obawy związane z kolejnymi krokami banków centralnych mogą natomiast powodować działania boczne. 

Zobacz również: Era złotego kruszcu dopiero nadejdzie! Słynna instytucja finansowa prognozuje wzrost cen

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama